„Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto lietuviška ruginė duona šiandien dažnai būna ne iki galo „lietuviška“. Nors ruginės duonos vartojimas stabiliai auga, per pastarąjį dešimtmetį šalyje auginamų rugių pasėlių kiekis sumažėjo tris kartus. Todėl kai kuriais metais vos ne iki trečdalio duonos gamybai reikalingų miltų būna gaminami iš importinių grūdų. Labai nesinorėtų, kad rugius ištiktų linų likimas. Šis istoriškai lietuviams itin svarbus augalas pas mus, deja, jau beveik nebeauginamas“, – sakė „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius Gražvydas Jukna.
Anot jo, „Viniaus duona“, norėdama pakeisti esamą situaciją, sutelkė jėgas su šalies ūkininkais ir miltų gamintojais, kurie kartu padės siekti šios iniciatyvos tikslų.
„Iniciatyva sieksime, kad kuo daugiau ruginių duonos gaminių būtų kepama naudojant tik Lietuvoje užaugintų rugių miltus. Taip paskatinsime šalies ūkininkus drąsiau imtis auginti rugius bei sykiu populiarinsime tradicinius lietuviškus ruginius duonos gaminius. Tikime, kad tai įvertins ir vartotojai, kuriems jau šį rugsėjį pasiūlysime specialiu iniciatyvos ženklu pažymėtus, nacionalinį pasididžiavimą skatinančius ruginius gaminius“, – teigė G. Jukna.
Siekiant užtikrinti aukščiausio lygio kontrolę bei atsekamumą, „Vilniaus duona“ iš miltų gamintojo pirks tik išimtinai iš lietuviškų grūdų sumaltus miltus. Tam, kad jų nepritrūktų, pasirašytos sutartys su miltų gamintoju, kad atrinkti ūkininkai augins rugius būtent „Vilniaus duonai“. Tai padės užtikrinti iniciatyvos partneriai – miltų gamintoja „Malsena“ bei dešimt Lietuvos ūkininkų.
Ilgalaikei iniciatyvai „Lietuvoje užauginta duona“ šį laiką įmonė pasirinko neatsitiktinai – „Vilniaus duona“ šiemet mini 135-ąjį veiklos jubiliejų. Taip pat tokiu būdu „Vilniaus duona“ nori pasveikinti šalies gyventojus artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga.
Palaikymą iniciatyvai „Lietuvoje užauginta duona“ išreiškė ir Žemės ūkio ministerija. Pasak viceministro Sauliaus Savickio, sveikintina, kad Lietuvos gamintojai sugeba modernumą derinti su tradicijomis bei taip savotiškai skatina ir remia šalies ūkininkus.
Palaikymą iniciatyvai „Lietuvoje užauginta duona“ išreiškė ir Žemės ūkio ministerija. Pasak viceministro Sauliaus Savickio, sveikintina, kad Lietuvos gamintojai sugeba modernumą derinti su tradicijomis bei taip savotiškai skatina ir remia šalies ūkininkus.
„Vilniaus duonos“ gaminiai, iškepti naudojant vien lietuviškus ruginius miltus, prekyboje turėtų pasirodyti jau šį rugsėjį. „Lietuvoje užaugintos duonos“ iniciatoriai pabrėžia, kad ateityje iniciatyvą planuojama plėsti. Puoselėjama ambicija atgaivinti šiuo metu beveik nebekultivuojamas senąsias lietuviškas rugių rūšis, tokias kaip Joniai, Rūkai, Dotnuvėlė, Duoniai, Lietuvos 3, Baltija, Dotnuvos aukštieji ir naudojant šių rugių miltus imtis gaminti senąją tradicinę lietuvišką ruginę duoną.
Kartu siekti iniciatyvos tikslų duonos ir miltų gamintojai bei šalies ūkininkai įsipareigojo penktadienį Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse prasidėjusios duonos, sūrio ir medaus šventės „Tikro skonio dienos“ atidarymo metu. Po apvalaus stalo diskusijos apie lietuviškus gaminius, kurioje dalyvavo žemės ūkio viceministras ir duonos, sūrio bei medaus gamintojai, „Vilniaus duonos“, „Malsenos“ ir ūkininkų atstovai pasirašė simbolinį iniciatyvos „Lietuvos užauginta duona“ manifestą.