Tai turėtų džiuginti didžiausią vanilės eksportuotoją – Madagaskarą, bet šalies vyriausybė imasi keistų veiksmų.
Kai tokios tarptautinės firmos kaip „Nestle“ ir „Whole Foods“ naudoja vis daugiau natūralių priedų savo produktams gardinti, vanilės paklausa auga, ypač besivystančiose šalyse, bet ankstesnės žemos kainos paskatino mažesnį šių ankščių derlių.
Madagaskaro, kuris eksportuoja pusę viso pasaulio vanilės, ūkininkai tiesiog pradėjo viską daryti kuo greičiau, o dėl to ankščių kokybė nukentėjo.
„Tarptautinėje rinkoje Madagaskaro vanilės rinkodara tiesiog kraupi“, - sakė šalies ekonomikos ministras Henris Rabesahalas.
Bandė sutaupyti
Pastaraisiais metais, nukritus vanilės kainai, ūkininkai Kinijoje, Indonezijoje ir Ugandoje pradėjo auginti kitus produktus. Madagaskaras vis dar tiekė pigias vanilės ankštis, nes šalyje, kur darbuotojams per dieną mokama 1,5 dolerio, tai daryti vis dar buvo pelninga.
Kainoms pakilus, ūkininkai pradėjo vanilės derlių rinkti anksčiau, nei buvo įprasta, ir užuot džiovinę, pakavę ankštis į vakuuminius maišelius. Verslininkai teigė taip bandantys apsisaugoti nuo vagysčių, bet šis būdas padėjo jiems ir daugiau uždirbti – toks pakavimas leido jiems ilgiau laukti kylančių kainų.
Tiesa, kadangi ankštys nebuvo tinkamai džiovintos, jose trūko vanilino – pagrindinio ingrediento, suteikiančio vanilei kvapą ir skonį.
Pasiekta riba
Didelė problema čia buvo ir pinigų plovimas, sietinas su nelegaliu tropinių medžių medienos eksportu. Ši mediena vertinama prabangių baldų bei muzikos instrumentų gamintojų, ypač Kinijoje.
Kai valstybė 2010 metais uždraudė nelicencijuotą medžių kirtimą, kontrabandininkai pradėjo nelegaliai pirkti žalias vanilės ankštis, o vėliau jas pradėjo pardavinėti legaliai ir taip užsidirbti. Daugeliui nerūpėjo, kad jie perka dar nesubrendusias ankštis.
Kadangi geresnės kokybės vanilės ankščių rasti pasidarė vis sunkiau, jų kainos smarkiai išaugo JAV, kuri nuperka daugiausia vanilės pasaulyje. Dabar geresnės kokybės vanilės kilogramas kainuoja 250 dolerių, nors 2012 metais jis kainavo vos 20 dolerių.
Įvairios kepyklos dėl to neretai gryną vanilės ekstraktą keičia įvairiomis pigesnėmis alternatyvomis, neretai – sintetinėmis.
„Yra tam tikra riba, kiek žmonės yra pasiryžę mokėti už vanilę, ir ta riba tuojau bus pasiekta“, - sakė Kepėjų bendrijos prezidentė Josephine Lochhead.
Madagaskaras 2014 metais iš vanilės uždirbo 250 milijonų dolerių. Dabar konkurentai Indonezijoje, Kinijoje ir Ugandoje gali praplėsti savo gamybą ir užsitikrinti didesnę vanilės rinkos dalį.
„Indijoje pastaruosius metus jie vanilę sodino kaip pašėlę“, - sakė Kanados vanilės tiekėjo „Montreal“ vadovas Davidas van der Walde.
Deganti vanilė
Kad pakeltų vanilės kokybę, Madagaskaro valdžia nusprendė uždrausti nesubrendusių vanilės ankščių eksportą ir vakuumines pakuotes.
Pastarosiomis savaitėmis vyriausybė sudegino šimtus kilogramų pasienyje sulaikytų žalių vanilės ankščių.
Tiesa, didelės kainos gali nesilaikyti ilgai. Dauguma vanilę eksportuojančių valstybių stengiasi didinti jų gamybos mastą. 2002 metais, kai tapo aišku, kad vanilės pasiūla pasaulyje padidės, jų kainos per kelis mėnesius nukrito nuo 500 iki 15 dolerių.
Šiemet vanilės derlius Madagaskare turėtų išaugti nuo 1,2 tūkst. tonų iki 1,6 tūkst. dolerių.