Iki šiol pigiausius džinsus siūlė prekybos tinklas „Primark“, garsėjantis tuo, kad savo produkciją sugeba pagaminti itin žemomis kainomis. Pora pigiausių džinsų čia kainuoja kiek daugiau nei 10 eurų.
„Lidl“ paskelbus, kad jie džinsus pardavinės už 7,74 euro, ne vienas nustebo.
Vis dėlto, jokios magijos čia nėra, džinsai neatsiranda Hariui Poteriui mostelėjus burtų lazdele. Juos gamina jauna moteris Bangladešo fabrike, o priežastis, kodėl kelnės tokios pigios, – už pasiūtą jų porą darbuotoja gauna 3-11 centų.
„Lidl“ stebina“: tokiu šūkiu prekybos tinklas pasitinka naują sezoną. Jei pamačius žemas kainas galima nustebti, tikriausiai nieko nestebina atsakymas, kokiu būdu jos pasiekiamos.
„Lidl“, kaip ir daugelis kitų prekybos tinklų, savo drabužius siuva Bangladeše, kur minimalus valandinis siuvėjo užmokestis siekia 30 centų. Fabrikuose dažniausiai dirba jaunos moterys, kurios būtent tiek ir gauna. Jų mėnesio alga dažniausiai siekia 62 eurus.
Darbo sąlygos tokiuose fabrikuose tai pat nėra pačios geriausios. Tyrimai rodo, kad Indijos fabrikuose darbuotojai per dieną pasiuva 20 džinsų porų, Tunise – 33 poras. Žmogaus teisių institutas praneša, kad Bangladešo fabrike 25 darbuotojų komanda per valandą pagamina 250 porų džinsų. Tai reiškia, kad vienas darbuotojas, dirbdamas aštuonias valandas, per vieną dieną pasiuva 80 porų džinsų.
Kad ir kokia pigi būtų darbo jėga, „Lidl“ taupo ne tik čia. Kainuoja ne tik darbas bei medžiagos, bet ir papildomos detalės. Kelnių užtrauktukas kainuoja papildomus 0,13 centų, saga – 0,05 centai, o kišenės – po 0,08 centus.
Svarbus kiekvienas centas, todėl džinsai be kišenių ar užtrauktukų gali būti sprendimas, susijęs visai ne su mada.
Brangiausiai gamyboje atsieina medžiaga – medvilnė vienai džinsų porai gali kainuoti daugiau nei 3 eurus. Dėl to į medžiagą yra dedama priemaišų – pagaminti džinsus, kuriuose medvilnės yra 77 proc., kainuoja kur kas mažiau.
Susispausti yra priversti ir eksportuotojai bei platintojai. Drabužius „Lidl“ perka ne tiesiogiai iš Bangladešo, bet iš trečiųjų firmų, kurios, bendradarbiaudamos su fabrikais, parduoda prekes stambioms įmonėms. „Lidl“, galinti pasigirti didžiule perkamąja galia, sugeba išsiderėti minimalų pelną šiems tiekėjams.
Visose gamybos ir tiekimo grandyse sumažinusi išlaidas iki minimalių, „Lidl“ sugeba ne tik pasiūlyti džinsus už mažiau nei 8 eurus, bet ir uždirbti iš to.
Tokios, visai nemagiškos, yra pigių drabužių paslaptys. Realybėje labiau veikia ne burtai, o išnaudojimas.
Parengė Gintarė Valentinaitienė