Liūtys dzūkams – nė motais, jiems atsivėrė aukso gysla Dzūkijos miškuose – tonos grybų, tačiau dauguma jų iškeliauja svetur

2017 m. liepos 13 d. 12:39
Pakelės ir turgaus prekystaliai geltonuoja nuo voveraičių, tačiau daugiausia jų nugula ant grybų supirkėjų stalų. Didžiausia Lietuvos grybų perdirbimo bendrovė šiuo metu kasdien superka po 4-6 tonas produkcijos, nors šiuometinis derlius kol kas nedžiugina. 
Daugiau nuotraukų (31)
Atvykus į Varėną, beveik ant kiekvieno kampo galima pamatyti kioskelių, kuriuose superkami grybai ir uogos. 
Pakelėje šiuo metu litras voveraičių kainuoja 4 eurus, bet laiko švaistyti nenorintys grybautojai keliauja į grybų surinkimo vietas, kur trečiadienį už kilogramą voveraičių buvo siūloma 5,30 euro. 
Kainos svyruoja 
Miško gėrybių supirkimo kainos svyruoja nuolat, kartais jos keičiasi net kelis kartus per dieną. 
„Vakar kaina siekė 5,70 euro, tai mums buvo šiek tiek per brangu. Šiandien, kai kaina nukrito, jau perkame“, - pasakojo grybus ir uogas superkančios bendrovės „Adex LT“ direktoriaus pavaduotojas  Vydas Tvarijonavičius. 
Dabar kilogramą voveraičių supirkėjams galima parduoti už 5,20-5,30 euro, bet kaina dar turėtų kristi. Ir nors vietų, kur galima priduoti miške surinktą derlių gausu, kainos jose nesiskiria.
„Per mažas miestelis, jei kažkas sumažintų kainą niekas ten tiesiog neneštų, dėl to kainos laikosi vienodai“, - pasakojo V.Tvarijonavičius. 
Greta „Adex LT“, didžiąją dalį grybų superkančios tiesiai iš grybautojų, įsikūrusi ir kita bendrovė - „Tandemus“. Ji šiuo metu per dieną superka 4-6 tonas produkcijos ir su pavieniais grybautojais neprasideda – per daug popierizmo. 
Bendrovė grybus perka iš miško gėrybių supirkėjų, kurie iš žmonių nupirkus grybus čia veža iš visos Lietuvos. „Iš Švenčionių, Druskininkų – iš visur pas mus suveža“, - pasakojo bendrovės komercijos direktorius Vidmantas Budrikis. 
Uogų nelaukia
Grybų perdirbėjai džiaugiasi, kad voveraičių sezonas pagaliau įsibėgėja, nors derlius jų nedžiugina. 
„Esame labai priklausomi nuo gamtos. Šiemet viskas vėluoja keliomis savaitėmis ir šiaip derlius prastesnis nei pernai“, - pasakojo V.Budrikis. 
Abi bendrovės šiuo metu „doroja“ voveraites. Jei grybai, nuplauti smarkių liūčių, pagaliau pradėjo dygti, padėtis dėl uogų prastesnė. Gausaus mėlynių derliaus šiemet tikrai nelaukiama. 
„Labai šaltas ir ilgas pavasaris, net neužsimezgė uogos normaliai“, - pasakojo V.Budrikis. Tiesa, šiemet prognozuojamas tikrai geras bruknių derlius - bent šiokia tokia paguoda.
Grybai – ir iš Rusijos
Didžiąją dalį produkcijos Lietuvos grybų supirkėjai eksportuoja. Nuvalytos ir sufasuotos vovleraitės keliauja į užsienį ir jomis smaguriauja Vokietijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Austrijos ir kitų šalių pirkėjai. 
„Stengiamės viską daryti greitai – šiandien surinktus grybus nuperkame, sutvarkome ir iškart į Vokietiją, o ten jau uždeda etiketes ir į parduotuvę“, - pasakojo „Tandemus“ komercijos vadovas. 
Tiesa, ne visi grybai, Lietuvoje nuvalyti ir sutvarkyti – lietuviški. Kol kas bendrovės superka Dzūkijos voveraites, bet pripažįsta, kad didžiausia produkcijos dalis kasmet atkeliauja iš Rusijos. 
„Supirkimo kainai Lietuvoje didelę įtaką daro tai, kokie kiekiai yra Rusijoje“, - pasakojo V.Tvarijonavičius. Geroji naujiena – Rusijos miškų ši vasara taip pat nelepina. 
„Ten sezonas dar net neprasidėjo. Tik rytoj pirma mašina iš Rusijos atvažiuos su grybais, bet paskui jau turėtų vežti reguliariai“, - sakė V.Budrikis. 
Trūksta grybautojų 
Vien su lietuviškais grybais mūsų bendrovės neišsiverstų. Trūksta ne tik jų, bet ir pačių grybautojų. 
„Lietuvoje mažėja grybautojų, miškai kertami...“, - liūdnai kalbėjo V.Budrikis. Tą patį pastebėjo ir „Adex LT“ vadovas: „Kaimai sensta, jaunimas vis rečiau atvažiuoja“. 
Bendrovėje „Adex LT“ dirba 70 žmonių, „Tandemus“ - 140, o sezono metu įdarbinama ir 300 žmonių. Grybų perinkėjų rasti taip pat nelengva. 
Vasarą gelbsti užsidirbti norintys moksleiviai ir studentai, žmonės vežami ir iš aplinkinių vietovių. „Yra Varėnoje daug perinkėjų, bet kai atsidaro visos įmonės, visiems jų reikia, tai ir atsiranda trūkumas. Mes darbuotojus vežamės net iš Alytaus“, - pasakojo V.Tvarijonavičius. 
Gelbsti sraigės ir krepšiai
Miško gėrybių verslas – sezoninis. Surenkami spalį paskutiniai baravykai – ir viskas. 
„Mums labai svarbu turėti pastovų užimtumą, nes sunku kasmet žmones samdyti, juos apmokyti“, - teigė „Adex LT“ direktoriaus pavaduotojas. 
Dėl to bendrovės ieško ir kitokių veiklų, kuriomis galėtų užsiimti kol miškuose dar nėra grybų bei uogų. 
Bendrovė „Tandemus“ užsiima ir medinės pakuotės gamyba, tad darbo turi visus metus. „Adex LT“ prieš kelis metus pradėjo supirkinėti ir sraiges. 
„Sraigės išlenda pavasario pradžioje, tai jau gegužę turime gražaus darbo, kol pradeda dygti grybai ir uogos“, - sakė V.Tvarijonavičius. 
 
grybaigrybų supirkimasTandemus
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.