Grūdvežiuose – drėgni grūdai, ūkininkai nebedangsto nerimo

2017 m. rugpjūčio 9 d. 15:03
Pirmosios rugiapjūtės dienos ūkininkų nedžiugina – grūdų kokybė prastoka. Ramesni nebent tie, kurie sudarė išankstines supirkimo sutartis ir žino, kad tai, ką užaugino, tikrai ne itin pigiai parduos.
Daugiau nuotraukų (16)
Kad tik nepasikartotų pernykštė bjaurastis ir nebetektų kirsti pajuodusių javų ar už parduotą derlių tenkintis tokiais pinigais, kurie mokami už pašarams betinkančius grūdus.
Apie tai šnekučiuojasi ir ūkininkai, pirmuosius grūdvežius atvairavę į grūdų supirkimo įmones.
„Tai – tiktai bandymas. Nukirtau kviečius nedideliame plote, kur žemė sausesnė. Kituose laukuose jie dar visai žali. O ir šių drėgnumas siekia kone 19 proc. – labai didelis, baltymų mažai.
Tad vos iki trečios klasės grūdų kokybė ištempė“, – sakė į Vievyje esančią bendrovę „Malsena Plius“ grūdvežį atvairavęs Kaišiadorių rajone, Vilkiškyje, ūkininkaujantis Eimutis Tomkus.
Su įmone vyras dar ankstyvą pavasarį sudarė išankstinę sutartį. Už toną kviečių rugiapjūtės pradžioje sutarta mokėti 155, vėliau – 163 eurus.
„Kainos juk svyruos grūdų biržoje“, – sakė E.Tomkus.
Pasėlių plotai traukiasi
Pernai lietus sunaikino investicijas – rugiapjūtės pradžioje kviečiai dar buvo ekstra klasės, o vėliau jų kokybė nusirito iki trečiosios, pačios pigiausios. Todėl, pamokyti gamtos ir patirties, ūkininkai išsižadėjo kai kurių grūdinių kultūrų.
„Rapsų apskritai nebesėjame. Kenkėjai tapo atsparūs pesticidams, o supirkimo kainos ne tokios, kokių anksčiau būta“, – aiškino E.Tomkus.
„Malsenos Plius“ grūdų prekybos vadovo Arvydo Noreikos teigimu, įmonė taip pat pajuto, kad ūkininkai kai kurias grūdines kultūras iškeitė į baltymines, – kviečių ir rugių plotai Baltijos šalyse pastaruoju metu traukėsi. Jų vietą užėmė žirniai arba pupos.
Didėja ir maistinių avižų plotai – šiemet jie 10 tūkst. hektarų didesni už pernykščius ir sudaro apie 80 tūkst. hektarų.
Mat didėja jų paklausa, palanki ir supirkimo kaina. Šiemet, kaip ir pernai, už jų toną mokama 120–130 eurų.
Gesina būgštavimus
„Vis dėlto viliamės, kad kviečių derlius bus didesnis už pernykštį, tačiau mažesnis, nei būta rekordiniais 2015-aisiais, kai jų buvo prikulta apie 5 mln. tonų“, – sakė A.Noreika.
Šiuo metu tonos kviečių supirkimo kaina, atsižvelgiant į jų kokybę, sukasi apie 130–140 eurų, tad sudariusieji išankstines sutartis bent jau kol kas nenusivylė.
„Prieš porą mėnesių užfiksavau tuo metu buvusią kviečių supirkimo kainą. Už toną šįmet mokama 5 eurais brangiau.
Nedaug, bet vis tiek susidaro tam tikra suma“, – pratarė Kaišiadorių rajone apie 110 hektarų žemės turintis ūkininkas Sigitas Jurevičius, kuris prieš keletą metų išsižadėjo pieno ūkio ir dabar gyvena tik iš grūdų.
Gelbėja džiovykla
„Ramiau dirbti, kai turi sutartį. Kaina joje maždaug 15 eurų didesnė nei rinkos ir sukasi apie 155 eurus už toną.
Tik nukultus grūdus dabar būtina džiovinti, o tai didina sąnaudas.
Visa laimė, kad esame pasistatę džiovyklą“, – sakė 35 metų ūkininkas Paulius Kartenis iš Širvintų rajono, Bagaslaviškio.
Pasak jo tėvo ūkininko Povilo, laboratoriniai kviečių tyrimo duomenys nedžiugina. Kol kas jų kokybės rodikliai – kaip pašarinių kviečių, atitinka III bei IV klasės reikalavimus.
„Lietus išplovė baltymus, glitimo kiekis yra nedidelis – saulės trūko. O investicijų juk būta daug: ir azotą purškėme, ir nuo ligų teko gelbėti. Prasta vasara“, – kalbėjo ūkininkas Povilas Kartenis.
 
javapjūtėrugiaikviečiai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.