Kad turizmas gali būti grįstas šiltais tautų ryšiais, tarptautinėje turizmo parodoje „Adventur“, kuri baigiasi sekmadienį, neabejoja ir ten dalyvaujantys gruzinai bei ukrainiečiai. Kaimyniškais santykiais džiaugiasi ir baltarusiai.
Mini ir prezidentės vardą
Patriotiški jausmai vieni kitų atžvilgiu. Tai lietuvius traukia į Ukrainą, mano Lvovo apskrities turizmo galimybes „Adventur“ parodoje pristačiusi Lvovo regiono administracijos Tarptautinio departamento direktorė Polina Li – pusiau ukrainietė, pusiau korėjietė, gyvenanti Lvove.
„Lietuvių srautas į Lvovo regioną pernai didėjo. Tokį pokytį paskatino tiesioginiai skrydžiai į Lvovą, buvę pernai, taip pat tiesioginis reisas autobusu iš Vilniaus į Lvovą.
„Lietuviams Ukraina yra artima. Jūs visada mus palaikėte ir palaikote, taip pat jūsų prezidentė Dalia Grybauskaitė gerina šią poziciją. Mes jums artimi kultūriškai ir pagal dvasią. Žinau, kad daug lietuvių buvo Lvove ir jiems patiko“, – kalbėjo P.Li.
Ji tikisi, kad kovą bus atnaujintas tiesioginis susisiekimas oru tarp Lietuvos ir Lvovo.
P.Li sakė, kad Lvovas lietuviams neprastai pažįstamas, tačiau menkiau pažįstama apskritis.
„Mes siūlome ir raftingą, ir dviračių turizmą, turime daug slidinėjimo kurortų. Manau, jauni lietuviai to dar nežino, bet sužinos.
Manau, kad mūsų paslaugos ir svetingumas aukšto lygio“, – kalbėjo P.Li.
Kaip skelbia Lvovo regiono atstovai, nakvynė vidutiniškai čia atsieina 30-40 eurų, pavalgyti galima – už 5-7 eurus, įėjimas į turistinius objektus sukasi apie eurą. Slidinėti šiame regione siūloma Slavskės, Volosiankos, Turkos kurortuose.
„Adventur“ parodoje Lvovo regioną pristačiusi mergina sakė, kad dabar siekiama pritraukti jaunus lietuvius.
Ji tikra, kad ir ukrainiečiams įdomi Lietuva, tiek savo gamta, tiek mineralinių vandenų kurortais.
Siūlo ne tik jūrą, bet ir slidinėjimą
Šiltų jausmų Lietuvai nestokoja ir gruzinai.
Gruzija, iki šiol turistus labiausiai viliojusi į Tbilisį ar Adžarijos regioną – Batumį, dabar siūlo išmėginti ir slidinėjimą.
Kaip sakė Kalnų kurortų plėtros departamento projektų vadovė Ani Geradzė, slidininkų pernai Gruzija sulaukė apie 6 milijonus ir vis didėja lietuvių dalis.
Kiek kainuoja slidinėti Gruzijos kalnuose? A.Geradzė sakė, kad slidinėjimo pasas septynioms dienoms atsieina apie 100 eurų, nakvynė savaitei su pusryčiais viešbutyje – 400-700 eurų, bet privatus sektorius siūlo nuomotis kambarius pas žmones, tad viena nakvynė gali kainuoti 40-50 eurų ar dar mažiau.
Pasimėgauti slidinėjimu Gruzijoje galima keliuose slidinėjimo kurortuose.
Populiarus Bakurianio kurortas nuo Tbilisio nutolęs 200 kilometrų, o nuo lietuviams bent jau gerai girdėto Boržomio – apie trisdešimt kilometrų. Nuo Kutaisio oro uosto jis pasiekiamas įveikus 180 km, o nuo Batumio – 300 kilometrų.
110 kilometrų nuo Batumio nutolęs Goderdzio slidinėjimo kurortas. Jis nuo Tbilisio nutolęs apie tris šimtus kilometrų, nuo Kutaisio – apie du su puse šimto.
Bene geriausiai lietuviams girdėtas Gudauris. 120 km nuo Tbilisio, apie 320 km nuo Kutaisio ir puspenkto šimto kilometrų nuo Batumio oro uosto.
Dar viena vieta, kur galima pasigrožėti kalnais ir aktyviu poilsiu, – Mestija Svanetijos regione. Ten turistai vyksta ir vasaros sezonu. Jų tikslas – aplankyti Ušgulį – akmeninių namukų ir bokštų kaimą, kuris vadinamas aukščiausiu Europos kalnų kaimu, kuriame nuolat gyvena žmonės. Žiemai jie pradeda ruoštis rudenį, tuomet sunkvežimiais ten gabenamas maistas.
Mestija lengviausiai pasiekiama nuskridus į Kutaisį – oro uostą ir miestelį skiria 213 kilometrų.
Vilioja Senis Šaltis
„Adventur“ prisistato ir baltarusiai.
Pernai, kai baltarusiai lietuviams pasiūlė bevizį režimą į Belovežo girią, išaugo turistų srautas šiame regione.
„Praėjusį gruodį Belovežo girioje apsilankė 2000 lietuvių. Ir tai vos per vieną mėnesį. Daug kas pas mus važiavo susitikti su Seniu Šalčiu. Taip pas mes turime ir liaudies buities muziejų, pas mus įrengtas ir naminukės varymo aparatas, galima jį apžiūrėti, vyksta degustacijos.
Visi išvažiuoja patenkinti. Turime keturis viešbučius, nakvynė kainuoja nuo 25 iki 100 eurų įskaičiuojant pusryčius“, – vardijo Belovežo girios nacionalinio parko atstovė Ina Boguš.
Ji tikino, kad šalis pasirengusi priimti įvairiausių poreikių turistus.
„Baltarusijoje turizmas ne plėtojamas. Jis jau išplėtotas. Mes turime viską, ko reikia turistams. Čia plėtojamas ne tik pažintinis turizmas, bet ir rengiamos medžioklės. Pernai mus aplankė turistai iš 85 šalių“, – savo šalį gyrė Ina Boguš.