Ekonomistai teigia, jog 2015 metais lietuviai Lenkijos parduotuvėse paliko apie 300 mln. eurų.
Suvalkuose esančios didmeninės prekybos bazės rinkodaros direktorius Zbigniewas Skuczas neslėpė pasitenkinimo, pasakodamas apie sėkmingą prekybą.
„Esame labai patenkinti, sulaukiame daug pirkėjų iš Lietuvos. Dvi trys savaitės iki Kalėdų į mūsų bazės automobilių aikštelę būdavo neįmanoma įvažiuoti, lietuviai mašinas statydavo net gatvėje.
Analizavau pirkėjų srautus iš Lietuvos. Pastebėjau, jog jų tiek pat, kiek ir anksčiau, tačiau jie jau perka brangesnius mėsos produktus. Gal lietuviai pradėjo daugiau uždirbti?“.
Savaitgalį Suvalkuose kalbinti lietuviškai kalbantys pirkėjai nesistebėjo ekonomistų pateiktais skaičiais – 300 mln. eurų – bei neabejojo, jog ir šiemet mūsų šalies gyventojai paliks Lenkijoje tikrai ne mažiau įspūdingas sumas.
„Aišku, kad būtų geriau, jei tie milijonai litų Lietuvoje. Nevažiuotume į Lenkiją, tačiau kada taip bus? O dabar, – ačiū Dievui, kad dar yra kur važiuoja“, – apmaudžiai kalbėjo solidaus amžiaus alytiškis Gediminas.
Kėdainiuose gyvenanti Gitana kalbėjo, jog jų šeimos padėtis nėra ypatingai bloga: „Tačiau norime gyventi geriau, norime ir būstą susitvarkyti, ir pailsėti, norime ir pavalgyti, ir anūkams padėti.
Lietuvoje prekių kokybė mus tenkina. Tačiau netenkina kainos. Uždarbis turėtų atitikti išlaidas maistui bei buitinėms reikmėms.
Lenkijoje apsiperkame visam mėnesiui. Lietuvoje – tik duoną parduotuvėje, bulvių – iš ūkininko“.
Mažą vaiką auginanti Jolita į Suvalkus iš Kalvarijos atvyksta du tris kartus per mėnesį.
Ji apsiperka lietuvių dažniausiai lankomame prekybos centre „Kaufland“, užsuka į „Biedronka“ ir „Lidl“.
Jolita teigė, jog pastarajame prekybos centre kainos mažesnės nei tokiose pat parduotuvėse Lietuvoje.
„Suvalkuose perku mineralinį vandenį, kurio butelis kainuoja 13 euro centų, buitinės chemijos, pieno produktų, mėsos, vaikiškų drabužėlių.
Suvalkuose lenkai jau pyksta ant lietuvių, nes esą per mus padidėjo kainos. Gilyn į Lenkiją jos mažesnės“, – pasakojo kalvarijietė.
Iš Kėdainių atvykę sutuoktiniai Gitana ir Robertas parodė pilną bagažinę prekių ir pasidžiaugė, jog už viską sumokėjo tik 150 eurų.
Jiedu į Suvalkus atvyksta kartą per mėnesį, įvairių prekių parsiveža sau ir dukros šeimai.
„Norėtume tuos pinigus palikti Lietuvoje. Neaišku, ką valdžia galvoja“, – neslėpė kartėlio Robertas.
Be didelio džiaugsmo apie savo šeimos gyvenimą paatviravo prie prekybos centro „Kaufland“ užkalbintas kaunietis.
Jaunas vyras dirba garsioje bendrovėje, gauna labai kuklų atlyginimą.
„Auginame du mažus vaikus, gyvename nuomojamame bute. Pastarąjį kartą man sumokėjo mažiau algos nei anksčiau.
Atvažiuojame į Suvalkus kartą per mėnesį. Šiandien sauskelnėms, buities prekėms ir maistui išleidome apie 300 eurų, kad nieko nepirktume Lietuvoje.
Laukiu, kol dar bent šiek tiek paaugs vaikučiai, ir, ko gero, išvyksiu uždarbiauti į užsienį. Labai sunku išgyventi“, – tyliai pasakojo jaunas vyras.
Jis neslėpė, jog visiškai nedega noru išvykti, nes nori matyti, kaip auga jo vaikai, tačiau vilties dėl geresnio gyvenimo – anei ženklo.
Šiomis dienomis Suvalkų prekybos centrai pirkėjus vilioja nuolaidomis.
Maisto produktai pigesni nuo 15 iki 31 proc., kai kurios pramoninės prekės – iki 50–70 proc.
„Kai ką perkame ir Lietuvoje, tačiau šiuo metu šeimoje aš dirbu viena, vyras neteko darbo, – pasakojo alytiškė pedagogė Rita. – Jau nebestebina, kiek daug pinigų lietuviai palieka Lenkijoje.
Anksčiau skaičiuodavome kiekvieną litą, dabar – kiekvieną eurą.
Pastaruoju metu namuose gyvename dviese su vyru, turime pagyvenusias mamas. O mūsų vaikai ir anūkai – užsienyje.
Parvažiavę jie griebiasi už galvų: „Mamyte, kaip jūs čia išgyvenate?“.
Lietuvis ne toks, kad eitų prieš valdžią su šakėmis. Kiek mes ištversime, nežinia. Kada nors ši situacija sprogs. Gal aš to ir nesulauksiu“.