Milžinė „Argrowill“ kerta iš peties – įveiks fermų smarvę

2016 m. gegužės 19 d. 10:07
Audrė Srėbalienė
Ekologinių ūkių savininkai niršta. Ekologijai tenkančios paramos taisyklės keičiamos lyg kepurės, o ūkių plėtrai šiuo metu – jokių galimybių. Jokios paramos neteikiama naujiems šaltalankių ar juodųjų serbentų hektarams. O ir ta parama, kuri pasiekia ūkininkus, karpoma, vos tik įžvelgus kokį nors prasilenkimą su taisyklėmis.
Daugiau nuotraukų (16)
Štai tokiai situacijai esant į ekologijos rinką įžingsniavo žemės ūkio bendroves valdanti „Agrowill Group“. Jos įsiskverbimas į šią nišą smuklesniems ūkininkams kelia nerimo. Jie vieni per kitus kalba apie tai, kad Lietuvos valdininkai nesugebėjo derybose su Europos Komisija išsiderėti pakankamo pinigų kiekio – suderėjo paramą daug mažesniems plotams. O dabar rinkoje ima ir atsiranda ypač stambus žaidėjas.
Pajamos didėja
„Agrowill Group“ veikla yra trejopa. Tai augalininkystė, pienininkystė ir grybų auginimas. Visos šios sritys, anot grupės valdybos pirmininko Kęstučio Juščiaus, tampa ekologiškos. Tačiau kol kas dar reikia įsibėgėti, todėl numatytas maždaug metų ar pusantrų pereinamasis laikas.
Pernai šios įmonių grupės pajamos iš žemės ūkio veiklos siekė 47,4 mln. eurų. Palyginti su 2014-aisiais, jos paaugo 13 proc. Teigiama, kad neigiamus pienininkystės rodiklius atsvėrė pagerėję augalininkystės rezultatai ir išmokos.
Yra paskaičiuota, kad per 2018-2019 metus gamybos apimtys smarkiai padidės. Manoma, kad per metus bendrovės rinkai patieks 37 tūkst. tonų ekologiško pieno,   20 tūkst. tonų grūdų,  28 tūkst.  tonų daržovių, 12 tūkst. tonų grybų.
Šiuo metu gyvulininkystės bendrovėse melžiama per 3500 karvių. Kviečiai ir kitos kultūros auginamos 25 tūkst. hektarų žemės.  
Pasak „Agrowill Group“ atstovo Vlado Bagavičiaus, ekologinis pienas bus perdirbamas Lietuvoje. Tai ketinama daryti nuo 2017-ųjų vidurio. Šiuo metu jau tariamasi su pieno perdirbimo įmonėmis. Kol kas ekologinius pieno produktus gamina tik įmonė „Žemaitijos pienas“, tačiau tokia gamyba priimtina ir „Rokiškio sūrio“, ir kitiems pieno perdirbėjams.    
Naudos biodujas
Vairuodama veiklos techniką ekologijos arimais  „Agrowill“ gyvulininkystės srityje numatė ir tai, kaip įveiks „fermų smarvę“.
Anot bendrovės vadovų, biokuro panaudojimas iš karvės mėšlo atitinka šių dienų tvarios, ekologiškos bei efektyvios ūkininkystės tendencijas, kurios yra 148 procentais naudingesnės klimatui lyginant su įprastu iškastiniu kuru.
 “Agrowill Group“ galėtų pagaminti apie 7,5 mln. m³ biodujų ir sumažintų CO2 emisiją apie 35 tūkst. tonų per metus.
Gamins ir kitiems prekių ženklams
 Linas Bulzgys, generalinis „Agrowill Group“ direktorius, sakė, kad pereinamojo laikotarpio reikia, kad žemė išsivalytų nuo chemijos. Todėl šiemet dalis produkcijos dar bus parduodamos tradicinėse rinkose. 
 “Pernai buvo sertifikuoti ekologiniai grybai, jie tiekiami Skandinavijos šalims.
 Šiemet rudenį jau bus patiekta ir ekologinių daržovių. Tam išsinuomojome ekologinės – sertifikuotos žemės. Kitąmet, kai visos žaliavos bus ekologiškos, bus tiekiami ir ekologiniai grūdai bei pienas. Taip pat atsiras ir ekologinės paukštienos pasiūla.  
 Tikslinės prekybos rinkos – ir Lietuva, ir Baltijos bei Skandinavijos šalys, ir Vakarų Europos valstybės. Ketinama bendradarbiauti ir su privačių prekės ženklų savininkais“, – sakė L.Bulzgys.
Sertifikuojama vis daugiau
Pasak „Agrowill Group“ valdybos pirmininko Kęstučio Juščiaus, startuojama nuo didžiausios platformos – didžiausių žemdirbystės plotų ekologijos versle.
  Pernai buvo sertifikuoti visi augalininkystės – gamybos plotai ekologijai. Siekiama, kad per porą metų pavyktų tapti pilnateisiais ekologinių produktų gamintojais. „Šiuo metu – pereinamasis laikas. Šiuo metu prie ekologinio ūkininkavimo pereinama visuose gamybos procesuose, dalis pievagrybių taip pat jau auginama ekologiškai.
 Keičiame ir nuostatą: gaminsime galutinius produktus vartotojus,  o neekologinę žaliavą, kuri paprastai eksportuojama“, – kalbėjo K.Juščius.
 Jo teigimu, ekologija dažniausiai yra konservatyvi, bet mes turime ambicijų sukurti ateities ekologinio ūkio modelį. Viena, gamyba padėtų išvengti CO2 emisijos. Be tuo, užsimota sukurti tokią pasiūlą, kad naujai žmonių kartai ekologiški produktai taptų gyvenimišku poreikiu.
 “Ekologinis ūkis negali būti pats sau vienas, nors dabar dauguma žemdirbių gamina tik grūdines kultūras ir parduoda jas eksportuotojams.
 Šiuo metu dar labai nedaug yra ekologinės pienininkystės, o ekologinių paukštynų bei kiaušinių apskritai nėra.
 Mūsų žemdirbystės modelyje ekologinė gyvulininkystė – esminė. Tuo pačiu bus pasigaminta trąšų, pašarų“, – kalbėjo K.Juščius.
„Agrowill Group“ numatė ir tai, kaip augalus apsaugoti nuo nuo ligų ir kenkėjų. Tam bus naudojama sėjomaina Didelė transformacija – rengiamės didinti daržovių plotus. Nes daržovės ir pienas – tokie produktai, kurių poreikis ekologinių yra didelis. Apie 50 proc. 2018 metais pievagrybių taip pat bus ekologiški.
Įmonė turi minčių įkurti ir savo elektroninę parduotuvę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.