Izraelio policija pradėjo tyrimą kilus įtarimų, kad farmacijos bendrovė „Teva“ („Teva Pharmaceutical Industries“) papirkinėjo užsienio valstybių pareigūnus, rašo Izraelio laikraštis „Haaretz“.
Bylą tiriantis Izraelio policijos centrinis skyrius kovai su sukčiavimu įtaria, kad bendrovė, kuri yra didžiausia pasaulyje generinių vaistų gamintoja, neteisėtai gavo milijonus dolerių pelno, o kyšius slėpė darydama fiktyvius įrašus.
Pavyzdžiui, kyšiai Rusijos ir Meksikos pareigūnams buvo duodami už lengvatas specialiesiems klientams, o Ukrainos – už lėšų skyrimą rinkodarai ar konsultavimo paslaugų apmokėjimą, tvirtina ir portalas „NEWSru Israel“.
Nuo 2009 metų Izraelis yra pasirašęs Konvenciją dėl kovos su užsienio valstybių pareigūnų papirkinėjimu, o baudžiamojon atsakomybėn už tokius veiksmus Izraelyje traukiama nuo 2008 metų.
Priminsime, kad 2016 metų pabaigoje „Teva“ pasiekė susitarimą su JAV Teisingumo departamentu, sutikdama sumokėti 500 milijonų dolerių baudą mainais už papirkinėjimų bylos nutraukimą. Bendrovės atstovai ir jos padalinys Rusijoje „Teva LLC“ (Teva Russia) buvo apkaltinti pareigūnų papirkimu Rusijoje, Ukrainoje ir Meksikoje.
Policijos duomenimis, Rusijoje „Teva“ atstovai mokėdavo kyšius aukšto rango valdininkui, kad tas, naudodamasis savo įgaliojimais, padidintų vaistinio preparato „Copaxone“ išsėtinei sklerozei gydyti pardavimus.
Prieš metus Rusijos Federacijos Aukščiausiojo Teismo Teisėjų kolegija ekonominiams ginčams spręsti priėmė sprendimą dėl bendrovės „Teva“ ir jos produkcijos platintojo Rusijoje, UAB „MFPDK Biotec“, priklausančios kompanijų grupei „Biotec“, ginčo. (ši kompanijų grupė yra didžiausia Rusijoje farmacijos kontroliuojančioji bendrovė, kuri specializuojasi šiuolaikinių aukštos kokybės vaistinių preparatų kūrime ir gamyboje, garsiausių Rusijos ir užsienio farmacijos kompanijų produkcijos mažmeninėje ir didmeninėje prekyboje. – Red.).
Teismas priėmė nutartį išieškoti iš Izraelio kompanijos nuostolių, kuriuos patyrė „Biotec“, ir prarasto pelno sumą – 408, 375 mln. rublių (apie 6,44 mln. eurų dabartiniu kursu), sutikęs su kompanijos „Biotec“ argumentais, kad Izraelio kompanija pažeidė 2010 metų sutarties sąlygas, neteisėtai atsisakiusi tiekti savo partneriui Rusijoje preparatą „Copaxone-Teva“, kurį ji gamina.
2010 metais Izraelio koncernas, kuris yra šių vaistų monopolininkas, pasirašė sutartį su „Biotec“. Tačiau 2013 metais „Teva“ nusprendė platinti preparatą per savo patronuojamą įmonę – akcinę bendrovę „OOO Teva“, atsisakydama bendradarbiauti su partnere Rusijoje. Toliau įvykiai klostėsi taip, kad patronuojamoji bendrovė „OOO Teva“ laimėjo viešąjį konkursą 4,5 mlrd rublių sumai.
Tais pat metais bendrovė „Biotec“ kreipėsi į Rusijos federalinę antimonopolinę tarnybą. Tačiau iš Antimonopolinės tarnybos gautą įspėjimą Izraelio bendrovė ignoravo.
Baltijos šalyse veikia bendrovės „Teva Baltics“ ir „Sicor Biotech“. Pastarąją bendrovę „Teva“ įsigijo 2004 metais.
„Sicor Biotech/Teva Baltics“ 2015 metais buvo pripažinta viena daugiausia eksportuojančių vidutinio dydžio bendrovių šalyje ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos paskelbta Metų eksportuotoja.
Baltijos šalyse bendrovėje „Teva“ dirba beveik 300 darbuotojų, o iš viso pasaulyje 1901 metais įkurta tarptautinė generinių vaistų gamintoja „Teva“ yra įdarbinusi 46 tūkst. darbuotojų. Jos apyvarta yra perkopusi trilijoną dolerių.
Parengė Leonas Grybauskas