Nors dažnai kalbama apie tai, kad Lietuvoje talentų netrūksta, vis dėlto dar nemaža dalis jų išvyksta į užsienį. Grąžinti juos į Lietuvą verslui – nemenkas iššūkis.
Taigi šiuo metu startuoja programa „Work in Lithuania“, kuria siekiama skatinti užsienyje gyvenančius specialistus karjeros siekti Lietuvoje. Tai naujas projektas, kuris jau atidarytas bendrovėje „Adform“.
Dalyvauti projekte šiuo metu yra nutarę per 30 Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių, ir jų kasdien vis daugėja.
„Galvojame, kad dar daug ko trūksta, kad visi iš Lietuvos išvažiuoja. Bet aš noriu pasidžiaugti, kad jau ne pirmi metai, kaip mus atranda tarptautiniai verslai, kurie įdarbina lietuvius. Tokių gražių pavyzdžių yra daug “, - kalbėjo šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Prezidentė džiaugėsi, kad prie iniciatyvos prisideda inovatyvios, aukštą pridėtinę vertę kuriančios bendrovės: „Jūs esate vienas geriausių pavyzdžių mūsų šalyje“.
Nusprendė grįžti
Projekto atidarymo metu savo patirtimi pasidalino ir jauni specialistai, jau nusprendę iš užsienio grįžti į Lietuvą. Visi jie teigė besidžiaugiantys savo sprendimu, nors jį priimti nebuvo lengva.
„Kai pasakiau, kad noriu grįžti į gimtinę, draugai ėmė klausinėti, kas man atsitiko. Ar jau pasidaviau?“ - kalbėjo Londone gyvenusi ir į Lietuvą grįžusi Dovilė Mieliauskaitė.
Ji teigė, kad užsienyje gyvenimas – ne rožėmis klotas.
„Pavargau gyventi toli nuo namų, daugybę kartų kartoti savo vardą, kol kas nors jį įsimins. Atrodo, jog tai smulkmenos, bet jos vargina“, – užsiminė D.Mieliauskaitė. .
18 metų Kalifornijoje gyvenusi Rusnė Valaikienė taip pat nusprendė grįžti į Lietuvą: „Tada supratau, kad laikas grįžti namo, kai mano draugai lietuviai pradėjo kalbėti su manimi angliškai.
Grįžusi nustebau radusi didžiulį būrį jaunų, entuziazmu trykšančių žmonių. Su lietuviais dirbti tikrai yra labai malonu“.
Pasaulio pamatę lietuviai nemano, kad kuria nors laikui palikti Lietuvą yra blogai. Tačiau svarbiausia – žinoti, kodėl išvykstama ir nepamiršti, kad yra galimybė grįžti atgal.
„Dabar esu įsitikinęs, kad gyvesniu Lietuvoje. Žinoma, gerai žinoti, kad yra galimybių išvažiuoti kuriam laikui ir į užsienį. Namai yra čia, o tas laikinas išvykimas irgi yra sveikas, jei galima įgyti žinių ir paskui jomis pasinaudoti dirbant Lietuvoje“, - kalėjo „Adform“ dirbantis Andrius Januta.
Lietuva nustebino
„Mums didelė garbė prisidėti prie šio projekto. Lietuva yra tarsi naujokas kaimynystėje, kuris nori pažinti pasaulį aplink save ir parodyti, ką gali padaryti“, - kalbėjo „Adform“ generalinis direktorius Gustavas Mellentinas.
Jis teigė nemažai laiko praleidęs Londone ir ten matęs daugybę sėkmingų lietuvių ir jų verslų.
„Ir Danijoje sutinku nemažai jaunų lietuvių. Kai žmonės keliauja, namo jie grįžta su naujomis idėjomis ir žiniomis. Tokioms kompanijoms kaip mes tokie žmonės – būtini“, – sakė jis.
G.Mellentinas teigė, kad naujas projektas parodys specialistams visame pasaulyje, kad Lietuva – puiki vieta dirbti.
„Prieš kelerius metus, kai pradėjome dirbti Lietuvoje, buvome įsikurę mažyčiame biure. Bet sugebėjome prisikviesti puikių talentingų lietuvių talentų. O iš pradžių juk nesitikėjome, kad ši šalis taps mūsų inovacijų centru“, – užsiminė G.Mellentinas.
Ras visą informaciją
Šiuo metu Lietuva nepatenka net į šimtuką tų valstybių, kurios geba susigrąžinti talentingus savo žmones iš užsienio.
Kokius mokesčius turėsiu mokėti Lietuvoje? Kaip rasti tinkamą vaikų darželį? Kaip galėsiu tęsti savo mėgiamą veiklą? Tokie ir panašūs klausimai dažniausiai šauna į galvą žmonėms, svarstantiems apie galimybes dirbti Lietuvoje.
D.Grybauskaitės teigimu, atidarytoji platforma pasklis po visą pasaulį, o joje bus visa aktuali informacija apie darbo ir įsidarbinimo galimybes Lietuvoje.
„Dažnai pamirštame, kad tarp gerų ir blogų naujienų yra vidurys. Kai kalbame apie žmones, išvykusius iš Lietuvos, dažniausiai pamirštame, kad yra ir tų, kurie sugrįžta“, - kalbėjo užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas.
Jis teigė, kad išvykstančių lietuvių kiekis neturėtų gąsdinti. Tačiau būtina pasistengti, kad jie, įgiję svetur patirties, pamatytų ir Lietuvoje atsirandančias galimybes dirbti. O jų yra.
„Šiuo metu Lietuvoje juk labiausiai trūksta specialistų, kurių atlyginimai Lietuvoje siekia 1000-1500 eurų“, - sakė M.Katinas.
Jis džiaugėsi gimstančiu projektu „Work in Lithuania“ ir tikisi, kad jis plėsis ir padės į mūsų šalį grąžinti daugybę specialistų.