Pranešimai apie futbolininkų pagalbą nuimant derlių ir fotografijos, kuriose jie užfiksuoti dirbantys medvilnės lauke, pasirodė oficialioje klubo svetainėje ir socialiniuose tinkluose. Pastabose teigiama, kad treneriai ir žaidėjai per rungtynių ir pasirengimo joms pertrauką drauge doroja medvilnės derlių.
„Andižano“ futbolininkų dalyvavimas derliaus dorojime susilaukė kandžių komentarų socialiniuose tinkluose. Kai kurie tinklaraštininkai pažymėjo, kad iš nacionalinės komandos daugiau naudos medvilnės plantacijose, negu futbolo aikštėje.
Tai jau ne pirmas kartas, kai futbolininkai siunčiami dirbti žemės ūkio darbų. Pernai žiniasklaida rašė, kad medvilnę Taškento srities Činazo rajone rinko sostinės klubo „Bunedkor“ futbolininkai ir trenerių štabas.
„Reikia galvoti ne apie tai, ką Tėvynė tau davė, o apie tai, ką tu jai davei. Mes pasinaudojome pertrauka šalies čempionate ir nusprendėme palaikyti darbininkus laukuose“, – citavo portalas „Kun.uz“ klubo vartininko Akbaro Turajevo pasakytus žodžius. Tuomet derliaus dorojime dalyvavo ir legionierius iš Japonijos Sato Minora, kuris, kaip pranešė leidinys „Podrobno.uz“, prisipažino, kad prisiminė savo vaikystę, kada jis su savo šeima dorodavo derlių.
Uzbekistano moksleivių, mokytojų, gydytojų ir kitų valstybės tarnautojų pasitelkimo medvilnei rinkti tema ne kartą buvo gvildenama spaudoje, taip pat ir Vakarų.
Prieš keletą metų didžiausias britų prekybos tinklas „Tesco“ netgi atsisakė naudoti uzbekišką medvilnę savo tekstilės gaminių gamyboje dėl tos priežasties, kad Uzbekistano medvilnės plantacijose verčiami dirbti vaikai. Žmogaus teisių gynėjai teigė, kad uzbekiška medvilnė pernelyg brangiai atsieina.
Organizacijoms „Cotton Campaign“ ir „Responsible Sourcing Network“, bendradarbiaujančioms su stambiais Vakarų šalių drabužių gamintojais, spaudžiant ir raginant boikotuoti Uzbekistano medvilnę, ši šalis dabar jau praktiškai atsisakė vaikų paslaugų medvilnės laukuose. Vietoje jų valdžia mobilizuoja valstybės tarnautojus. Policija kontroliuoja medvilnės nuėmimo darbus, grasindama baudžiamuoju persekiojimu tiems darbuotojams, kuriems nepavyksta priversti savo darbininkų įvykdyti jų nustatytos išdirbio normos.
Neseniai „Laisvės“ radijo laidų uzbekų kalba redakcija („Ozodlik“) pranešė, kad Ferganos srityje prieš laikinojo prezidento Šavkato Mirzijajevo vizitą visų valstybinių ir nevalstybinių organizacijų darbuotojai buvo pasiųsti rinkti medvilnės. O Rištano rajone medvilnės štabai kaip paskatinimą už darbą išdalijo medvilnės rinkėjams pramoninių prekių ir įvairių maisto produktų.
Belieka pridurti, kad priverstinis žmonių mobilizavimas medvilnės derliui doroti Uzbekistane praktikuojamas nuo sovietinių laikų. Tuometinė milicija derliaus nuėmimo laikotarpiu žmones tiesiog gaudydavo miestelių gatvėse ir veždavo į laukus. Išsisukti galėjo tik turintys įtakingų „dėdžių“ ar pinigų milicijai papirkti.
Parengė Leonas Grybauskas