Kreditoriai nepagailėjo neįgaliųjų įrangos įmonės – skėlė bankrotą

2017 m. vasario 15 d. 13:14
Audrė Srėbalienė („Lietuvos rytas“)
Siekė struktūros pertvarkymo, o sulaukė bankroto bylos. Tokį smūgį patyrė neįgaliesiems skirtą įrangą gaminanti bendrovė „Puntukas“.
Daugiau nuotraukų (22)
Sostinės Žvėryno rajone turimas patalpas pardavė, o dabar nebegali susimokėti už naujų nuomą. Tokios permainos ir taip sunkiai kvėpuojančią „Puntuko“ įmonę pernai įspeitė į skolų kampą.
Naujieji jos vadovai 2016-ųjų rudenį ėmė ieškoti būdų, kaip išvilkti įmonę iš duobės.
Bet kreditorių tai neįtikino. Jie užbėgo restruktūrizacijai už akių ir kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl bankroto bylos iškėlimo tuo pat metu, kaip ir „Puntukas“ – dėl įmonės pertvarkos.
Dabar įmonės ateitį lems Apeliacinio teismo sprendimas.
Prislėgė nuomos mokesčiai
Judėjimą lengvinančios priemonės. Neįgaliųjų vežimėliai, vertikalūs arba nuožulnūs keltuvai, skirti žmonėms vežimėlyje pakelti. Tai – pagrindiniai „Puntuko“ bendrovės gaminiai.
Tačiau šiuo metu gamyba vyksta vangiai. Vadovai nesiima naujų užsakymų, nes gali jų neįvykdyti.
„Įmonę ne kartą buvo užgriuvę finansiniai sunkumai, nulemti ir prastos buvusių direktorių vadybos, ir visokių permainų.
Bet didžiausios blogybės prasidėjo tada, kai 2016-ųjų sausį gamyba iš Žvėryno buvo perkelta į patalpas Geologų gatvėje, nuomojamas iš bendrovės „NT valda“, – sakė „Puntuko“ valdybos narys Jevgenijus Malyšenokas.
Akcininkų – Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) valia „Puntukas“ 2014-ųjų rudenį nekilnojamąjį turtą pardavė verslininko Gedimino Žiemelio valdomai bendrovei „ŽIA valda“.
Už 1,1 ha žemės sklypą turėjusios bendrovės 61,8 proc. akcijų paketą „ŽIA valda“ sumokėjo 7,5 mln. litų (apie 2,2 mln. eurų). Vėliau LND iš jos lengvatinėmis sąlygomis perėmė „Puntuko“ akcijų paketą.
Anot J.Malyšenoko, perkeliant įrangą į buvusias LESTO patalpas netoli Vilniaus oro uosto, keletui mėnesių sustojo gamyba.
Pajamų nebuvo, o už patalpas teko sumokėti 27 tūkst. eurų užstatą.
Be to, 2016-aisiais pradėjus gamybos ir valdymo struktūros pertvarką buvo atleisti 36 darbuotojai – su jais reikėjo atsiskaityti. Dalis pinigų jiems buvo sumokėta, bet šiuo metu dar velkasi maždaug 50 tūkst. eurų skola.
„Visa tai nulėmė, kad per 2016-ųjų dešimtį mėnesių pardavimo pajamos sumažėjo iki 457 tūkst. eurų.
Pavyzdžiui, per 2015 metus buvo gauta 1,7 mln. eurų pajamų, 2013-aisiais – 2,52 mln. eurų“, – sakė pašnekovas.
Pernai balandį pasikeitė „Puntuko“ valdybos nariai. Tada imta ieškoti vadovo, kuris dar išgelbėtų įmonę. Tad dabartinis direktorius Stanislavas Januška joje dirba vos penktą mėnesį.
Dar nelaidoja vilties
„Užsakymų yra, tereikia leisti įmonei dirbti. Ir išsikelti iš patalpų, ryjančių pinigus už nuomą“, – neslėpė J.Malyšenokas.
Jo nuomone, išsisukti dar įmanoma, nes sutartys su užsakovais pasirašytos, konkursai – laimėti, darbuotojų skaičius sumažintas kone perpus.
„Pernai gruodžio mėnesį gavome 33,2 tūkst. eurų vertės užsakymą iš Sankt Peterburgo liftų gamyklos, dar 46,2 tūkst. eurų vertės užsakymą pateikė įmonė „Inkor sistemy“.
Per pastaruosius tris mėnesius susikaupė užsakymų, kurių vertė – 321 tūkst. eurų, o avansu jau sumokėta apie 130 tūkst. eurų.
Sulaukiame ir daugiau užsakymų, tačiau negalime pasirašyti sutarčių ir paimti avanso, kol neaiškus pačios įmonės likimas“, – kalbėjo įmonės vadovas S.Januška.
Jo teigimu, lapkritį bei gruodį buvo išsiųsti gaminiai užsakovams, darbuotojams sumokėtos algos ir atsiskaityta su „Sodra“. Tam prireikė maždaug 100 tūkst. eurų.
Jau nebenori rizikuoti
Įmonės pertvarkymo planas ir prašymas iškelti restruktūrizavimo bylą Vilniaus apygardos teismui buvo įteiktas 2016-ųjų lapkričio 14-ąją. Kartu informuoti ir visi kreditoriai apie numatomus pokyčius.
Bet vienas jų – elektrotechnikos prekybos įmonė EPTS kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl bankroto bylos iškėlimo „Puntukui“.
Sausio 23-iąją jo prašymas buvo patenkintas nusprendus, kad įmonė nepajėgi tęsti veiklos.
EPTS neatgauna iš „Puntuko“ 8413 eurų. Ši skola susidarė pernai. Pastarąjį kartą „Puntukas“ iš EPTS prekių už 1163 eurus įsigijo prieš pat bylą – 2016-ųjų lapkritį.
„Bendrovė buvo pateikusi skolų grąžinimo grafiką, bet jo nesilaikė.
Įvertinome viešai prieinamą informaciją apie šią įmonę: ji yra nemoki, ir, „Creditinfo“ duomenimis, jos bankroto rizika yra pati aukščiausia.
„Puntuko“ nemokumo situacija yra kone klasikinė – turimas turtas parduodamas, įmonė įstumiama į bankrotą, o kreditoriai lieka likimo valiai“, – sakė EPTS atstovaujančios teisinių paslaugų bendrovės „Verslo sprendimų sistema“ direktorius Kęstutis Puidokas.
PuntukasBankrotasSkola
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.