Lietuvoje viešintis Nobelio premijos laureatas: „Esu 100 proc. lietuvis!“

2016 m. rugsėjo 16 d. 10:48
„Jaučiuosi lyg grįžęs namo“, – atvykęs į Lietuvą kalbėjo JAV ekonomistas, Nobelio premijos laureatas Robertas Shilleris. Čia jis pristato savo naują knygą – „Kvailių žvejonė“ (angl. „Phishing for Phools“), kurioje kartu su George’u A. Akerlofu analizuoja manipuliacijas ekonomikoje bei politikoje – nuo laisvosios rinkos neatsiejamus dalykus.
Daugiau nuotraukų (13)
„Paskutinį kartą Lietuvoje buvau iš karto po to kai laimėjau Nobelio premiją – prieš 3 metus.
Tuomet atvykau su visa šeima, o dabar džiaugiuosi grįžęs“, – kalbėjo lietuvių kilmės ekonomistas.“Esu 100 proc. lietuvis!“, – rėžė R.Shilleris. Visi keturi jo seneliai – lietuviai, taigi ekonomistas teigė Lietuvoje visuomet besijaučiantis lyg namuose.
Kvailių žvejonė
„Knyga, pasakojanti apie manipuliacijas, Lietuvoje pasirodė pačiu laiku“, – pristatydamas knygą sakė finansų analitikas Stasys Jakeliūnas. Jis pasakojo pats galvojęs rašyti apie manipuliacijas ir apgaules Lietuvos politikoje.
R.Shilleris pabrėžė, kad kvailių ieškojimas tikrai nėra susijęs tik su rinkimais: „Gyvename pasaulyje, kuriame tiek daug žmonių manipuliuoja, kad tai tampa savaime suprantama ir net būtina. Tai tra pagrindinė mūsų knygos idėja. Gyvename pasaulyje, kur dauguma verslo yra paremta manipuliacijomis ir niekas dėl to nekeliauja į kalėjimą. Dėl to ir mes tikriausiai imsime manipuliuoti.“
Ekonomistas įsitikinęs – jei turi silpnybę, ji bus išnaudota, neabejok tuo. Jis pasakojo apie savo kolegą, kuris sėdėjo oro uoste ir laukė ilgai vėluojančio lėktuvo, kai užuodė cinamoną. Netoliese buvo kepamos cinamoninės bandelės ir jis, žinoma, jų nusipirko.
„Tai yra pasaulis, kuriame mes gyvename. Viena tų bandelių turi pusę dienoskalorijų normos. Js tikrai nėra sveikos, bet jos siaubingai populiarios – jei pardavinėsi skaniai kvepiančius dalykus vietoje, kurioje daug pavargusių, piktų ir suirzusių žmonių – tau pasiseks. Tai yra ekonomikos teorija“, – pasakojo R.Shilleris.
Laisvos rinkos tinklai
Laisvosios rinkos teorija susižavėję ekonomistai garsiai šaukė: „Valstybe, nesikišk. Žmonės, siekdami didžiausios naudos ir konkuruodami tarpusavyje, pasieks didžiausio gėrio.“Sparčiai išpopuliarėjusi teorija netrukus pradėta kritikuoti net jos paties autoriaus.
Kas blogai su šia laisvos rinkos tobulumo idėja? „Žmonės nėra tobuli, jie daro klaidas, todėl negali pasiekti didžiausios naudos. Žmonės daro daugybę kvailų sprendimų ir, žinoma, kažkam tai atneša naudos,“ – kalbėjo R.Shilleris.
Ekonomistas teigė dažnai sulaukiantis dviejų klausimų, susijusių su 2008 m. krize – kodėl jos niekas nenumatė ir kodėl dėl jos niekas neatsidūrė kalėjime. Atsakymas – kvailių žvejonė. „Žmonės, kurie buvo atsakingi už krizę, tikrai nebuvo suinteresuoti apie ją kalbėti. Ir dažniausiai jie nedarė nieko, dėl ko galėtų atsidurti kalėjime – šiandieninio verslo profesionalumas ir advokatų kvalifikacija leidžia daugybę dalykų daryti neperžengiant teisės ribų“, – aiškino R.Shilleris.
Nėra nieko neteisėta pasinaudoti kvailiu, jei jis su tuo sutinka laisva valia, nėra nieko blogai manipuliuoti žmonėmis, kol jie patys pasirenka tikėti tavimi.
