„Chamai“ sukrovė po langais seną šiferį? Nepagelbės nė baudos

2016 m. liepos 3 d. 21:47
Audrė Srėbalienė
Pamenate, kaip prieš trejus metus visi žagsėjo girdėdami, kad tuometis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis vieną po kitos ėmė didinti baudas? Dešimteriopai. Ir brakonieriams, ir aplinkos teršėjams. Bet jų poveikis vis dėlto nėra toks, apie ką anuomet užsisvajojo aplinkosaugininkai.
Daugiau nuotraukų (5)
Tūžmastis. Būtent ji ir užkaitino Varėnos rajono gyventojus, kai po nakties atsirado asbestinio šiferio stirta.
Ką tokiu atveju daryti? Ką apskųsti ir kam pasiskųsti? Važiuoti per kaimus ir žiūrėti, kurioje iš sodybų šviežiai perdengti stogai?
Nuo namo ar klojimo nuplėšto asbestinio šiferio kalno ūkininkas juk neišveš sukrovęs į mašiną lyg kokio šiukšlių maišo. Apdaužytas šiferis yra pavojingas sveikatai.
Jį pajudinus, ypač – sulaužytą, ore pasklinda ypač smulkūs plaušeliai. Žmogui kvėpuojant jie susminga į kvėpavimo takų audinį. Ir ilgainiui gali sukelia lėtines ligas ar net vėžį.
Savininkus sunku atkapstyti
„Būna, kad ir buitines šiukšles savaitgaliais žmonės toje vietoje išverčia, ir visokį kitokį šlamštą. Kartais randame kokį numestą kvitą ar kokį kitą įkaltį. Bet sunku nusikapstyti iki šiukšlintojų. Būta ne vieno atvejo, kai iš kitų rajonų šiukšlės buvo atgabentos.
Vis dėlto tebuvo tik vienas atvejis, kai sužinojome, kas gi tikrai tai padarė“, – sakė Varėnos rajono savivaldybės Vydenių seniūnė Genė Ramaškienė.
Jos teigimu, tokiais atvejais, kai išauga šiukšlių kalnai, seniūnijai nelieka nieko kita, kaip samdyti darbininkus, užsakyti konteinerius ir viską išgabenti į sąvartyną.
„Mums „džiaugtis“ tenka bent jau tuo, kad visos tos atliekos išverčiamos ne vidury miško, o pakelėje.
Be to, toje vietoje turėtų stovėti konteineris. Žmonės nė nelaukia, kol jis bus atgabentas, veža šiukšles ir ten pat išpila“, – sakė seniūnė.
Baudos – įspūdingos
Kai tuometis ministras V.Mazuronis 2013-ųjų pavasarį raitė parašus po naujais teisės aktais, kurie baudas už taršą – už aplinkai padarytą žalą padidino dešimtimi kartų. Buvo viliamasi, kad jos užgesins teršėjų norą šiukšlinti.
Pavyzdžiui, iki lemtingos 2013-ųjų gegužės įkainis už išmestas statybines medžiagas sukosi apie 1000 litų (apie 290 eurų), už padangas – 1300 litų (apie 377 eurus), už kitas nepavojingas atliekas – 1800 litų (522 eurus). Už šiukšlių prigrūstą maišelį nuo pirkinių – apie 100 litų (29 eurus).
Manyta, kad išverstose šiukšlėse visada galima rasti nenuginčijamų įrodymų, kam jos priklauso. Todėl svarbu, kad teisininkai numatytų tvarką, kaip „apginkluoti“ aplinkosaugos inspektorius.
Pagal tuo metu išleistą įsakymą, įkainis už pavojingųjų atliekų išmetimą padidėjo tris kartus – iki 10,4 tūkst. eurų, nepavojingų – iki 4,4 tūkst. eurų (8-10 kartų). Už mažiausią taršą baudos 10-15 kartų.
taršaasbestasšiferis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.