Lietuvoje bus steigiama ukrainietiško gintaro birža

2016 m. kovo 11 d. 15:29
Pažaboti nelegalią gintaro kasybą bei kontrabandą parduodant žaliavą siekia ir Ukrainoje veikianti visuomeninė organizacija – Tarptautinis reformų centras (icrua.org).
Daugiau nuotraukų (2)
Tačiau šiuo metu Ukrainoje yra visiška sumaištis ne tik valstybėje, bet ir gintaro kasyboje – tai atsiliepia ir šalies biudžetui, ir gintaro kainai. Taigi, norime perteikti sukauptą patirtį ir ir padėti sutvarkyti gintaro verslą Ukrainoje“, – sakė Vilniuje surengtos tarptautinės juvelyrikos ir gintaro parodos „Amber Trip“ organizatorius Giedrius Guntorius.
Pažaboti nelegalią gintaro kasybą bei kontrabandą parduodant žaliavą siekia ir Ukrainoje veikianti visuomeninė organizacija – Tarptautinis reformų centras (icrua.org).
Šios organizacijos direktorius, visuomeninės tarybos prie valstybinės Ukrainos geologijos ir žemės gelmių tarnybos narys Aleksandras Nosalis sako, kad sukurti civilizuotas taisykles gintaro versle siekiama jau 4 metus.
Jis tikisi, kad perėmus Lietuvos verslininkų sukauptą pasaulinę praktiką, greičiau pavyks parengti įstatymo pataisas ir bus išvengta nelegalaus verslo tiek kasant, tiek parduodant gintarą.
Licenciją kasti ir parduoti gintarą Ukrainoje, kurioje gintaro resursai gali siekti iki 1 mln. tonų, turi tik trys įmonės. Jos gintarą išgauna trijose kasyklose.
Per metus Ukrainoje iškasamos kelios tonų gintaro, tačiau nelegaliai iš šalies išvežama šimtai tonų vadinamojo saulės akmens. Skaičiuojama, kad per metus iš šalies kontrabanda iškeliauja mažiausiai apie 50 tonų gintaro. Britų spaudos duomenimis, už nelegaliai iš Ukrainos išvežamą gintarą kontrabandininkai per metus į savo kišenes susikrauna apie 1 mlrd. JAV dolerių.
Pasak G. Guntoriaus, dideli nelegalios kasybos ir pardavimo mastai neleidžia nusistovėti gintaro kainai rinkoje ir įneša daug sumaišties rinkoje.
„Gintaro versle dirba tūkstančiai, o gal net ir dešimt tūkstančių žmonių. Mūsų tikslas – įstatymais legalizuoti gintaro gavybą ir žaliavą parduoti per biržą. Manau, kad tai būtų pats optimaliausias variantas, nes gintarą galėtų nusipirkti bet kurios šalies verslininkas“, – sako A. Nosalis.
Geologų duomenimis, 95 proc. visų pasaulyje žinomų gintaro klodų glūdi rytiniame Baltijos jūros pakraštyje.
Kaliningrado gintaro kombinatas nuo 2014 metų rudens sustabdė gintaro eksportą ir taip apribojo gintaro perdirbėjų galimybes įsigyti žaliavos, gintaro į Lietuvą šiek tiek atkeliauja iš Lenkijos ir Ukrainos. Nors Kaliningrado gintaro kombinatas pernai spalį surengė pirmąjį gintaro žaliavos aukcioną, tačiau jame gali dalyvauti tik Rusijoje registruotos ir vietos rinkoje dirbančios įmonės.
GintarasLietuvaBirža
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.