Renginiuose dalyvavo daugiau kaip du šimtai svečių – Europos regiono turizmo ministrai ir aukščiausiojo lygio nacionalinių turizmo administracijų vadovai, tarptautinių turizmo organizacijų ir Europos verslo turizmo asociacijų atstovai.
Rekordinis dalyvių skaičius
Ūkio ministro Evaldo Gusto teigimu, Lietuva puikiai pasinaudojo pernai Izraelyje iškovota teise Vilniuje surengti aukščiausio lygio ekspertų ir vadovų susitikimą.
„Šiemet Europos regiono komisijos posėdyje buvo atstovaujama rekordiniam per pastaruosius penkerius metus skaičiui šalių, tad renginiai tapo puikia proga pristatyti Lietuvos pasiekimus ir potencialą turizmo srityje. Tikiu, kad tai atvers naujų galimybių mūsų šalies turizmui“, – teigia ūkio ministras.
Lietuva, būdama PTO Europos regiono komisijos vicepirmininke ir atstove Europai darniojo turizmo komitete, renginyje dar kartą patvirtino savo, kaip turizmo srities novatorės, kurios pasiekimai pripažįstami aukščiausiu lygiu, statusą.
PTO generalinio sekretoriaus Talebo Rifai teigimu, Vilniuje vykę renginiai tapo puikia proga turizmo ekspertams, vadovams ir privataus sektoriaus atstovams susitikti ir aptarti aktualius Europos turizmo sektoriaus klausimus.
„Šįkart susitikimai vyko itin svarbiu metu, kai iššūkių turizmui Europoje kelia teroristų išpuoliai, pabėgėlių krizė, kova su klimato kaita ir vangus ekonomikos atsigavimas – visiems jiems įveikti būtinas tvirtas ir koordinuotas atsakas“, – sakė PTO atstovas.
Nuo tvariosios turizmo plėtros iki taikos skatinimo
Renginiai Lietuvoje simboliškai prasidėjo Europos geografiniame centre vykusia akcija „Turizmas – taikai“. Ja siekta atkreipti dėmesį į tai, kad turizmas nėra vien tik naujų vietų lankymas, bet ir galimybė prisidėti prie taikos kūrimo bei išsaugojimo per žmonių ir kultūrų pažinimą.
Europos regionui, o kartu ir turizmo sektoriui, išgyvenant iššūkių metą ši taikos per turizmą idėja kaip niekad aktuali. Tad akcijoje dalyvavo ne tik Pasaulio turizmo organizacijos generalinis sekretorius T. Rifai, bet ir Europos regiono šalių ambasadoriai, taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis ir kiti garbūs svečiai.
Gegužės 25 dieną vykusiame Europos regiono komisijos posėdyje buvo aptarta PTO veikla ir diskutuojama aktualiausiais pasaulinio turizmo klausimais. Kintanti saugumo aplinka ir taikos išsaugojimas, tvarioji turizmo plėtra ir nauji verslo modeliai turizme – tokius tris pagrindinius iššūkius turizmui akcentavo renginio dalyviai.
Seminare „Kintantys verslo modeliai: senųjų griūtis ir naujos galimybės“ įžvalgomis dalijosi garsiausi tradicinio ir moderniojo turizmo verslo lektoriai iš Europos viešbučių ir restoranų asociacijos, „TripAdvisor“, „Room Mate Hotels“, „AirBnb“ ir kitų organizacijų.
Itin daug diskutuota apie kintančius turizmo verslo modelius, informacijos bei komunikacijos technologijų įtaką tradicinių turizmo paslaugų teikėjams, augančią tendenciją keliautojams ieškoti naujų patirčių turizme ir kitus klausimus. Akcentuota, kad nauji verslo modeliai remiasi dalijimusi ne tik paslaugomis, bet ir žiniomis bei patirtimi.
Seminare PTO generalinis sekretorius T.Rifai teigė: „Ekonomikai, vartotojų elgsenai ir verslo modeliams turizmo srityje vis didesnės įtakos turi technologijos. Tad norint suvokti jų reikšmę ir maksimizuoti poveikį būtini koordinuoti veiksmai.“
Lietuvoje – pasauliniu lygiu pripažintos vietos
Daugiau nei pusė renginių dalyvių Lietuvoje viešėjo pirmą kartą, tad jiems surengti pažintiniai vizitai į patraukliausius Lietuvos turizmo objektus, tarp kurių neabejotinas lyderis – lajų takas Anykščiuose. Šis turistų traukos centras šiemet už sėkmingą tvariąją turizmo plėtrą ir ekologinio turizmo populiarinimą įvertintas Pasaulio turizmo organizacijos prestižiniame turizmo inovacijų ir meistriškumo konkurse.
Svečius itin sudomino pasakojimai apie partizaninį judėjimą Lietuvoje – tai kartu su prezidento Antano Smetonos namo ir dvaro lankymu tapo turizmo profesionalams skirto pažintinio vizito Ukmergėje akcentu. Renginių dalyviai taip pat apsilankė Lietuvos Respublikos prezidentūroje įsikūrusiame itin moderniame Valstybės pažinimo centre, Vilniaus universiteto ansamblyje, Valdovų rūmuose ir Trakuose.
Beje, kitus metus Jungtinės Tautos yra paskelbusios Darniojo turizmo metais. Ta proga planuojamos įvairios veiklos, skirtos šalių vyriausybėms, verslo ir akademinei bendruomenei, nevyriausybinėms organizacijoms ir turistams, o štai mūsų Lietuvoje kitąmet vyks Darniojo turizmo kongresas. Turizmo ekspertų Vilniuje išsakyti vertinimai leidžia tikėti, kad mūsų šalis ir ateityje tikrai turės ką parodyti ir kuo nustebinti!