Tie, kurie turi džiovyklas, dirba 24 valandas per parą septynias dienas per savaitę.
Taip tvirtino ūkininkai ir elevatorių šeimininkai.
„Šiemet didžioji dalis grūdų yra drėgni. Pernai džiovyklų ūkininkams beveik nereikėjo, tad atrodė ir kad investicijos į jas nuėjo veltui.
O šįmet akivaizdu, kad įranga atsiperka. Arba tenka mokėti tokią paslaugą siūlančioms bendrovėms“, – pasakojo Grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Kirto ligos bei kenkėjai
Šiųmetis grūdų derlius bus 10–15 proc. menkesnis negu pernykštis ir prastesnės kokybės. Ypač ūkininkai liūdi dėl kone penktadaliu ar net ketvirtadaliu mažesnio rapsų derliaus.
„Rapsams šiemet labiausiai pakenkė fomozė – liga, kuri pažeidė pasėlius. Didelių nuostolių pridarė ir kenkėjai.
Skaičiuojama, kad dėl to prarandame apie toną iš hektaro“, – kalbėjo A.Macijauskas.
Kviečiams labiausiai pakenkė sausra – tiek pernykščio rudens, kai jie buvo sėjami, tiek pavasarinė – gegužė ir birželis šiemet buvo sausi.
„Grūdai labai smulkūs, todėl ir derlius mažesnis“, – sakė A.Macijauskas.
Javapjūtė vėluoja
Vidurio Lietuvoje iki šiol nukulta apie 60 proc. javų.
„Tačiau yra rajonų, kur lyja dažniau ir daugiau, tad ten gali būti ir mažiau nukulta“, – sakė asociacijos vadovas.
Yra tokių ūkių, kurie net įpusėjus rugpjūčiui nepradėjo javapjūtės.
A.Macijauskas prognozavo, kad šiemet javapjūtė baigsis gerokai vėluodama, rugsėjo pradžioje. Pernai viskas vyko sklandžiai, tad ji baigėsi rugpjūčio 20 dieną.
Dirba ištisomis paromis
Bendrovės „Linas Agro“ grūdų centro elevatoriai dirba visą parą. Pasak jo direktoriaus Alvydo Ramanausko, grūdų šįmet atvežama panašiai tiek, kaip ir ankstesniais metais. Bet darbo daugiau, mat jie kur kas drėgnesni, prastesnės kokybės.
„Ir ankstesniais metais ištisą parą grūdai būdavo džiovinami, tik pernai ne.
Daugiau drėgmės šiemet lėmė lietinga liepos pabaiga ir rugpjūtis. Jei ne kasdien, tai kas antrą dieną sulaukiame lietaus“, – kalbėjo A.Ramanauskas.
Kaip sakė įmonių grupės „KG Group“ generalinis direktorius Tautvydas Barštys, grūdų supirkimo vietose šiuo metu dirbama 24 valandas per parą.
„Orai išties yra ne patys geriausi javapjūtei. Lyginant su praėjusiais metais, grūdų piltinis tankis yra mažesnis, taip pat didesnė ir grūdų vidutinė drėgmė – pernai ji siekė 12–13 proc., o šiais metais – 18 proc.
Darbo apimtį lemia džiovyklų našumas – superkama grūdų tiek, kiek jų pajėgiama išdžiovinti. Matome, kad šįmet derlius ūkininkų laukuose ne tik prastesnės kokybės, bet ir mažesnis, gal net penktadaliu“, – kalbėjo T.Barštys.