Pirmasis Lietuvos cukraus fabrikas Marijampolėje mini jubiliejų

2016 m. rugsėjo 8 d. 18:04
Loreta Juodzevičienė
Fabrikas buvo atstatytas 1947-aisiais.
Daugiau nuotraukų (39)
Marijampolės cukraus fabriko istoriją puikiai išmanantis istorikas Benjaminas Mašalaitis surinko unikalių faktų apie šios įmonės gimimą ir vystymąsi.
„Kai 1930 metais stipriai nukrito javų kainos, Lietuvos žemės ūkyje įvyko lūžis. Cukrinių runkelių augintojų draugija paprašė vyriausybės padidinti muitus cukrui. Anuomet Lietuvoje runkelių plotai siekė 2000 hektarų. Tai buvo sąlyga perdirbti šią žemės ūkio kultūrą.
Buvo sudaryta tarpžinybinė komisija, kuri tyrė, kokios yra sąlygos statyti cukraus fabriką. Komisija aiškinosi, kur ir kokio didumo fabrikus statyti.
Buvo nuspręsta, jog įmonę, galinčią per parą perdirbti 600–800 tonų cukrinių, labiausiai apsimokėtų statyti Marijampolėje“, – teigia B.Mašalaitis.
Istorikas svarsto, jog šis miestas buvo pasirinktas todėl, kad jame tuo metu nebuvo jokių stambių pramonės įmonių, buvo daug bedarbių, tačiau šiame krašte buvo geri keliai bei derlingos žemės.
B.Mašalaičio duomenimis, tais laikais Marijampolėje buvo 11400 gyventojų: 4600 lietuvių, 4300 žydų bei 700 kitų tautybių.
Cukraus fabriko statyba, kurioje triūsė apie 300 darbininkų, buvo patikėta Čekoslovakijos bendrovei „Škoda“.
Plytos buvo gabenamos iš aplinkinių plytinių, o geležinkeliu atriedėjusios statybinės medžiagos buvo perkraunamos į arklių traukiamus vežimus ir dardėdavo į statybvietę.
1931-ųjų spalio viduryje Marijampolės cukraus fabrikas buvo iškilmingai atidarytas. Jame dalyvavo tuometės Lietuvos vyriausybės, kariuomenės, bankų atstovai, kunigai bei profesoriai.
Pirmuoju fabriko direktoriumi tapo Juozas Jankauskas, įmonei vadovavęs iki savo mirties – 1937-ųjų.
Istoriko B.Mašalaičio duomenimis, per pirmuosius septynerius metus fabrikas pagamino 896 622 maišus cukraus, valstybei sumokėjo 34 mln. tuomečių litų.
„Už cukrinių runkelių pervežimą geležinkeliečiams buvo sumokėta apie 5 mln. litų.
Fabriko dėka atsirado kalkakmenio gamyklos ir susikūrė keli maišų siuvimo fabrikai.
1938 m. cukraus maišas (100 kg) buvo parduodamas už 94 litus, o cukraus pudros dėžė (50 kg) už 52,20lt.
Nors centneris išspaudų buvo vertas trijų litų, tačiau jį ūkininkams atiduodavo veltui. Pastarieji taip pat galėdavo pasiimti ir kalkių purvo. Iš pradžių ūkininkai atsargiai žiūrėjo į išspaudas, bet vėliau prie jų susidarydavo eilės“, – teigė istorikas B.Mašalaitis.
1935-aisiais fabriko sandėlyje buvo kilęs gaisras, kuris sunaikino 3 tūkst. tonų cukraus.
Tačiau kur kas didesnių nuostolių pridarė Antrasis pasaulinis karas. Per jį buvo sugriauta didelė dalis pastatų, o išlikę iki šių dienų yra kultūros paveldo objektai.
Fabrikas buvo atstatytas 1947-aisiais.
1962–1990 vyko cukraus fabriko rekonstrukcija, buvo perstatyti keli jo objektai bei skyriai.
Vienas iš niūresnių fabriko gyvavimo periodų – 1996–1999 metai.
Tuomet vyko įmonės privatizacija, kelis kartus keitėsi jos valdymas, nevyko jokia modernizacija. Fabrikui grėsė išnykimas.
1999-ųjų rudenį įmonių grupė „Arvi“ ryžosi finansuoti cukraus fabriką, skyrė daug lėšų jo atnaujinimui bei modernizavimui.
Tų pačių metų sezonas įmonei buvo sėkmingas, – ji pasiekė geriausių gamybos rezultatų per visą fabriko istoriją.
„Cukraus fabrike buvo sukurta tūkstančiai darbo vietų, susiformavo regiono agrokultūros tradicijos. Pirmasis Lietuvos cukraus fabrikas šiandien tapo ne tik pramonės, bet ir edukacijos, mokslo ir kultūros erdve“, – sakė įmonių grupės „Arvi“ prezidentas Vidmantas Kučinskas.
Fabriko produkcija pasiekia Latviją, Estiją, Švediją, Suomiją, Vokietiją bei Ispaniją.
Cukraus gamybos sezonas prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki gruodžio.
Per parą perdirbama per 2500 tonų cukrinių runkelių, pagaminama apie 400 tonų cukraus.
Ketvirtadienį marijampoliečiai bei didelis būrys svečių apžiūrėjo 1934 metais statytame fabriko klube parengtą parodą, kurioje eksponuojamos istorinės nuotraukos, autentiški baldai, įrankiai, metraščiai.
Angare, kuriame telpa tūkstantis žiūrovų, istorikas ir žurnalistas Rimvydas Valatka pasakojo apie Marijampolės cukraus fabriko reikšmę Lietuvos istorijai.
Cukraus pramonei bei žemės ūkiui nusipelniusiems žmonėms buvo įteikti ordinai bei medaliai „Už nuopelnus Lietuvos kaimui“. Jų steigėjai yra Aleksandro Stulginskio universitetas, įmonių grupė „Arvi“, Žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir Baltijos agroverslo institutas.
Marijampolės savivaldybė šv.Jurgio Marijampolės globėjo medaliais apdovanojo bendrovės „Arvi cukrus“ cukrinių runkelių laboratorijos vedėją Vydą Petrauskienę bei gamybos ir technikos direktorių Vidą Piepolį.
Angare koncertavo ansamblis „Lietuva“ bei solistė Jovita Vaškevičiūtė.
Jubiliejinės šventės rengėjai visus vaišino runkelių traškučiais, saldžiais gėrimais ir runkelių sriuba. ˙

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.