Nauja tvarka
Kalbėdamas apie manipuliacijas laisvojoje rinkoje, R.Shilleris pabrėžė – tai nėra laisvosios rinkos kritika.
Tai tiesiog bandymas suvokti, kaip ji iš tikro veikia. Pagrindinė laisvosios rinkos stiprybė – herojai, žmonės, kurie stoja prieš nedidelius, bet blogus dalykus. „Tai žmonės, kurie galvoja ne tik apie save ir ne tik apie asmeninę naudą“, – paaiškino R.Shilleris.
Jo teigimu, žmonių, kurie galvoja tik apie kitus apskritai nėra, tačiau tokių žmonių, kurie galvodami apie save pagalvoja ir apie kitus, būtinai reikia.
„Herojus yra žmogus, sukūręs maisto ir vaistų kontrolę. Nes dar visai neseniai buvo galima pardavinėti bet ką. Buvo pardavinėjami vaistai, kurie save vadino panacėja. Gydytojai juos taip ir pristatydavo – tai vaistai, kurie gydo nuo visko“, – sakė ekonomistas. R.Shilerris teigė, kad tokių herojų – daug, tačiau dažniausiai jie nėra labai žinomi.
Didieji žvejokliai
Kiek kitaip – su didžiaisiais žvejokliais, manipuliatoriais, kurie neretai „sužvejoja“ daugybę pasiekėjų.
Kaip vieną didžiausių tokių žvejoklių R.Shilleris apibūdina kandidatą į JAV prezidentus Donaldą Trumpą ir jo pasekėjus. Internete yra puslapis, kuriame yra aprašomi visi D.Trumpo pasakyti melai. Kai kurie jų gali ir šokiruoti.
Pavyzdžiui, D.Trumpas teigia, kad Barackas Obama nėra teisėtas JAV prezidentas, nes jis yra gimęs ne JAV, o Kenijoje.“Tai didžiausia nesąmonė. Visų pirma, tai paneigia B.Obamos gimimo liudijimas. Visų antra, pats teiginys kvailas, nes Amerikoje niekas nevyksta gimdyti į Keniją – žinote, tai ne pati maloniausia šalis“, – juokėsi R.Shilleris.
Nepaisant to, net įspraustas į kampą D.Trumpas savo melo, kuriuo galbūt ir pats netiki, neatsisako – tai yra kvailų žvejonė. „Tokie dalykai vyksta ne tik JAV. Rusijoje žiniasklaida kuria istorijas apie užsienyje skriaudžiamus Rusijos piliečius, ko gero galite ir Lietuvoje rasti didelių manipuliatorių“, – kalbėjo ekonomistas.
Ką daryti?
Vienas iš laisvosios rinkos pranašumų – laisva valia ir žmonių galėjimas pasirinkti. R.Shillerio nuomone, sunku pasakyti, kada ši teisė turėtų būti ribojama. „Visi žinome, kad kai kurie žmonės, dėl jauno amžiaus arba kažkokių sutrikimų, nėra pajėgūs priimti sprendimus ir juos reikia reguliuoti. Bet ne viskas taip paprasta“, – sakė jis.
Ekonomistas pasakojo, kad Amerikoje stambiems ir smulkiems investuotojams yra taikomos skirtingos taisyklės: „Mažiau patyrusiems investuotojams tvarka yra supaprastinta. Ar tai teisinga?“.
Ar teisinga saldainius parduotuvėse išdėlioti prie kasų, vaikų akių lygyje? R.Shilleris nustebo išgirdęs, kad Lietuvoje čia išdėliojamos ir cigaretės – Amerikoje tai draudžiama.
„Bet ar tai teisinga? Ar teisinga kažką drausti, kai žmonės gali patys pasirinkti ir patys atsakyti už savo veiksmus? Iš kitos pusės, ar norėtumėte, kad būtų leidžiama pardavinėti panacėją, gydančią nuo visų ligų? Net neabejoju, kad tokie vaistai sulauktų didžiulio populiarumo, nors turbūt visi susirinkę šioje salėje iš karto pasakytų, kad tai – apgavystė.Tai sunkūs klausimai, į kuriuos rasti paprastų atsakymų – neįmanoma.
„Būtent todėl mums ir reikalingi herojai, apie kuriuos kalbėjau“, – teigė R.Shmittas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.