Pieno mėginių klastotės nedingo, vis dar bandoma maitintis apgavystėm

2017 m. rugpjūčio 30 d. 12:21
Lrytas.lt
 
Daugiau nuotraukų (1)
Suklastotų pieno mėginių vis dar netrūksta. Taip, vardan geresnio įkainio už pieną,  bandoma apgauti tyrėjus,    
 
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuo 2012 m. vykdo superkamo pieno ir jo mėginių tapatumo kontrolės programą. Šios programos tikslas – atvežamo ištirti į laboratoriją pieno tapatumo kontrolė, stengiantis užkirsti kelią mėginių falsifikavimui, t.y. bandymams dirbtinai pagerinti arba pabloginti superkamo pieno tyrimų rezultatus.
Kasmet Lietuvoje atliekama daugiau kaip 22 tūkstančiai superkamo pieno kokybės tyrimų.
VMVT kartu su valstybės įmone „Pieno tyrimai“, įvairiais būdais siekia išaiškinti nesąžiningus pieno supirkėjus.
Kiekvienas įtariamas mėginių klastojimo atvejis nuodugniai analizuojamas, VMVT inspektoriai tikrina supirkėjų darbą, ypač mėginių ėmimą.
Nustačius mėginių klastojimo faktus, taikomos griežtos priemonės – supirkėjų kvalifikacinių pažymėjimų galiojimas sustabdomas 6 mėnesiams ir taikomos administracinės baudos. 
Šiais metais VMVT jau gavo 61 pranešimą dėl 135 suklastotų pieno mėginių pagal sudėties ir kokybės rodiklius.
Tyrimai lėmė, kad už mėginių falsifikavimą 15 supirkėjų buvo sustabdytas kvalifikacijos pažymėjimų galiojimas, 38 atvejais taikytos administracinės poveikio priemonės.
2016 m. analizuojant pieno ūkių ir superkamo pieno kokybės užtikrinimo kontrolės programos įgyvendinimo rezultatus, gauta 16 pranešimų dėl 112 vienodos sudėties mėginių, o 2015 m. – 13 dėl 102 vienodos sudėties mėginių.
„Žalio pieno mėginiai falsifikuojami norint pagerinti ar pabloginti  tyrimo rezultatus, kurie turi įtakos atsiskaitymui. 
Šiuo metu naudojamos įvairesnės kontrolės priemonės, įvairūs laboratorinių tyrimų metodai ir technologijos leidžia labai tiksliai nustatyti bandymus suklastoti pieno mėginius. Šios priemonės leidžia efektyviau tikrinti ir taikyti sankcijas nesąžiningiems pieno supirkėjams.
Dėl to galime ne tik išaiškinti didesnį mėginių klastojimo atvejų skaičių, žinios apie efektyvesnius tyrimus atgraso nuo bandymų nusikalsti“, – komentavo VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Valavičius.
Pasak specialisto, dar viena tapatumo programos nauda – kasmet gerėjanti žaliavinio pieno kokybė. Prie to prisideda ir galimybė atlikti daugiau ir įvairesnių pieno mėginių tyrimų. Pavyzdžiui, yra galimybė identifikuoti konkrečius mastitų sukėlėjus, o tai leidžia pieno gamintojams efektyviai pasirinkti veterinarinius vaistus ir gydymą.  
 
Pienastyrimaiklastojimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.