Daugiabučio renovacijos darbai pavirto nesibaigiančiu košmaru

2016 m. sausio 23 d. 10:56
Vygandas Trainys („Lietuvos rytas“)
„Renovacija varo į neviltį – nesilaikoma terminų, šildymas įjungtas vėliau nei kitur mieste, kai kurie būstai dėl statybininkų kaltės virto sandėliais – pusmetį koridoriuje riogso plytos“, – piktinosi VI forte esančio naujinamo daugiabučio gyventojai.
Daugiau nuotraukų (4)
M.Romerio gatvės 25-ojo namo atnaujinimo darbai juda lėtai, o butų savininkai skundžiasi, jog su jais niekas nesiskaito. Renovaciją atliekančios statybos bendrovės „Orlista“ atstovas Aivaras Kriščiūnas „Laikinajai sostinei“ pripažino: net ir jis būtų nepatenkintas tokia darbų eiga, jei gyventų šiame 16 butų daugiabutyje.
Sutartis dėl renovacijos buvo pasirašyta prieš pusantrų metų. Pabaigtuvių terminus jau teko pratęsti, tačiau pažvelgus į daugiabutį atrodo, jog darbams dar nematyti nei galo, nei krašto. Kantrybę prarandantys žmonės sausį sulaukė naujo akibrokšto – viename banko pranešime minima, jog už renovaciją per 20 metų su palūkanomis reikės sumokėti 4,3 tūkst. eurų, o kitame ši suma jau išaugo iki 6,5 tūkst. eurų.
Butuose žmonės šalo
2014 metų liepos 1 dieną dėl statybos darbų sukirtus rankomis daugiabučio ir renovacijos administratoriui bendrovei „Būsto valda“ ir rangovui bendrovei „Orlista“, gyventojai džiaugėsi, jog namas pagaliau nusimes seną apdarą. Tačiau renovacija kol kas palieka itin nemalonių įspūdžių.
„Darbai prasidėjo praėjus beveik metams nuo sutarties pasirašymo – pernai birželį. Ypač daug nervų mums kėlė šildymo sistemos atnaujinimas, kurį atliko rangovo pasamdyta įmonė.
Nupjovus senus radiatorius, darbai sustojo – juos atliekančios firmos atstovai skundėsi, jog „Orlista“ su jais neatsiskaito. Šildymas po ilgų raginimų buvo įjungtas tik spalio pabaigoje – maždaug trimis savaitėmis vėliau nei visame mieste“, – prisiminė daugiabučio gyventoja Jolanta Maročkienė.
Gyventojams krito į akis mažas darbininkų skaičius ir dažna jų kaita: visame daugiabutyje dirbdavo vos po du žmones.
„Esu pirmos grupės invalidė, viena auginu du mažus vaikus. Drebėjome iš šalčio, kol buvo įjungtas šildymas“, – prisiminė Živilė Bagdonavičiūtė.
Išgriovė sieną ir paliko
Pensininko Romualdo Kleivos namuose pernai liepą apsilankę statybininkai nuo vonios kambario sienos nuplėšė plyteles, išgriovė maždaug pusės metro pločio ir 30 centimetrų gylio angą nuo grindų iki lubų.
„Plytas jie sukrovė koridoriuje – sakė per kelias dienas viską sutvarkys, pakeis šalto vandens stovą, gražiai vėl užmūrys, užtinkuos. Bet nieko panašaus neįvyko – jau pusę metų esu maitinamas pažadais. Nepakeistas vamzdis, praleidžiantis vandenį, nepasirūpinta apdaila.
Negaliu naudotis bakeliu – atlikęs gamtinius reikalus, paimu dubenį ir nupilu. Mano aukštas – viršutinis, tad, išgriovus skylę vonioje, mačiau dangų. Žiemą į vidų plūdo šaltis.
Ar statybininkams patiktų, jei jų bute šešis mėnesius gulėtų plytų krūva, o vonia primintų valkatų būstą?“ – klausė ketvirtame aukšte įsikūręs R.Kleiva.
