Tiesa, Seimo narė Aušrinė Armonaitė teigia žinanti, kas padėtų sulaikyti bent dalį emigruoti susiruošusių gyventojų. Todėl jau šį ketvirtadienį, lapkričio 9-ąją, Seime bus teikiamas Valstybinio socialinio draudimo įstatymo projektas, numatantis įvesti „Sodros“ lubas.
„Šis įstatymo projektas – tai paskutinis šansas padėti pagrindą kokybiškai naujos darbo rinkos kūrimui", – įsitikinusi A.Armonaitė.
Svarstė emigruoti
ISM absolventas Rimvydas Petersonas svarstė, važiuoti ar ne dirbti į užsienį. Bet galop nutarė likti Lietuvoje.
Jo nuomone, „Sodros” lubų įvedimas būtų vienas geriausių sprendimų ir paskatintų jaunus žmones likti Lietuvoje.
„Svarsčiau emigruoti, bet nusprendžiau likti Lietuvoje. Man nerimą kelia tai, kad liekančiųjų Lietuvoje gali mažėti. Net 90 proc. studentų svarsto galimybę išvykti į užsienį dirbti“, - sakė R.Petersonas.
Jo teigimu, jauni žmonės neranda įmonių, kuriose galėtų dirbti, užsidirbti ir kurti savo karjerą.
„Tūkstančiai jaunų žmonių kasmet emigruoja, nes neranda galimybių savo idėjoms realizuoti, kai viskas pateikta „ant lėkštutės“. Man pikta, kad kai kurios įmonės atidaro biurus kitose šalyse, o ne Lietuvoje. Mat pagrindinė to priežastis – prasta investicinė aplinka. Mums reikia tarptautinių investicijų ir įmonių“, – priežastis vardino R.Petersonas.
Dovana ne turtingiesiems
Ekonomistas, projekto „Lemiamas šuolis“ sumanytojas Paulius Kunčinas pabrėžė, kad „Sodros“ lubų įvedimas – tikrai dovana ne turtingiesiems, bet jaunimui.
„Tai nėra dovana turtingiesiems. Noriu tai paneigti. Kreipiuosi į vairuotojus, kitus dirbančiuosius ir valstybės tarnautojus. „Lubos“ – tai galimybė gauti tokį atlyginimą, kos mokamas kitose šalyse.
Mano įsitikinimu, Lietuva turi visas galimybes pasiekti pragyvenimo lygį, koks yra Skandinavijoje ar Vokietijoje. Įvedus „Sodros“ lubas, tai mažintų ir emigraciją“, - teigė P.Kunčinas.
Anot jo, tai būtų skatinamoji priemonė užsienio kapitalo investuotojams, kurie nori kurti aukštos pridėtinės vertės darbo vietas Lietuvoje.
„Savo ruožtu tai sumažintų emigraciją ir padėtų jaunimui apsispręsti ir pasilikti Lietuvoje“, – sakė ekonomistas.
Kas pasikeistų?
Seimo narė, įstatymo projekto autorė Aušrinė Armonaitė išvardijo, kas gi pasikeistų įvedus „Sodros“ lubas.
„Pirmasis dalykas, „Sodros“ lubos skatina gerai apmokamas darbo vietas. Mes norime, kad Lietuvoje jauni žmonės turėtų galimybių augti, užsidirbti.
Antras dalykas – prognozuojama investicinė aplinka. Mes verslui rodome ženklą, kad mūsų valstybė negalvoja tik apie šiandieną“, - sakė ji. Kaip dar vieną dalyką A.Armonaitė įvardino teisingumą.
„Šiuo metu „Sodros“ įmokos nėra susietos su išmokomis. Lietuvoje jau yra žmonių, kuriems taikomos „Sodros“ lubos: ūkininkams, advokatams. Kuo jie geresni už samdomus darbuotojus?“, - klausė Seimo narė.
Galiausiai – sistemos skaidrumas.
„Tai skatintų sistemos skaidrinimą. „Sodros“ lubos sukuria pokyčių grandinę ekonomikoje. Žinoma, „Sodra“ turės ir praradimų, bet tas efektas, kuris sukuriamas investicinei aplinkai bei darbo vietoms steigti yra daug didesnis.
Lenkija agresyviai kovoja dėl darbo vietų kūrimo, bet ji kovoja ne su Vilniumi, bet su Europos miestais. Mes nebegalime būti vien pigios darbo jėgos šalimi“, – kalbėjo A.Armonaitė.
Pasak jos, įvedus „Sodros“ įmokų lubas, „Sodra“ savo biudžete prarastų 34 mln. eurų.
Lubos mažėtų kasmet
Projekte siūloma numatyti, kad pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą draudžiamų asmenų socialinio draudimo įmokų bazė, skaičiuojant socialinio draudimo įmokas, kalendoriniais metais negali būti didesnė negu 120 praėjusių metų Lietuvos statistikos departamento paskelbto vidutinio mėnesinio šalies darbo užmokesčio (VDU), 2019 m. – 110 VDU, 2020 m. – 100 VDU, 2021 m. – 80 VDU, nuo 2022 m. – 60 VDU.
Tai reiškia, kad 2018-aisiais „Sodros“ lubos būtų taikomos tiems darbuotojams, kurių darbo užmokestis viršys 10 VDU per mėnesį arba 120 VDU per metus. Šiuo metu tai būtų maždaug 8387 eurų per mėnesį arba 100 644 eurai per metus.
2017 metų antrąjį ketvirtį VDU siekė 838,7 euro neatskaičius mokesčių.
„Sodros“ įmokų „lubos“ yra riba, kurią viršijus nėra mokamos „Sodros“ įmokos. Pavyzdžiui, jeigu taikomos įmokų „lubos“ sudaro 7000 eurų, o darbuotojo atlyginimas – 9000 eurų, tuomet „Sodros“ įmokos mokamos nuo 7000 eurų, o nuo skirtumo tarp 7000 ir 9000 eurų, t.y. 2000 eurų, jos nėra mokamos.