Neįtikėtino žmonių susidomėjimo ir laiškų antplūdžio po straipsnio apie Lietuvoje gaminamus dar neregėtus antkapius sulaukusi redakcija nusprendė susitikti su šios originalios idėjos savininku varėniškiu Dariumi Kondratavičiumi ir įsitikinti šių antkapių tikroviškumu. Mat netrūko teigiančių, kad tokie antkapiai – tik montažas, o spalvoti paveikslėliai – tik pigus triukas pritraukti žmonių dėmesį.
Netradicinių antkapių gamintojas atskleidė, kad daugiausia besidominčių jo gaminiais yra Vilniuje bei aplinkiniuose miesteliuose. Kartu su varėniškiu sėdome į automobilį ir patraukėme link Pabradės kapinių, kur savo akimis galėjome įsitikinti, kaip tokie modernūs antkapiai atrodo lietuviškose kapinėse.
Nuvykę į Švenčionių rajone, Pabradėje esančias kapinaites, nesunkiai radome kapą su moderniu antkapiu. Jis išties išsiskyrė nuo aplinkinių jau vien todėl, kad pašonėje esantis kapas buvo visiškai apleistas.
Vyras pasakojo, kad šiose mažose kapinaitėse toks antkapis tikrai daro įspūdį. Kiti kapai ir paminklai čia atrodė pastatyti labai seniai, o ir visos kapinės atrodė jau kurį laiką pamirštos žmonių, tad visai nenuostabu, kad pasak vyro, tokiais antkapiais labiausiai domisi emigrantai, kurie negali dažnai lankyti savo artimųjų kapų.
– Nemažai komentatorių teigė, kad čia neapsieita be „Photoshop“ programos, esą tokių antkapių negaminate, o tai – tik pigus triukas.
– Tai yra visiška nesąmonė. Tai ne darbu su „Photoshop“ rezultatas, o tikrovė. Čia mūsų duona, kodėl mes turėtume taip elgtis, juk žmonės visada gali pasiskambinti mums, mes pasakysime kur nuvažiuoti ir jie patys įsitikins savomis akimis.
– Kaip iš viso kilo tokia verslo idėja?
– Tokia idėja kilo mirus mano tėčiui. Labai norėjau papuošti tėčio kapą, padaryti jam kažką gražaus. Anksčiau vertėmės statybų verslu, o tokia idėja kilo maždaug prieš pusantrų metų, tačiau kol viską įgyvendinome, įsitikinome, kad viskas bus gerai, praėjo nemažai laiko.
– Tikriausiai, šiuo metu sulaukiate ypatingai daug skambučių iš susidomėjusių žmonių?
– Skambučių sukaukiame išties daugybės. Žmonės rašo laiškus, teiraujasi dėl kainų, dėl gaminimo terminų. Galėčiau išskirti, kad ypatingai domisi užsienyje gyvenantys lietuviai arba tie, kurie gyvena Lietuvoje, tačiau jų kapai yra toli nuo namų.
– Ar tiesa, kad žmonės patys gali išsirinkti bet kokį norimą paveikslėlį, kuris bus ant antkapio?
– Taip, ir tai pakankamai santūrūs paveikslėliai. Juos žmonės gali išsirinkti patys, tačiau dažniausiai renkasi iš mūsų turimos sukauptos galerijos.
Klientams labai patinka antkapiai, ant kurių būna raudonos rožės. Žmogaus pasirinktas paveikslėlis turi atitikti tam tikrą dydį ir raišką. Yra galimybių ant antkapio parašyti ir norimą eilėraštį, palinkėjimus ir panašiai.
– Kokį įdomiausią paveikslėlį ant antkapio esate daręs?
–Man pats gražiausias antkapis yra tas, ant kurio juodame fone pavaizduotos trys kalijos. Labai gražiai atrodo. Eilėraščių rašyti kol kas dar neteko, tačiau klausiančių apie tai išties daug.
– Savo internetiniame puslapyje esate aprašęs ir tam tikras reikšmes, tarkime ką reiškia kokia gėlė, angelas ir pan. Ar užsisakinėdami antkapį, žmonės atsižvelgia į paveikslėlio reikšmę?
– Žmogus renkasi akimis, tą, kas jam gražu, o kokia paveikslo reikšmė – nesigilina. Žinoma, pasitaiko ir išimčių. Šiuo metu turime vieną įdomų užsakymą. Žmogus ilgai plaukiojo jūroje, todėl jo artimieji pageidauja paveikslėlio, susijusio su žmogaus profesija.
– Lietuviai yra įpratę ant kapų nešti įvairiausias gėles, apsodinti kapus sodinukais ir kitaip juos puošti. Sakykite, kokie yra tokio antkapio privalumai?
– Didžiausias privalumas, kad ilgą laiką nevažiuojant ant kapų, toks kapas liks gražus ir tvarkingas. Nereikia ravėti piktžolių ir kitaip jo prižiūrėti. Tai ypač aktualu emigrantams.
– Ar tokį antkapį užsisakęs žmogus gali jaustis saugus, kad jis nesuskils, neatsilups ar jam tiesiog kažko nenutiks?
– Matote, nieko nėra amžino, tačiau nesąmonė, kad jis neatlaikys. Žinoma, niekas negali pasakyti, kas nutiks po šimto metų.
– Ar įmanoma pakeisti paveikslėlį, jei klientas, pasirinkęs tam tikrą paveikslėlį po kurio laiko persigalvojo, arba jam atsibodo?
– Jei žmogui vaizdas nebepatinka, galima pakeisti ir padaryti kitą. Tada reikia viską išmontuoti, nuvalyti piešinį ir pagal norus galima uždėti pasirinktą.
– Įdomu, kiek gi tektų pakloti už tokį antkapį?
– Kaina, įskaičiavus atliktus darbus ir medžiagas, prasideda nuo 250 eurų už kvadratinį metrą. Nuo pasirinkto paveikslėlio ji nepriklauso, didesnės įtakos turi kapo forma.
Jei keturkampis – vienokia kaina, o jei yra visokiausių išsikišimų, įleidimų ir panašiai, tada jau kaina kyla.