Įstatę naują plastikinį langą virtuvėje, darbininkai Ž.Bagdonavičiūtei pareiškė: viskas, apdaila baigta.
Moteris nustėrusi pažvelgė į angokraščius – meistrai jų nenudažė, apsiribojo tik negrabiai užglaistę.
Suskaldė kambario lubas
Kristinos Burmonienės bute liepą keisdami radiatorius ir vamzdyną statybininkai virtuvėje sulaužė dailylentes, o kambaryje išgriovė dalį lubų. Jie išėjo ir nieko iki šiol nesutvarkė.
Liudmilos Poliakovos kambario lubų kampe iš tolo šviečia didelė žalia dėmė – skylę, atsiradusią išėmus senus vamzdžius, darbininkai užpurškė montažinėmis putomis.
„Statybininkai žadėjo greitai viską uždažyti, bet tas „greitai“ tęsiasi jau nuo vasaros. Atliekant darbus ėmė smarkiai skilinėti ir kambario lubos.
Kai apkūnus darbininkas užlipo ant unitazo, šis ėmė klibėti – iki šiol taip pat niekas nesutvarkyta“, – prisiminė L.Poliakova.
Kai kurie žmonės buvo įsistiklinę balkonus – statybininkai langus išėmė, žadėdami pakeisti naujais, bet pažadų iki šiol neįvykdė. Ne viename bute nauji šildymo vamzdžiai – susilankstę.
„Meistrai sakė, kad laiptinių palangės bus pakeistos, bet jos paliktos senos. Nauji langai jau įstatyti, tad apie naujas palanges greičiausiai teks pamiršti. Vaizdas laiptinėje daug blogesnis nei anksčiau – pridrėbta statybinių medžiagų, nelygiai nutinkuota, nenudažytos vietos prie langų“, – pasakojo K.Burmonienė.
Dukart pratęsė terminą
Pagal sutartį daugiabučio atnaujinimas turėjo būti baigtas 2015 metų rugpjūčio 1 dieną.
Šis terminas buvo pratęstas iki gruodžio 16 dienos, bet rangovas ir vėl nesuspėjo.
„Dabar žadamos pabaigtuvės gegužę. Bet viskas ir toliau vyksta labai vangiai.
Jei per šalčius negalima atlikti išorės darbų, kodėl jie nejuda viduje? Kai kuriuose butuose vamzdynų dar net nepradėta keisti“, – stebėjosi J.Maročkienė.
Sausio 25 dieną bendrovė „Būsto valda“ pakvietė gyventojus į susirinkimą, kuriame bus aptarti renovacijos klausimai.
Sumos sukėlė nuostabą
M.Romerio gatvės 25-ojo daugiabučio atnaujinimas kainuos 229,6 tūkst. eurų. Už šią sumą turėtų būti apšiltinti fasadai ir stogas, pakeista šildymo sistema, vandens vamzdynai, sudėti nauji langai, durys, įstiklinti balkonai, atlikti kiti darbai.
40 procentų šios sumos turėtų kompensuoti valstybė, likusią dalį sumokės gyventojai.
Statybas finansavęs „Swedbank“ gyventojams atsiuntė mokėjimų grafikus ir sumas. Žmones nustebino, kad kainos auga lyg ant mielių.
K.Burmonienei bankas lapkritį pranešė, jog už renovavimą per 20 metų su palūkanomis ji turėsianti sumokėti 4,3 tūkst. eurų.
Tačiau sausio pradžioje moteris gavo naują pranešimą – pagal jį suma išaugo jau iki 6,5 tūkst. eurų.
„Niekas nepaaiškino, kodėl susidarė toks skirtumas. Už namo renovaciją yra atsakinga Renata Kazlaitė. Ne kartą bandėme su ja susisiekti telefonu, užduoti rūpimus klausimus, bet ji neatsiliepia“, – pasakojo K.Burmonienė. Šiai vadybininkei neprisiskambino ir „Laikinoji sostinė“.
