Latvijoje euras nebekaitina kraujo: įvedė ir pamiršo

2016 m. gegužės 2 d. 09:24
Gintarė Valentinaitienė
Dėl aukštų kainų širstantys lietuviai kaltina eurą. Praėjus beveik pusantrų metų po jo įvedimo vėl prabilta apie neteisingai perskaičiuotas ir vis dar kylančias kainas.
Daugiau nuotraukų (4)
Latviai eurą įsivedė metais anksčiau nei Lietuva – 2014 metais, ir prie jo jau priprato, nors neramumų taip pat būta.
Latvijos žurnalistas Toms Ancytis teigė, kad Latviją euras paveikė kitaip, nei daugelį kitų valstybių. „Manau dėl to kaltas euro keitimo kursas Latvijoje“, – pasakojo T.Ancytis.
Lietuvoje, įvedus eurą, visos piniginės išraiškos „sumažėjo“, o Latvijoje atvirkščiai – čia vienas euras atitiko 0,72 lato.
Šurmulys dėl kainų
„Įvedus eurą Latvijoje žmonėms iš karto atrodė, kad viskas pasidarė brangiau“, – pasakojo T.Ancytis.
Tie, kurie anksčiau uždirbo 500 latų, įvedus eurą gaudavo 700 eurų. Tačiau žmonėms labiau rūpėjo ne atlyginimas, o kainos. Anksčiau 0,5 lato kainavęs pieno pakelis staiga tapo vertas 0,7 euro.
„Todėl buvo tikimasi, kad, priešingai nei kitose šalyse, Latvijos prekeiviams bus sunkiau nepastebėtiems pakelti kainas“, – teigė žurnalistas.
Taip ir įvyko – įvedus eurą Latvijoje vartojimas sumažėjo, kas dar labiau trukdė prekybininkams kelti kainas. „Žmonės ir taip buvo pasipiktinę, kad viskas pabrango, todėl dar labiau kelti kainas būtų buvę tiesiog nelogiška“, – pasakojo T.Ancytis.
Kitas dalykas, kuris prieš euro įvedimą vyko ir Lietuvoje – kainų priežiūra: „Latvijoje tiek prieš euro įvedimą, tiek po to, buvo stebima, ar kainos nekyla, ar jos perskaičiuojamos sąžiningai.“ Latvijos Vartotojų teisių apsaugos tarnyba kainas ir jų pokyčius pradėjo fiksuoti likus pusmečiui iki euro įvedimo.
Kai kas brango
„Žinoma, buvo nemažai prekeivių, kurie, pasinaudodami šurmuliu įvedus eurą, savo kainas suapvalino į brangesnę pusę“, – teigė Latvijos žurnalistas.
Jis pasakojo, kad buvo ir pasipiktinimo iš visuomenės pusės, kad kai kurie produktai pabrango, bet tai nebuvo masiškas reiškinys – latviai į gatves nėjo ir parduotuvių neboikotavo.
Infliacija, Latvijoje įvedus eurą, taip pat buvo maža. 2014 m. Ji siekė 0,6 proc., o praėjusiais metais kai kurie bankai net pradėjo kalbėti apie defliaciją, jei iš skaičiavimų būtų pašalintos alkoholio ir tabako gaminių kainos.
„Nepaisant to, kai kurie dalykai Latvijoje tikrai pabrango. Itin padidėjo medicinos paslaugų, nekilnojamojo turto ir nuomos kainos. To priežastys nežinomos, bet aš nepastebėjau, kad kas nors šiuos pabrangimus masiškai sietų su euru“, – pasakojo T.Ancytis.
Įsivedė ir pamiršo
T.Ancytis mano, kad, nepaisant šurmulio dėl į didžiąją pusę pasikeitusių kainų po euro įvedimo, valiuotos keitimas Latvijoje įvyko sklandžiai: „Buvo nesusipratimų, nes žmonėms buvo sunku priprasti atsiskaityti eurais ir dar mokėti didesnes sumas, bet realaus ir ženklaus kainų kėlimo nepastebėjau.“
Žurnalistas teigė, kad per pustrečių metų, kai Latvijoje įvestas euras, buvo visokių diskusijų ir visuomenės nepasitenkinimo, tačiau nei žiniasklaida, nei politikai, nei patys žmonės nesiejo to su euro įvedimu.
Šiandien Latvijoje euras diskusijų nebekelia: „Dabar euro įvedimas yra visiškai pamirštas. Galbūt nebent pirmus metus po įvedimo tai buvo „karšta tema“, bet dabar latviai apie eurą nebekalba.“
euraiLatvijaLatvijos latas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.