Nepaisant optimistinių investuotojų prognozių, šie metai Lietuvai bus ypatingi – naujai suformuotos vyriausybės užmojai gali daryti tiesioginę įtaką ne tik naujai ateinantiems investuotojams, bet jau ir ilgą laiką Lietuvoje veikiančioms kompanijoms.
Dėl šios priežasties, asociacija „American Chamber of Commerce“ įvykdė apklausą, kurioje išsiaiškino JAV kompanijų planus ateinantiems metams, jų nuomonę apie politinę padėtį, investicinį klimatą, šalies konkurencingumą bei kokią įtaką vienokie ar kitokie valdžios sprendimai gali daryti jau veikiančioms amerikietiškoms bendrovėms šalyje.
Apklausos duomenimis, net 76 proc. JAV kapitalo įmonių, per ateinančius tris metus numato plėtrą Lietuvoje.
Daugiausiai darbuotojų yra pasiryžusios įdarbinti IT sektoriaus bendrovės, savo komandose ketinančios sukurti nuo 40 iki 300 naujų darbo vietų. Likusieji 24 proc. įmonių nei plėtros, nei mažėjimo numačiusios nėra.
Pasak, Amerikos prekybos rūmų valdybos pirmininko Tado Vizgirdos JAV kompanijų investicijos Lietuvoje nėra tokios dažnos, palyginus su jų plėtra.
„Kai JAV bendrovės pasiryžta žengti į Lietuvą – jos ateina su dideliais infrastruktūriniais projektais iš karto įdarbindamos didelį skaičių darbuotojų. Taip pat, JAV kompanijos Lietuvoje užsibrėžia iš tiesų ambicingus tikslus – tai įrodo sparti įmonių plėtra bei vis sudėtingesnių funkcijų į Lietuvos skyrius perkėlimas. Tad, nors investicijos iš JAV ir nėra tokios dažnos, jos yra didelės bei turinčios potencialą didelei plėtrai,- aiškina T.Vizgirda.
Į klausimą: „Kaip vertinate Lietuvos investicinį klimatą, lyginant su kaimyninėmis šalimis?“ 67 proc. kompanijų atsakė teigiamai. To priežastimis ir kaip didžiausius šalies privalumus JAV kompanijos įvardino talentingą, išsilavinusią ir kompetentingą darbo jėgą, palankų darbo kokybės ir atlyginimo santykį bei gerai išvystytą šalies ir IT infrastruktūrą.
Tačiau nepaisant teigiamų atsiliepimų, net 33 proc. apklaustų įmonių mano, jog investicinis klimatas šalyje blogėja ir kaip pagrindinėmis to priežastimis įvardino aukštą korupcijos lygį, mokestinę naštą, migracijos sistemos spragas, demografines problemas, biurokratiją bei nuolatos atidėliojamą darbo kodeksą.
Į klausimą „Kaip jūsų kompaniją gali paveikti nauji valdžios sprendimai?“ 24 proc. apklaustų įmonių teigia, jog tam tikri valdžios sprendimai gali stipriai jas paliesti, 71 proc. nurodo, jog bus paliestos iš dalies ir tik 5 proc. yra įsitikinusios, jog viešojo sektoriaus sprendimai įmonių veikloms Lietuvoje neturės jokios įtakos.
Paprašytos identifikuoti labiausiai įtaką darančias valdžios sprendimų priėmimo sritis, įmonės įvardino darbo kodekso atidėliojimą (59 proc.) bei mokestinę naštą (35 proc.).
Be viso to, kaip dar vieną opią problemą šalyje pabrėžė Lietuvos migracijos sistemą bei įvairius biurokratinius rūpesčius, su kuriais tenka susidurti, norint įdarbinti užsienietį.
„Jau ne vienerius metus iš JAV verslo bendruomenės tenka girdėti apie migracijos problemą. Pasak, kompanijų yra neįmanoma konkuruoti ir kurti novatoriškus produktus pasaulinėms rinkoms su vienos tautybės žmonėmis savo komandose. Tautinė talentų įvairovė ypatingai atsispindi, kuomet yra dirbama su skirtingomis rinkomis“,- sako Amerikos prekybos rūmų vykdančioji direktorė, Živilė Sabaliauskaitė.
Tačiau nepaisant teigiamų atsiliepimų apie šalies investicinį klimatą bei JAV bendrovių plėtros planus Lietuvoje, daugiau nei pusė (53 proc.) apklaustų bendrovių buvo susimasčiusios apie savo funkcijų perkėlimą į kitą šalis, tokias kaip: Indija, Vietnamas, Latvija, Estija, Slovakija, Bulgarija, Rumunija, Bulgarija, JAV, Čekija, ar Lenkija. Būtent Lenkiją, kaip alternatyvą Lietuvai nurodė 29 proc. apklaustųjų.
Pasak, Amerikos prekybos rūmų nario ir personalo paieškos agentūros UAB „Alliance for Recruitment“ partnerio Andriaus Franco, Lenkija didžiuosius investuotojus vilioja dėl dešimt kartų didesnės rinkos ir mokestinių lengvatų.
„Lenkija gali pasigirti itin gerai išvystyta regionų infrastruktūra: universitetai įsikūrę mažuose miesteliuose bei centralizuotos mokestinės lengvatos tampa itin svariu argumentu, bendrovei renkantis kur investuoti. Visų pirma regioninės Lenkijos investicinės agentūros stipriai dirba ir net konkuruoja tarpusavyje, kuri pritrauks daugiau investicijų bei pačios turi teisę nuspręsti, kur ir kokiam investuotojui skirs mokestines lengvatas. Lietuvos atveju mes turime tik konkrečiose vietose įsikūrusius LEZ, kurie gali tai pasiūlyti. Taigi, platesnė rinka, didesnė talentų pasiūla, mokestinės lengvatos ir stiprūs regionai yra bene svarbiausios priežastys, kodėl Lenkija yra tokia patraukli investuotojams“,- aiškina A.Francas.
Negalutiniais duomenimis, pagal JAV verslo žemėlapio duomenis, šiuo metu Lietuvoje veikia per 80 amerikietiško kapitalo įmonių, kurios kartu įdarbina daugiau nei 11 tūkst. darbuotojų. Per 2015 metus tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje siekė 197,03 mln. EUR, o per 2016. trečio ketv. pabaigoje TUI siekė 223,05 mln. EUR.