Stebino gyvulių įvairovė
Kovo 31 d. – balandžio 2 dienomis Kaune vykstanti paroda „AgroBalt“ didžiausias tokios rūšies renginys Baltijos regione. Parodoje dalyvaujančios įmonės pristatė maisto, natūralios kosmetikos gaminius, taip pat naujų maisto gaminių kūrimo technologijas. Parodos tematikos: Kokybiškas ir saugus maistas, agroverslo galimybės, aktyvus pažintinis turizmas, žemės ūkio ir maisto pramonės įranga, žemės ūkio ir maisto pramonės technologijos, bioenergetika, veislinė gyvulininkystė.
Apsilankius parodoje galima sužinoti, pavyzdžiui, kad mūsų šalyje veisiasi ne tik karvės, kiaulės, triušiai ir kiti įprasti gyvuliai.
Jau yra ir asilų. Ir ne bet kokių – į Klaipėdos zoologijos sodą buvo atvežta Puatu (Poitou) ilgaplaukių asilų – tokie vieninteliai ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Juos galima pamatyti prie „Žalgirio“ arenos. Taip pat čia atvežti keli hailendai. Jie gyvena ne zoologijos sode – hailendai, tokie į ilgaplaukius jaučius panašūs gyvuliai auginami Širvintų rajone. Vertinama jų mėsa – sultingesnė ir minkštesnė už jautieną.
Lauke prie „Žalgirio“ arenos buvo galima paglostyti iš Širvintų rajono atgabentą hailendų telyčaitę.
Brangus lietuviškas vynas
Didžiausias būrys smalsuolių, kurio 90 proc. sudarė vyrai, telkėsi prie lietuviško vyno degustacijos stalo. „Česlovo vynas“, kaip skelbė stando informacija – gaminamas pagal senovines Rytų Prūsijos, Mažosios Lietuvos tradicijas. Siūlyta paragauti aviečių, juodųjų serbentų, obuolių ir sauso vyno.
Kaina – 10 eur. Už 0,7 litro butelį. Tik obuolių vynas pigesnis – 7 eurai.
Akys raibo nuo arbatų, iš natūralių žaliavų (linų, svarainių, dilgėlių, čiobrelių ir kitų) pagamintų kosmetikos prekių, maisto papildų. Prekieviai sakė, kad šiais gaminiais prekiaujama mūsų parduotuvėse.
Tik kažkodėl bet kuriame prekybos centre į vakis krinta beveik vien užsienio prekių ženklų tokios rūšies gaminiai.
Parodos lankytojus galima buvo girdėti pusbalsiu murmant, kad viskas čia puiku, bet labai jau brangu. Murmėtojai – lietuviai. O štai užsieniečiams kainos kėlė šypseną.
Skandinavus kainos juokino
Į Kauną jau ne pirmąkart atvykusi 62 metų danė Anne su vyru, paparašyta palyginti kainas šioje parodoje ir Danijoje, nusijuokė. Paklausta, ar linksmina per didelės ar per mažos kainos Lietuvoje, danė diplomatiškai atsakė: „Na, tai yra mugė, ir kainos kaip mugėje“.
Anne sakė atvažiavusi specialiai apsilankyti parodoje – pernai ji buvo Kaziuko mugėje Kaune ir jai labai patiko.
„Tiesa, žamės ūkio gaminiai ir Danijoje panašūs, kaip Lietuvoje“, – pastebėjo danė.
Parodoje užkalbintas 49 metų norvegas Hoerstas sakė jau 10 metų beveik kasmet atvažiuojantis pas draugus į Kauną.
Jis pasakė žodžius, kurie paglostys kauniečių širdis ir labai nepatiks vilniečiams.
„Kai lankausi Lietuvoje, apsistoju Kaune, po to keliauju į Druskininkus, Palangą, Klaipėdą, Nidą. Vilniuje buvau tik kartą ir man jis nepatiko – nuobodus miestas. Ta prasme, kad niekuo neišsiskiria iš tipiškų kosmopolitinių Vakarų Europos miestų. O štai Kaune iš karto jauti, kad atvykai ne į vokiečių, lenkų ar rusų miestą, o esi savitos, į kaimynus nepanašios tautos šalyje, – kalbėjo norvegas, nusipirkęs tris PVC butelius kaimiško alaus po 2,5 euro.
Skanėstai iš vabalienos
Hoerstas teigė būtinai apsilankysiantis parodoje ir šeštadienį – paragauti keptų lietuviškų vabalų.
„AgroBalt“ parodoje prie kenkėjų kontrolės įmonės „Dezinfa“ stendo veiks vabzdžių restoranas „Pestaurant“, kuriame bus galima paragauti keptų vandens blakių ir pasimėgauti kitų skraidančių bei ropojančių parazitų patiekalais.
Mėgstantiems ne egzotiką, o tradicinį lietuvišką maistą tikrai nereikėjo plačiai atverti piniginės, norint skaniai užkirsti. Restoranuose – palapinėse prie arenos cepelinai, vėdarai, grikių blynai – tik 2-3 eurai už porciją.
Nors paroda skirta Lietuvos žemės ūkio pasiekimams, užsienietiškų įdomybių čia gausu.
Savo stendus turi įvairių šalių ambasados, valstybės institucijos, Lietuvos ir kitų šalių žemės ūkio, maisto ir kitų produktų gamybos įmonės, kaimo bendruomenės, ūkininkai – daugelis jų parodoje pirmąkart pristato naujai sukurtus gaminius.
Japonijos ambasada savo stendu mini Lietuvos ir Japonijos diplomatinių santykių 25 metų sukaktį. Savo stende pristatė „Hitachi Europe Ltd.“ inovatyviausias žemės ūkio technologijas, sakės gamintojai „Nihon Sakari Co, Ltd.“ ir „Choya Umeshu“ – savo produktus, „Saisei Keikaku“ – organines trąšas, „Zen Noh International Europe Ltd.“ – pikantišką Japonijos jautieną.
Parodos organizatoriai: LR Žemės ūkio ministerija Aleksandro Stulginskio universitetas, rengėjas – bendrovė „Ekspozicijų centras“ www.expo.lt