Bankų taikinys – verslininkų indėliai, ketina juos apmokestinti

2016 m. kovo 14 d. 14:06
Gintarė Valentinaitienė
SEB bankas svarsto galimybę apmokestinti indėlių laikymą. Kol kas kalbama apie neigiamas palūkanas stambių įmonių Baltijos šalyse indėliams, bet tendencijos rodo, kad gali būti karpomos ir kitų indėlių palūkanos.
Daugiau nuotraukų (2)
Apie planuojamas taikyti neigiamas indėlių palūkanas Latvijos laikraščiui „Dienas Bizness“ pranešė SEB Baltijos šalių padalinio vadovas Riho Untas. R.Untas pareiškė, kad jeigu bankai nepradės indėliams taikyti neigiamų palūkanų, jų veikla gali žlugti.
Pasaulio bankų atstovai apie pokyčių prakalbo po to, kai kovo 10 d. Europos centrinis bankas sumažino iki šiol galiojusią 0,05 proc. bazinių palūkanų normą iki 0 proc.
Neigiamas palūkanas planuojama taikyti dideliems verslo subjektų indėliams SEB banke.
Bankuose – per daug pinigų
Nepriklausomas finansų analitikas Stasys Jakeliūnas teigia, kad toks SEB banko sprendimas neturėtų stebinti.
„Žemų ir net neigiamų palūkanų tendencijos jau kuris laikas klostosi visoje Europoje“, – teigė S.Jakeliūnas. Ekonomistų teigimu, bankai turi tiesiog per daug pinigų, o Europos centriniui bankui vis mažinant bazinių palūkanų normą, indėlių laikymas kai kuriems bankams tampa tiesiog nuostolingas.
„Bankai siekia efektyviai valdyti savo finansus, todėl ir karpo palūkanas. Paskolų yra išduodama nedaug, o ir palūkanos už jas nėra didelės, todėl bankams reikia imtis kažkokių veiksmų. Indėlių apmokestinimas gali tapti ir bankų pajamų šaltiniu“, – pasakojo S.Jakeliūnas.
R.Untas užsiminė, kad kol kas svarstoma apmokestinti tik didelės sumos verslo subjektų indėlius. Vis dėlto, S.Jakeliūnas teigia, kad neigiamų palūkanų gali sulaukti ir smulkesni juridiniai asmenys.
„Jeigu ir toliau tęsis tokios tendencijos, o tiek iš Europos centrinio banko, tiek kitų tarptautinių finansinių institucijų veiksmų galima daryti išvadas, kad taip ir bus, neigiamos palūkanos turėtų paplisti tarp bankų“, – teigė S.Jakeliūnas.
Šiuo metu Europoje nėra daug bankų, kurie indėliams taiko neigiamą palūkanų normą, bet finansų analitikas S.Jakeliūnas teigia, kad ko gero tai turėtų keistis.
„Apie neigiamas palūkanas yra kalbama jau kuris laikas ir nors kol kas tai nėra labai paplitę, bankai stebi savo savo konkurentus ir tokia praktika plinta“, – kalbėjo ekonomistas.
Neturėtų išsigąsti
Lietuvos bankų asociacija vadovas Stasys Kropas teigia, kad įmonės neturėtų išsigąsti indėlių apmokestinimo, kuris gali būti naudingas ne tik bankams.
„Kitose šalyse tokia praktika jau taikoma. Pinigai turi neigiamą kainą, todėl įmonės yra skatinamos investuoti, o ne laikyti savo pinigus banke. Taip pinigai yra grąžinami į ekonomiką. Tai ir nori paskatinti ir siekia Europos centrinis bankas, nuolat mažindamas bazinių palūkanų normas“, – sako S.Kropas.
Vokietijos bankai apmokestina indėlius nuo 0,5 milijono eurų, o Šveicarijoje neigiamos palūkanos taikomos ne tik juridinių, bet ir fizinių asmenų idndėliams. Lietuvoje neigiamas palūkanas fizinių asmenų indėliams taikyti draudžia Civilinis kodeksas, tačiau leidžiama apmokestinti verslo subjektų indėlius.
SEBpalūkanosindėliai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.