„Statybininkams nuolat norisi išmėginti ką nors nauja. Jau žinomos ir daug kartų išbandytos technologijos neretai pabosta, o ši – tam tikras iššūkis statybų srities specialistams“, – kalbėjo „LitCon“ projektų direktorius Modestas Kiškis, paklaustas apie tai, ar sunku buvo nuspręsti žengti drąsų žingsnį – pasiūlyti tokios technologijos panaudojimą Lietuvos rinkai.
Ruošdamasi išbandyti slenkančiųjų klojinių technologiją „LitCon“ siuntė savo darbuotojus žinių pasisemti į tokį statybos būdą aktyviai praktikuojančias užsienio šalių kompanijas, kur jie turėjo galimybę susipažinti, kaip ši technologija veikia praktiškai, – stebėjo naujo baseino Budapešte (Vengrijoje), kuriame vyks 2017 metų pasaulio plaukimo čempionatas, statybą. Nemažai vertingos informacijos ir metodinės medžiagos suteikė užsienio partneriai.
Slenkantys klojiniai – retenybė
Kalbėdamas apie slenkančiųjų klojinių technologiją „LitCon“ projektų direktorius teigė, kad ji nėra nauja, bet Lietuvoje labai plačiai nenaudojama: „Toks statybos būdas buvo pasirinktas išimtiniais atvejais atliekant tam tikrus rekonstrukcijos darbus, bet tokius objektus galima suskaičiuoti pirštais.“
Anot M.Kiškio, net ir norėdamos išbandyti minėtą statybos būdą, ne visos įmonės tai galėtų padaryti, nes privalu turėti tam būtiną įrangą.
„Kiek teko domėtis, visoje Europoje nėra tiek daug kompanijų, kurios galėtų pasiūlyti slenkančiųjų klojinių įrangą. Tokių įmonių yra Švedijoje, Austrijoje ir Vengrijoje. Pasitelkus minėtą technologiją, vienu metu galima betonuoti ne tik išorines sienas, bet ir vidines atitvaras, liftų ar komunikacijų šachtas. Taip gerokai spartėja betonavimo tempas. Žinoma, galima iš pradžių betonuoti tik išorines pastato sienas, o vidines įrenginėti vėliau, pasitelkus kitokias technologijas ir sistemas“, – teigė M.Kiškis.
Tai, kad slenkančiųjų klojinių sistema naudojama retais atvejais ir tik išskirtinių objektų statyboje, daug lemia objekto projektuotojų sprendimai. „Pats projektas turi būti parengiamas numatant šios technologijos panaudojimo galimybes. Sistema taikoma tik monolitinėms konstrukcijoms“, – teigė projektų direktorius.
Kalbėdamas apie slenkančiųjų klojinių technologijos panaudojimą pašnekovas pabrėžė, kad viskas – architektų rankose: „Tai priklauso nuo projektuotojų fantazijos. Šią sistemą galima panaudoti įvairiuose statiniuose, gal net ir tam tikros formos daugiabučių namų statyboje. Užsienyje tokia technologija puikiai žinoma ir gana dažnai taikoma, bet kai mūsų užsakovai ir projektuotojai apie ją sužinos daugiau, naujovė ims skintis kelią ir mūsų rinkoje.“
Darbas vyksta visą parą
Anot „LitCon“ projektų direktoriaus, slenkančiųjų klojinių sistemos naudojimas padeda atlikti darbus kur kas greičiau, nei tai būtų daroma įprastesniais būdais: „Sėkmingai pritaikytas slenkančiųjų klojinių technologijų naudojimas padeda sutaupyti laiko numatytam užsakymui atlikti. Pavyzdžiui, betonuojant pastato sienas ir perdangas įprastinėmis klojinių sistemomis procesas truktų aštuonis mėnesius, o betonuojant sienas slenkančiųjų klojinių technologija ir liejant perdangas įprastinėmis klojinių sistemomis visas procesas užtrunka 2,5–3 mėnesio. Taip sutaupoma 5–5,5 mėnesio.“
Kaip greitai vyksta statybos darbai, puikiai iliustruoja ir pavyzdžiai su konkrečiais matmenimis: „Visas betono liejimas yra automatizuotas, hidraulinė sistema nuolat kelia klojinį. Slenkančiojo klojinio sistemos aukštis yra 1,2 metro, sistema 14 parų be sustojimo juda į viršų vidutiniškai po tris metrus per parą. Per 14 parų galima išbetonuoti net 40 metrų aukščio konstrukciją“, – pateikė pavyzdį pašnekovas ir pridūrė, kad betoną liejant visą parą būtina organizuoti ir pamaininį sistemą prižiūrinčių darbininkų darbą.
