„Bendrovė, suvokdama, kad šita tema kenkia pačiai Lietuvos kariuomenei ir nėra naudinga bendrovei, tiesiog sutinka neeskaluoti šio klausimo“, – antradienį žurnalistams Vilniuje pareiškė „Nota bene“ atstovaujantis advokatas Marius Rindinas.
Jis patvirtino, kad įmonė sutinka grąžinti apie 4 tūkst. eurų už kariuomenės įsigytus virtuvės įrankius.
Vokiečių įmonė, kuri turėjo „Nota bene“ kompanijai teikti Lietuvos kariuomenės nupirktus virtuvės įrankius, teigė nežinojusi apie sudarytą pirkimo–pardavimo sutartį.
Situaciją aiškinsis
„Nota bene“ direktorius Andrius Jazgevičius sakė sieksiantis, kad susiklosčiusi situacija kuo greičiau išsispręstų.
„Šiandien kreipėmės į kariuomenę, kviesdami situaciją spręsti dialogo būdu ir įtraukiant Viešųjų pirkimų tarnybos atstovus. Esame verslo organizacija, tad kartu ir labiausiai suinteresuoti išspręsti susiklosčiusią situaciją. Tikimės, kad čia dalyvaus ir Viešųjų pirkimų tarnyba bei Lietuvos kariuomenė. Tikime, kad su šiomis įstaigomis galime padaryti pokyčių visoje pirkimų sistemoje. Esame suinteresuoti su valstybe dirbti atvirai ir sąžiningai“, – sakė A.Jazgevičius.
„Šiandien bendrovė oficialiai raštu atsakė į perkančiosios organizacijos raštą. Bendrovė siūlo nutraukti preliminarią sutartį su pirkimo organizacija ir sudaryti jungtinę darbo grupę iš šalių atstovų siekiant dialogo būdu išspręsti susidariusią situaciją. Ginčas, mūsų manymu, kilęs tik dėl virtuvės įrankių“, – sakė M.Rindinas.
Per garantinį laikotarpį pretenzijų nesulaukė
Pasak A.Jazgevičiaus, jokių pretenzijų dėl virtuvės indų įmonė per ilgą laiką nesulaukė.
„Buvo 18 mėn. garantinis laikotarpis, tačiau organizacija jokių pretenzijų nepareiškė. Tik visai neseniai buvo kreiptasi į bendrovę, kur buvo pareikšta, kad sudaryta sutartis nebegalioja. Todėl kariuomenė pareikalavo grąžinti visas lėšas ir atsiimti visas prekes“, – aiškino advokatų kontoros ZRG advokatas M.Rindinas.
Pasak M.Rindino, ši sutartis negali būti laikoma negaliojančia, nes sutartys buvo sudarytos laikantis visų reikalavimų, o pagrindinė sutartis buvo visiškai įvykdyta.
„Nota Bene“ direktorius taip pap patvirtino, kad bendradarbiavimas su Vokietijos įmone „Karcher“, gaminusia lauko virtuvės įrangą, šiuo metu yra sustabdytas.
„Esame gavę informaciją elektroniniu paštu, kad bendradarbiavimas sustabdytas iki tol, kol išaiškės situacija“, – sakė verslininkas.
Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2014 metais kariuomenės Materialinių resursų departamentas pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį – už 142 eurus, jo kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.
Perklijuoti logotipai – tik informaciniai
Nors A.Jazgevičius teigė, kad prekes bendrovė įsigijo iš vokiečių įmonės ir rinkosi iš įmonės katalogų, vis dėlto iš kur tiksliai jos buvo pirktos, niekas neatskleidžia.
2015 metų kovą Vilniaus apylinkės prokuratūra su Karo policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, įtariant, kad „Nota bene“ klijavo „Karcher Futuretech“ lipdukus ant produkcijos, kurios ši bendrovė negamino.
Įmonės direktorius patvirtino, kad bendrovės darbuotojai iš tikrųjų taip elgėsi, nes kitu atveju nebūtų spėję laiku įgyvendinti sutarties su Lietuvos kariuomene dėl to, kad kai kurių prekių pristatymo laikas iš „Karcher-Futuretech“ yra ilgesnis, nei reikalauja sutartis.
„Ženklinant prekes nebuvo siekiama nuslėpti, kas prekių gamintojas. Buvo palikta visa gamintojo informacija ir buvo užklijuoti prekės kodai, kuriuos būtų galima lengviau atskirti pagal vykdomą sutartį panaudojimo metu“, – sakė A.Jazgevičius.
Jis teigė, kad įmonės darbuotojai „Karcher-Futuretech“ lipdukus klijavo ant kitos Lietuvos įmonės patiektų lauko virtuvės dalių, tačiau kelis kartus paprašytas ją įvardyti „Nota Bene“ direktorius atsisakė tai padaryti, grįsdamas įvairiais motyvais – iš pradžių sakė, kad nežino, koks Lietuvos tiekėjas „Notai Bene“ patiekė lauko virtuvės įrankius. Dar katą perklaustas minėjo, negalįs atskleisti šios bendrovės, nes tai šiuo metu yra ikiteisminio tyrimo medžiaga.
2015 metų sausį KAM Generalinės inspekcijos tyrėjai įtarė galima sukčiavimą – ant dešimčių virtuvės įrankių buvo užklijuoti „Karcher“ prekės ženklai, nors iš tikrųjų gamintojai buvo visai kiti.
„Nota Bene“ pripažino, kad ne visų įrankių gamintoja – Vokietijos kompanija, tačiau „Karcher – Futuretech“ esą davė leidimą naudoti kitų bendrovių įrankius su savo prekės ženklais ir tai patvirtinančiais lipdukais.
2014 metais Lietuvos kariuomenė su „Nota bene“ pasirašė iš viso 1,622 mln. eurų vertės preliminarią lauko virtuvių atsarginių detalių ir agregatų pirkimo sutartį. Jos vertė beveik dvigubai viršijo planuotą pirkimo sutarties sumą, ji buvo numatyta 724 tūkst. eurų.
2015 metais „Nota bene“ įmonės apyvarta siekė 7,3 mln. eurų, o 2014 m. – apie 6 mln. eurų.