„Javapjūtė baigėsi maždaug rugsėjo viduryje. Matosi, kad derlius gerokai mažesnis negu pernai – apie 20 proc. ir kokybė, aišku, prastesnė yra. Grūdus parduoti įmanoma, bet klausimas – kaina. Jeigu pusė grūdų yra pašariniai, tai ir kaina atitinkama“, – BNS sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Anot jo, grūdų augintojams šie metai bus nuostolingi – jų finansines problemas laikinai išspręs Europos Sąjungos (ES) tiesioginės išmokos už pasėlius ir galimybė, jog bankai leis atidėti mokėjimus už paskolas.
„Dabar jau pradeda matytis, kad ūkininkai susiduria su pinigų srautų problemomis – negali laiku atsiskaityti už trąšas, sėklas ir kurą. Neaišku, kaip pavyks atsiskaityti už žemės nuomą“, – teigė A.Macijauskas.
Grūdų prekybos įmonės „Agrokoncerno grūdai“ vadovas Karolis Šimas mano, jog prastas oras grūdų derlių šiemet galėjo sumažinti iki 10 proc.
„Šį sezoną derlius turėtų siekti 5,8-5,9 mln. tonų, kai pernai turėjome 6,5 mln. tonų. Tai būtų maždaug 10 proc. kritimas. Jeigu vertinsime mažus ūkius, ten nuostoliai didesni, bet masę augintojų sudaro didieji augintojai, o jie grūdus surinko efektyviau“, – BNS kalbėjo K.Šimas.
Jo teigimu, problema išlieka suprastėjusi grūdų kokybė, todėl ilgiau reikės ieškoti pirkėjų.
„Pašarinių kviečių šiemet yra daug daugiau – maždaug apie pusė kviečių yra pašariniai. Statistika yra tokia, kad pašarinių kviečių per metus vidutiniškai būna 5-20 proc. Šuolis tikrai didelis. Mes eksporto rinkas rasime, bet yra kainų klausimas ir pardavimas gali užtrukti. Aš nenustebčiau, kad dalis derliaus kitiems metams liks“, – kalbėjo K.Šimas.
Statistikos departamento duomenimis, pernai grūdų derlius siekė 6,521 mln. tonų – 22,5 proc. daugiau nei 2014 metais. Tai lėmė 13 proc. išaugęs derlingumas ir 8 proc. didesnis plotas.