Tuo tarpu Lietuvoje šie skaičiai dar įspūdingesni. Praėjusių metų pabaigoje „Nielsen“ kompanijos atlikto „Tuščių pakelių tyrimo“ duomenimis, keturi iš penkių kontrabandinių cigarečių pakelių buvo baltarusiški.
Kontrabanda atkeliauja per Latviją
Duodamas interviu portalui lrytas.lt naujasis Lietuvos Muitinės departamento vadovas Arūnas Adomėnas taip pat neslėpė, kad kontrabandinių cigarečių iš Baltarusijos nemažėja, tik į Lietuvą jos keliauja kitais maršrutais – daugiausia per Latvijos sieną.
„Cigaretės – tradiciškai pati patraukliausia nelegalaus verslo, nelegalios prekybos prekė. Kadangi yra didžiulis kainų skirtumas, tai skatina jas vežti. Juk Baltarusijoje pakelis cigarečių kainuoja mažiau nei eurą.
Kadangi mūsų postai prie Baltarusijos pasienio aprūpinti gera įranga, be to, veikia sėkminga rizikos valdymo sistema, kuri atrinkinėja įtartinas deklaracijas, be to, ir kriminalinės žvalgybos padaliniai dirba gan efektyviai, kontrolė yra itin griežta. Todėl pareigūnai pastebėjo, kad kontrabandininkai jau nerizikuoja gabenti cigarečių per Baltarusijos sieną, bet bando jas vežti per Latviją. Todėl muitinės mobiliąsias grupes nukreipiame arčiau Latvijos sienos“, – lrytas lt. sakė naujasis Muitinės vadovas.
Lyderiai – Šiauliai ir Daugpilis
„Nielsen“ tyrimas parodė, kad pačios populiariausios yra Gardino tabako fabrike „Neman“ pagamintos cigaretės. Tarp užsieninių prekės ženklų jos sudaro daugiau kaip 50 procentų, iš to skaičiaus „Premier“ – 22,8 proc., „NZ“ – 21,3 proc., „Fest“ – 4,6 proc“ „Queen“ – 2,2 procento.
Baltarusių portalas pateikia statistiką, kuriuose Latvijos miestuose surūkoma daugiausiai užsienietiškų cigarečių: tai Daugpilis (50,1 proc.), Saldus (42,9 proc.), Kraslava (38,8 proc.), Kuldyga (38,6 proc), Alūksnė (38,3 proc.) ir Jūrmala (38,1 proc).
Portalas atkreipia dėmesį, kad Daugpilis ir Kraslava yra netoli Baltarusijos sienos, todėl tikėtina, jog dalis cigarečių į Latviją patenka nelegaliai.
Tuo tarpu paskutiniojo praėjusių metų ketvirčio duomenys rodo, kad tarp daugiausiai kontrabandinių cigarečių suvartojusių miestų išsiskyrė Šiauliai. Čia kontrabandinių cigarečių lygis buvo didžiausias šalyje. Nelegalūs gaminiai šiame mieste sudaro 34,3 proc. visų suvartojamų cigarečių.
Į antrą vietą pagal kontrabandos dydį pateko Šilutė – nelegalūs gaminiai šiame mieste sudaro 25,7 proc. visų suvartojamų gaminių.
Toliau rikiuojasi Kaunas (23,5 proc.) bei Radviliškis (23 proc.).
Mažiausiai kontrabandinių gaminių rasta Kretingoje (11,9 proc.), Visagine (11 proc.) ir Mažeikiuose (10,9 proc.).
Būtina turėti čekį
Pagal Baltarusijos įstatymus iš šios šalies leidžiama išvežti neribotą cigarečių kiekį, jeigu žmogus turi Baltarusijos parduotuvės čekį, įrodantį, kad tos cigaretės buvo pirktos. Tuo tarpu Latvijos muitininkai leidžia įsivežti tik du pakelius. Todėl apsukruoliai įsigudrina įvežti cigarečių daugiau ir neblogai uždirbti iš jų kainų skirtumo.
„Pagrindinė tabako gaminių nelegalaus gabenimo priežastis yra akcizų ir kainodaros politikos skirtumai Baltarusijoje ir kaimyninėse valstybėse. Vidutinė cigarečių pakelio kaina Baltarusijoje yra 0,68 euro, Latvijoje – 2,46 euro“, – pabrėžė Baltarusijos valstybinio muitinės komiteto (BVMK) atstovas.
Cigaretės paprastai slepiamos įvairiose automašinų konstrukcinėse ertmėse ir įrengtose specialiose slėptuvėse. Be to, žmonės slepia rūkalus bagaže, drabužiuose arba ant savo kūno, teigia portalas.
Bandymas pervežti cigaretes per sieną nuslepiant nuo muitinės kontrolės yra administracinis teisės pažeidimas, už kurį baudžiama bauda su prekių konfiskavimu. Be to, jei transporto priemonėje aptinkama slėptuvė, ji paprastai sulaikoma nuodugniam patikrinimui.
„Vėliau teismas gali priimti sprendimą dėl tokios transporto priemonės kaip administracinio teisės pažeidimo daikto konfiskavimo“ , – pabrėžia BVMK atstovas.
2015 metais Baltarusijos muitininkai konfiskavo 92,6 mln.vienetų nelegaliai vežamų cigarečių, 2014 metais –108 mln. vienetų, informuoja kaimynų portalas.
Kas vyksta Europoje?
Bendrą vaizdą apie cigarečių kainas Europos valstybėse galima susidaryti iš portale pateikto infografiko, perspausdinto iš nenurodyto leidinio prancūzų kalba pagal ITMAC (Airijos tabako gamintojų konsultacinio komiteto) 2013 metų vasario mėnesio duomenis. Čia nurodytos 20 cigarečių pakelio vidutinės kainos eurais.
Britų portalas statista.com pateikia naujesnius, 2015 metų kovo mėnesio duomenis, deja, be Lietuvos. Kainos nurodytos svarais sterlingų (1 svaras sterlingų = 1,279 euro).
2015 metų balandžio mėnesio duomenis infografike pateikia ir ITMAC.
Parengė Leonas Grybauskas