Meistrai niekur neskuba
„Tikimės pavasarį viską pabaigti. Kartais iškildavo problemų dėl finansavimo, todėl renovacija užtruko.
Puikiai suprantu gyventojus – man ir pačiam nepatiktų lėta darbų eiga, jei gyvenčiau šiame name“, – prisipažino „Orlistos“ darbų vykdytoju prisistatęs Aivaras Kriščiūnas. Žurnalistams šią savaitę apsilankius statybvietėje, joje buvo keli darbininkai.
Tačiau jie nieko neveikė, nors namo viduje darbų dar yra per akis. Vyrai sėdėjo vagonėliuose arba vaikščiojo prie laiptinės.
Po šiol apsilankymo statybininkai sukruto – anot J.Maročkienės, po kelių dienų jų atvyko gerokai daugiau, svarstė, kokių darbų stvertis.
Pas L.Poliakovą apsilankę statybininkai net pažadėjo gražiai uždažyti lubose paliktą montažinėmis putomis užpurkštą skylę.
„Laikinoji sostinė“ mėgino susisiekti su „Orlistos“ atstovais telefonu, bet neatsiliepė nei bendrovės direktorius Kęstutis Gudynas, nei šios įmonės statybų vadovas Raimundas Miceika. Nebuvo atsakyta ir į klausimus, išsiųstus elektroniniu paštu.
Netrūksta ir puikių pavyzdžių
Ne visuose daugiabučiuose renovacija sukelia neigiamas emocijas. Praėjusią savaitę buvo minimos 115A numeriu pažymėto devynių aukštų namo V.Krėvės prospekte pabaigtuvės.
1975 metais iškilęs pastatas atnaujintas greičiau nei per pusmetį – apšiltintas fasadas, stogas, sudėti nauji langai, pakeista šildymo, karšto vandens ir ventiliacijos sistemos, vamzdynai, elektros instaliacija.
Taip pat suremontuoti du liftai, atlikta daugybė kitų darbų.
Viliamasi, jog po renovacijos pavyks sutaupyti maždaug 60 procentų šilumos energijos.
Pasirūpinta ir šildymo siurbliais, kurie padeda sutaupyti šiluminę energiją, ruošia karštą vandenį – juo šildomi gyvatukai.
Namo atnaujinimas kainavo 825 tūkst. eurus – gyventojai turėtų susigrąžinti daugiau kaip 274 tūkst. eurų. Bus sugrąžinti pinigai, sumokėti už projektavimą, techninę priežiūrą ir projekto administravimą.
Šio namo gyventojai tvirtino renovacijos metu nejautę nepatogumų. Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, 2015 metais Kaune modernizuoti 34 daugiabučiai. Tai – antras rezultatas visoje Lietuvoje.
Kaune nuo 2013 metų suderinti 298 investicijų į daugiabučius planai, susirinkimų metu gyventojai pritarė 201 projektui.
Gyventojai gali netekti valstybės paramos
Nerijus Šarauskas
Bendrovės „Būsto valda“ direktorius
„Būsto valda“ yra M.Romerio gatvės 25-ojo daugiabučio renovacijos administratorius, o rangos darbų konkursą laimėjo bendrovė „Orlista“.
Visi statybos darbai buvo atliekami pagal patvirtintą techninį darbo projektą, kuriam yra gautas statybos leidimas.
Už darbų kokybę atsakingas techninis prižiūrėtojas – bendrovė „Statybų inžinerinės paslaugos“.
Namo modernizavimo terminas numatytas iki 2016 metų liepos 1 dienos, kad būtų suteikta 40 procentų parama butų ir kitų patalpų savininkams.
Jei rangovas nebaigs renovacijos pagal techninį projektą, nebus pasirašytas darbų atlikimo aktas. Tokiu atveju projektą finansuojantis bankas nesumokės rangovui už atliktus darbus.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.