lrytas.lt nusprendė atsiminti praėjusių metų įvykius ir dar kartą aptarti aktualiausias temas, susijusias su didžiausiais ekonominiais įvykiais šalyje, įvykusiais 2017-aisiais.
Atsidarė lenkų prekybos tinklas
Lietuviams, kurie dažnai pigesnių maisto produktų suka į kaimyninę Lenkiją, šie metai buvo kaip niekada geri – dar gegužę vietos prekybai Lietuvoje pradėjęs dairytis lenkų „Pepco“ atidarė pirmąją parduotuvę. Ji Marijampolėje duris atvėrė visai prieš pat metų pabaigą – gruodžio 1-ąją.
Kainų kaip Lenkijoje tikėjęsi lietuviai liko ir patenkinti, ir nusivylę. Nors prekių parduotuvėje galima rasti vos už keliasdešimt centų, daugelio pirkėjų tokia produkcijos kokybė netenkino. Kitaip tariant – „Kiek moki, tiek gauni“, – sakė parduotuvės atidaryme besilankantys lietuviai.
Ir visgi, Marijampolėje įsikūręs prekybos tinklas prekiauja įvairiausiu asortimentu: rūbais vaikams, moterims ir vyrams, apatiniu trikotažu, aksesuarais, žaislais, dekoracijomis, tekstile ir prekėmis namams.
Tiesa, per artimiausius mėnesius „Pepco“ parduotuvės atidarymais galės džiaugtis ne tik marijampoliečiai, bet ir gyventojai iš Panevežio, Alytaus, Vilniaus ir Kauno.
Pats tinklas viešai skelbia, kad per trejus metus Lietuvoje ketinama atidaryti net 50 šio tinklo parduotuvių ir įdarbinti daugiau kaip 400 žmonių. Daugiau skaitykite čia.
Susijungė „Nordea“ ir DNB
Tokie įvykiai, kai du rinkos žaidėjai ir konkurentai staiga susijungia ir tampa vienu, pripažinkite, bankų sistemoje vyksta ne taip ir dažnai. Nors apie planuojamas dviejų bankų jungtuves buvo pranešta dar 2016-ųjų rugpjutį, didžiosios permainos įvyko būtent 2017-aisiais.
Rugsėjo mėnesio antroje pusėje Europos Komisijai davus leidimą jungtis, Švedijos „Nordea“ ir Norvegijos DNB ilgai nedelsė, jau spalio 1-ąją pakvietė pokalbiui ir oficialiai paskelbė, kad vietoje dviejų bankų nuo šiol klientai naudosis vienu, besivadinsiančiu – „Luminor“.
Po bankų jungtuvių praėjus kiek laiko, panašu, viskas bankų rinkoje stojo į savo vietas, o likę galiūnai, švedų „Swedank“ ir SEB įgavo naują, stiprų konkurentą.
Po susijungimo „Luminor“ tapo trečiu pagal dydį banku Baltijos bankininkystės rinkoje, turinčiu 16 proc. indėlių ir 23 proc. paskolų rinkos dalį. Bendras „Luminor“ paskolų portfelis, įskaitant paskolas privatiems ir verslo klientams, siekė apie 12 mlrd. eurų, indėliai sudarė 9 mlrd. eurų. Daugiau skaitykite čia.
Į Lietuvą žengė „Continental“
Ne mažesnė staigmena buvo ir Vokietijos automobilių komponentų pramonės milžinės „Continental“ paskelbta naujiena apie Kauno regione planuojamą statyti gamyklą.
Į ją įmonė pareiškė investuosianti 95 mln. eurų ir sukursianti apie 1 tūkst. naujų darbo vietų.
Naujajame padalinyje, kuris bus 16 tūkst. kvadratinių metrų dydžio, „Continental“ gamins keleivių saugumo bei išmaniosios pagalbos vairuotojui sistemų padalinių vystomą produkciją, taip pat durų ir sėdynių kontrolės elementus, išmanias automatines langų užtamsinimo sistemas, adaptyvios greičio palaikymo sistemos sensorius bei priekinius radarus automatinio stabdymo funkcijai. Daugiau skaitykite čia.
Įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas
Metai buvo svarbūs ir visiems darbuotojams bei darbdaviams. Nuo liepos 1-osios įsigaliojo daug diskusijų ir komentarų viešojoje erdvėje sulaukęs bei nemažai pokyčių atnešęs Darbo kodeksas.
Naujasis dokumentas laikytinas ypač liberaliu ir palankiu darbuotojams, mat įteisinta nemažai darbuotojams palankių nuostatų. Viena iš tokių, kad nuo 2017 metų ne dėl jo kaltės atleidžiamam darbuotojui, vienoje vietoje dirbusiam vienus ar daugiau metų, bus išmokama dviejų vidutinių darbo užmokesčių išeitinė išmoka, o iki metų – pusės darbo užmokesčio išmoka.
Seimas taip pat nustatė, kad kai darbo sutartis nutraukiama darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, darbuotojas turės būti įspėjamas prieš vieną mėnesį, o išdirbus trumpiau negu vienus metus, – prieš dvi savaites.
Taip pat tikrą sumaištį sukėlė ir darbuotojų atostogų skaičiavimo pakeitimas. Nuo liepos 1-osios jos skaičiuojamos darbo, o ne kalendorinėmis dienomis, tačiau bendras jų skaičius nesikeičia, jos truks 20 darbo dienų. Daugiau skaitykite čia.
Pasitraukė „Lietuvos energijos“ vadovas
„Lietuvos energija“ – viena didžiausių šalies valstybinių įmonių, todėl skaidrumas tokiose įmonėse – ypatingai svarbus.
Kilus įtarimui, kad galėjo būti nutekinta informacija apie vieną iš kandidatų į „Lietuvos energijos“ stebėtojų tarybą, tuometinis „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas buvo iškviestas apklausai į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), o netrukus ir sulaukta žinios, kad vadovas palieka savo postą.
„Šiam žingsniui ruošiausi ir gerai apgalvojau. Toks mano sprendimas visiškai eliminuoja bet kokias galimybės interpretacijoms, prioritetą teikiant grupės veiklos tęstinumui“, – tada sakė pats D.Misiūnas.
Jam atsistatydinus „Lietuvos energija“ pareiškė skelbianti konkursą naujo vadovo bei valdybos narių paieškoms. Įmonė tinkamiausius kandidatus turėjo atsirinkti iki 2017-ųjų pabaigos. Daugiau skaitykite čia.