Statiniai be siūlių
Slenkančiųjų klojinių technologija puikiai pritaikoma statant pramonės objektus – gamyklas, įvairias saugyklas ir talpyklas, bokštus.
„Kalbame apie aukštus statinius, kurie turi nedaug angų, pasižymi didele laikomąją galia. Statiniai, kurie betonuojami pagal slenkančiųjų klojinių technologiją, yra monolitiniai, neturintys vadinamųjų darbo ir technologinių siūlių“, – kalbėjo M.Kiškis ir pridūrė, kad tokia technologija statytiems objektams būdingas atsparumas ir stiprumas.
Minėtas būdas ne tik taupo statytojų laiką, bet ir turi kitų privalumų: „Įmonės kur kas greičiau gali atlikti užsakymus, kartu tai reiškia, kad per trumpesnį laiką galima siekti didesnio uždarbio. Tokios technologijos naudojimas padeda sumažinti ir kitas statybos išlaidas, pavyzdžiui, armatūrai. Jos prireikia kur kas mažiau, nei statant objektą su pertraukiamais betonavimo etapais“, – teigė M.Kiškis.
Anot pašnekovo, kol kas nėra pastebėta, kad slenkančiųjų klojinių technologija turėtų kokių nors esminių trūkumų: „Kai statybos gerai suplanuojamos, numatomos visos rizikos ir jos tinkamai įvertinamos, pats projekto įgyvendinimas vyksta labai sklandžiai.“
Paklaustas apie galimas rizikas „LitCon“ vadovas užsiminė, kad planuojant objekto statybos pradžią būtina nepamiršti, kad pertraukti betonavimo proceso nevalia: „Būtina užtikrinti nepertraukiamą betono, armatūros ar net ir elektros tiekimą. Žinoma, visada atsiranda žmogiškojo veiksnio tikimybė, tad turėjome numatę ir darbuotojų rezervą, nes, kaip jau minėjau, procesas yra nepertraukiamas.“
Apie tai, ar darbuotojams, dirbantiems pagal slenkančiųjų klojinių technologiją, reikia ypatingo pasirengimo, M.Kiškis sakė, kad būtina pasitelkti kvalifikuotus betonuotojus, kurie išmanytų savo darbą: „Pirmosios paros šiek tiek sunkesnės, bet vėliau procesas vyksta taip pat, kaip ir dirbant su paprasta klojinių sistema. Nuomojant slenkančiųjų klojinių įrangą iš užsienyje veikiančių kompanijų, kartu su įrenginiais į objekto statybos vietą atvyksta ir personalas, kuris prižiūri betonavimo darbus nuo jų pradžios iki pabaigos.“
Bendrovė „LitCon“ – viena didžiausių Lietuvos statybos ir inžinerinių darbų įmonių – jau 20 metų sėkmingai projektuoja, stato ir rekonstruoja viešosios ir pramoninės paskirties statinius, gyvenamuosius ir negyvenamuosius pastatus.
Įmonė renovuoja kultūros paveldo objektus, stato ir rekonstruoja nuotekų valyklas, vandens gerinimo stotis, tiesia susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus.
Įspūdingas darbų sąrašas
– Bendrovės „LitCon“ vykdytas projektas – Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos rekonstrukcija – konkurse „Lietuvos metų gaminys 2015“ įvertintas aukso medaliu.
– Įmonė vykdė Bernardinų sodo (buvusio Sereikiškių parko) Vilniuje rekonstrukciją.
– 2014 m. „LitCon“ atliko istorinio Aukštaitijos siaurojo geležinkelio rekonstrukcijos darbus.
– Įmonė vykdo projektus, susijusius su senų sąvartynų ir šiukšlynų uždarymo bei didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių įrengimo darbais.
-“LitCon“ stato ir rekonstruoja nuotekų valyklas, vandens kokybės gerinimo stotis.