Ūkininkai tūkstančius eurų kloja už tobulus buliukus

2016 m. sausio 24 d. 15:36
Audrė Srėbalienė
Lietuvos ūkininkų fermose jau senokai mūkia veisliniai galvijai. Už juos šeimininkai pakloję milžiniškus pinigus. Geras veislinis buliukas kainuoja tiek pat, kiek, tarkim, naujas nedidukas „Fiat 500“ automobilis.
Daugiau nuotraukų (28)
„Koks ten automobilis, juk jis mažulis“, – jau girdėti ironija. Tačiau už 12 tūkst. eurų jautukas tikrai yra neprastas.
Veislės – kuo įvairiausios
Lietuvoje šiuo metu auginama kone 30 tūkst. grynaveislių mėsinių galvijų, ir jų bandos vis didėja. Pavyzdžiui, 2011-aisiais jų buvo beveik triskart mažiau – 11,75 tūkst.
Daigiausia mūsų šalyje tų mėsinių veislių buliukų, karvių ar telyčaičių, kurias, tikėtina, įsidėmėjo ir mūsų šalies mėsos valgytojai.
Pavyzdžiui, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras suskaičiavo, kad sausio pradžioje mūsų šalies ūkiuose buvo laikoma 944 angusų veislės buliukai bei apie 2700 šios veislės karvių ir telyčaičių.
Patinka mūsų ūkininkams auginti ir aubrakus. Jie jų turi per 4060.
Limusinų veislės galvijų yra daugiausia – per 6820.
Dar viena mėgiamų veislių – šarolė. Šių mėsinių galvijų Lietuvoje auginama per 3920.
Belgų mėlynieji, galovėjai, herefordai, simantalų mėsiniai, šarthormai. Tai taip pat veislės tų gyvūnų, kurių bandas pamažu plečia mūsų šalies ūkininkai.
Jie turi įsigiję ir po vieną kitą dar mažai kam girdėtų veislinių galviją, pavyzdžiui, akvitanų šviesiųjų, salers, piemontesų ar wagyu.
Perka galvijus užsienyje
Viena tų vietų, į kurią kartais ir lietuviai traukia pasižvalgyti veislinių galvijų – tai Vokietijoje, Berlyne sausį vykstanti tarptautinė žemės ūkio paroda „Žalioji savaitė“. Vienas jos pavilijonų kasmet yra skiriamas gyvūnams.
Vokietijos ūkininkai į ją suveža savo išskirtinius augintinius, o kartu apsikeičia kontaktais su tais žmonėmis, kurie verčiasi veislininkyste.
Per parodą yra rengiama ir veislinių bulių, ir kitų naminių gyvūnų, pavyzdžiui, ožių aukcionų.
Parodoje ir šiemet eksponuojami tokių veislių galvijai, kuriuos augina mūsų šalies ūkininkiai, ir tokie, kokių Lietuvoje dar niekas neturi.
„Pats klausinėjau vokiečių, kodėl jie renkasi būtent tam tikros veislės gyvulius. Pasirodo, tai priklauso net ne nuo ūkininkų valios, bet nuo vartotojų pomėgių. Tai jie pakiša savo įgeidžius mėsinių galvijų augintojams, nes nori būtent tokios, o ne kitokios mėsos“, – sakė parodoje lankęsis žemės ūkio viceministras Saulius Cironka.
Pavyzdžiui, vienas kriterijų, pagal kurį vertinama mėsos kokybė – marmuringumas: vertinama, kaip tarp raumenų išsidėstę riebalų sluoksniai.
Pasirodo, visa tai turi įtakos mėsos skoninėms savybėms, kurios atsiskleidžia, pavydžiui, kepant jautienos nugarinės steiką.
Lietuviai mėsinių veislių galvijus tolimesniam veisimui dažniausiai perka Vokietijoje bei Prancūzijoje, pieninių veislių galvijų dažniau dairosi ne tik Vokietijoje, bet ir Olandijoje.
Vienų veislių galvijai auga lėčiau, kitų – sparčiau, vieni atsparūs šalčiams, kiti mėgsta šiltesnį klimatą. Į visa tai atsižvelgia ir mūsiškiai gyvulių augintojai.
Veisliniai gyvuliai – brangūs. Vidutinė kaina, atsižvelgiant į veislę, sukasi apie 2-8 tūkst. eurų. Bet yra ir tokių veislių buliukų, už kuriuos klojama 12 tūkst. eurų ar dar daugiau.
jautukaiveislininkystėveislė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.