Kapsulė įkasta trečiadienį, birželio 28-ąją, nors šiuo metu statybos teritorijoje, esančioje netoli Vilniaus oro uosto, jau vyksta pilnu tempu.
2018 m. iškilsiančiame daugiau nei 6000 kvadratinių metrų ploto pastatų komplekse įsikurs ne tik modernus regioninis skrydžių valdymo centras, bet ir „Oro navigacijos“ administracija bei Mokymo centras.
Įprasmins bendradarbiavimą
„Galima drąsiai teigti, kad tai bus svarbus objektas tiek valstybiniu, tiek Europos mastu. Čia bus sumontuota inovatyvi skrydžių valdymo įranga, ji bus suderinta su mūsų partneriais Lenkijoje, todėl net nenumatytais atvejais Lietuvos ir Lenkijos oto erdvėje skrydžių kontrolė bus užtikrinta“, - kalbėjo laikinai einantis „Oro navigacijos“ direktoriaus pareigas Mindaugas Gustys.
Jo teigimu, pastačius oro navigacijos valdymo centrą, Varšuvos ir Vilniaus oro erdvėje bus padidintas skrydžių pralaidumas, sumažinti vėlavimai, o tuo pačiu degalų sąnaudos ir oro tarša.
„Paskutiniu metų aviacijos industrijoje įvyko lūžis – sparčiai auga keleivių skaičius. Dėl to labai džiaugiamės, kad jau yra pasirengta priimti šį iššūkį, ir naujas centras suteiks galimybę dar geriau aptarnauti oro erdvę“, - kalbėjo Vilniaus oro uosto vadovas Olafas Martensas.
„Labai džiugina sėkmingas Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas aviacijos srityje. Sistemos sąveikaus tarpusavyje ir užtikrins saugų ir efektyvų abiejų valstybių oro erdvės išnaudojimą“, - kalbėjo Susisiekimo ministerijos atstovė Agnė Katkutė.
Energetiškai efektyvus statinys
„Oro navigacijos“ investicijos į naujo skrydžių valdymo centro projektą siekia beveik 9 mln. eurų.
„Tai bus vienas iš moderniausių Europoje ir vienas iš energetiškai efektyviausių bei ekonomiškiausių pastatų Lietuvoje, kuris prisidės prie modernaus miesto įvaizdžio stiprinimo, be to, jis atgaivins sostinės Naujininkų rajoną“, - džiaugėsi M.Gustys.
Projektą plėtoja statybos įmonė „Eikos statyba“.
„1993 metais mūsų bendrovės pirmas atsakingas objektas buvo „Oro navigacijos“ tuometinio pastato rekonstrukcijos darbai. O po 20 metų vėl grįžtame“, - pasakojo „Eikos statybos“ vadovas Almantas Čebanauskas.
Teritorijoje iškils 4 pastatai – valdymo, inžinerinis, administracinis bei mokymo centras.
Regioniniame skrydžių valdymo centre kontroliuojamas orlaivių eismas virš Lietuvos tvyrančioje oro erdvėje, kurią kerta apie 40 tranzitinių maršrutų.
Vienu metu Lietuvos oro erdvėje jais skenda apie 30 orlaivių, kuriems informaciją suteikia skrydžių valdymo centro skrydžių vadovai.