Kodėl didelės Vakarų kompanijos pumpuoja pinigus į Rusiją?

2016 m. lapkričio 23 d. 15:55
Dar prieš tai, kai Amerikos prezidento rinkimai pažadino viltis dėl šiltesnių santykių su Kremliumi, kai kurios didelės Vakarų kompanijos jau statė pinigus už prognozes, kad Rusijos ekonomika netrukus atsigaus, praneša „Bloomberg“.
Daugiau nuotraukų (2)
Stambūs prekybininkai, tokie kaip Švedijos „Ikea“ ir Prancūzijos „Leroy Merlin“, į Rusiją pradėjo pumpuoti milijardus dolerių į naujas parduotuves bei gamyklas Rusijoje, tikėdamiesi, kad šalies vartotojai po dvejus metus trukusios recesijos pagaliau vėl pradės daugiau vartoti.
Per penkerius metus „Ikea“ žada investuoti 1,6 milijardo dolerių į naujas parduotuves, „Leroy Merlin“ už 2 milijardus eurų žada padvigubinti savo parduotuvių skaičių Rusijoje. „Pfizer“ Rusijoje stato naują vaistų fabriką, o „Mars“ plečia kramtomosios gumos ir gyvūnų maisto gamybos plotus.
Laikas investuoti
„Tai yra laikas investuoti. Aš tikiu Rusijos rinkos potencialu“, – sakė „Ikea“ padalinio vadovas Rusijoje Walteris Kadnaras. Naujausia „Ikea“ parduotuvė Rusijoje buvo atidaryta prieš 5 metus, tačiau pernai netoli Sankt Peterburgo buvo atidarytas 60 milijonų vertės baldų fabrikas.
Per pataruosius dvejus metus verslai iš Rusijos tik traukėsi dėl krizės bei pablogėjusių santykių su Vakarais. „General Motors“ bei kitos kompanijos visiškai sustabdė savo veiklą šalyje. Kompanijoms, kurios liko, dabar pats laikas atverti savo pinigines. Krentantis rublio kursas atpigino produkcijos gamybą ir, pagal kai kuriuos skaičiavimus, čia gaminti tam tikras prekes dabar net pigiau nei Kinijoje.
„Pastarieji 2-3 metai buvo katastrofa. Dabar padėtis keičiasi, nes rublio kursas stabilizavosi, o Rusijos ekonomikai prognozuojamas atsigavimas“, – sakė Europos verslo Maskvoje asociacijos vadovas Frankas Schauffas.
Rusijos vyriausybė pranešė, kad šių metų kasmetinis susitikimas su užsienio investuotojais pritraukė kaip niekad daug tarptautiniu lygiu žinomų kompanijų vadovų. Tiesioginės užsienio investicijos šiemet jau siekia 8,3 milijardo dolerių, o pernai per visus metus jų buvo 5,9 milijardo.
Tai vis dar toli iki lygio, matyto prieš Ukrainos krizę, kuri, kartu su Vakarų sankcijomis ir krentančiomis naftos kainomis, daugelį investuotojų atbaidė nuo Rusijos.
Dabartinis investicijų šuolis yra gardus kasnelis kenčiančiai Rusijos ekonomikai. Kol kas vietinis verslas plėtrą dar pristabdo, ekonomikos augimas prognozuojamas nedidelis, o vidurinioji klasė – pagrindinis daugelio užsienio investuotojų taikinys – per dvejus metus susitraukė 14 milijonų žmonių.
Santykiai šiltėja
Amerikos prekybos rūmų Rusijoje prezidentas Alexis Rodziankas įsitikinęs, kad nemažai investuotojų atbaidė ir geopolitinė įtampa, tvyranti tarp Vakarų ir Rusijos.
Donaldo Trumpo, kuris išreiškė teigiamą nuostatą dėl Vladimiro Putino ir kėlė klausimus apie sankcijų Rusijai būtinumą, tapimas JAV prezidentu gali šią situaciją pakeisti.
„D.Trumpas yra kur kas platesnių pažiūrų dėl JAV ir Rusijos santykių. Aišku, kad yra erdvės santykiams gerinti ir tai jau suteikia vilties“, – sakė A.Rodziankas.
Kompanijoms, neatbaidytoms vėsių politinių vėjų, prisitaikymas prie rublio kurso kritimo ir Rusijos pajamų mažėjimo pareikalavo nemažai kantrybės.
„Ikea“ Rusijoje parduoda vis mažiau virtuvės komplektų ir daugiau puodų – žmonės nebegali sau leisti kavinių, todėl gamina maistą namuose. Tiesa, kosmetikos ir apatinio trikotažo parduotuvės klesti, nes žmonės mėgaujasi pigesnėmis prabangos prekėmis, o brangesnius batus bei drabužius parduodančios įmonės skaičiuoja nuostolius.
Tačiau „Ikea“ ir kiti dideli užsienio žaidėjai pripažįsta, kad jų pardavimai rubliais per dvejus metus net išaugo. Iš viso pardavimų rinka Rusijoje šiemet yra susitraukusi 5,3 proc.
Planuoja plėtrą
„Mes matome atsigavimo ženklus“, – sakė kompanijos „Pepsi“ vadovas Indras Nooyis. Net rublio kursui nukritus, Rusija išlieka kompanijai trečia didžiausia rinka po JAV ir Meksikos.
Rusijai paskelbus apie importo embargą, kompanija padidino savo sūrių gamybą, o šį mėnesį pranešė apie planus Rusijoje gaminti kūdikių maistą.
„Ford Motor“ pranešė, kad automobilių pardavimai Rusijoje pagaliau atsigavo – šiai industrijai krizė smogė ypač skaudžiai.
„Mes planuojama ilgalaikę plėtrą. Ekonomikos augimas grįžta, ir mes jau matome situacijos pagerėjimą“, – sakė Prancūzijos įmonės „Leroy Merlin“ Rusijos padalinio vadovas Vincentas Gentilas.
Dėl rublio kurso kritimo prekybininkai taip pat didina gamybos mastą šalies viduje. „Ikea“ kitais metais planuoja padidinti Rusijoje gaminamos produkcijos dalį iki 80 proc. ir jau eksportuoja Rusijoje gamintas sulankstomas lovas į Kiniją ir kilimus bei medžio baldus į Europą.
Valdžia dar trukdo
Žinoma, vietinė biurokratija vis dar išlieka problema užsienio investuotojams. Nors pasauliniame palankumo verslui reitinge Rusija kiek pakilo, dideli užsienio žaidėjai čia dar nesijaučia gerai.
Dėl konfliktų su vietine valdžia ir korupcijos skandalų „Ikea“ jau bent du kartus grasino palikti Rusija ir visas savo investicijas čia. Prieš metus kompanija atsidūrė teisme dėl penkerių metų senumo mokesčių, kuriuos kompanija tikina susimokėjusi laiku.
„Tai mus sulėtina ir išblaško, kai seni dalykai, kurie jau išspręsti, vėl grįžta. Bet tai nesumažina mūsų tikėjimo, kad Rusija yra rinka, kurioje mums reikia būti“, – sakė Milenas Gentchevas, Rusijoje valdantis „Ikea“ parduotuvę.
Parengė Gintarė Valentinaitienė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.