Rokiškio Respublikos gatvė taip pasidabinusi jau 13 metų.
„Tuomet organizavome folkloro šventę ir norėjosi ją paminėti naujai, netradiciškai. Pasikalbėjau su ansamblio nariu Arūnu Augučiu, ir jis pasakė turintis idėją – surengti langinių tapymo plenerą“, - prisiminė ansamblio „Gastauta“ vadovė, viena iš idėjos autorių Nida Lungienė.
Kasmet sukviečia menininkus
Puošti Rokiškio langinių pirmaisiais plenero metais buvo pakviesta 12 dailininkų, daugiausia – iš miesto ir jo apylinkių. Dalis medinių namų Respublikos gatvėje langines jau turėjo, kitiems jos buvo specialiai pagamintos.
„Pirmas pleneras praėjo su jauduliu“, - prisiminė N.Lungienė. Moteris pasakojo, kad jai, kaip etnografei, iš pradžių buvo kiek neramu dėl to, kad langinių tapybos imasi profesionalūs menininkai: „Man atrodė, kad tai turėtų daryti tautodailininkai“.
Ir vis dėlto netrukus visi įsitikino – idėja pasiteisino.
„Atsirado ne tik gyvybės medis, kurio motyvais paprastai dažniausiai būdavo puošiamos langinės, bet ir kiti ornamentai. Vis tiek juk gyvename šiuolaikiniais laikais. Ir labai smagu turėti tą galeriją po atviru dangumi, kuri veikia visą parą“, - teigė N.Lungienė.
Idėjai pasiteisinus, menininkų plenerai Rokiškyje rengiami kasmet, papuošiant vis naujas langines.
Derina su naujovėmis
Respublikos gatvės „mada“ jau išplito ne tik po kitas Rokiškio gatves.
„Panevėžyje yra pastatas su langinėmis, puoštomis mūsų dailininkų“, - pasakojo N.Lungienė.
Nors gatvėje daugėja namų su plastikiniais langais, dailininkai nebijo, kad tai gali sutrukdyti tradicijai.
„Žmonių prašome tik to, kad jie išlaikytų langų perskyras. Dabar ir dedant plastikinius langus tai nesunku padaryti. Perskirti langai atrodo ne taip šiuolaikiškai“, - sakė N.Lungienė.
Ji suvokia, kad plastikinių lentelių kalimo prie fasadų sustabdyti neįmanoma, bet sako, kad ir tai galima suderinti su tradicijomis: „Rokiškyje yra vienas namas, kuris apkaltas plastikinėmis lentelėmis ir papuoštas jūros akmenėliais. Ten viskas labai dera.“
Tradicines langines rokiškėnai pradėjo derinti prie šiuolaikiškų medžiagų – mieste galima pamatyti net tinko faktūros namą, puoštą langinėmis.
„Gražu, kad atgaivinom tradicijas, kad jos prigijo, ir labai smagu, kad ta tradicijų tąsa suderinama su šiuolaikiškumu – ne tik atkartojame senųjų langinių variantus, bet kasmet kuriame naujus kūrinius“, - džiaugėsi N.Lungienė.