Jos teigimu, „Aeroflot“ neperbraižė vasaros sezonui skrydžių krypčių. Kaip skraidė iš Vilniaus į Maskvą ir atgal, taip ir toliau, tikėtina, skraidys. Nors į Vakarų Europos šalis skrydžių iš Maskvos mažėja – rusai vis mažiau skraido dėl ekonominių priežasčių.
Tačiau Vilniuje, „Litexpo“ parodų centre, vykstanti tarptautinė turizmo, kelionių ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur“ – tai vieta, kurioje nori būti matomi visi: ir skrydžių bendrovės, ir kelionių organizatoriai, ir išskėstomis rankomis turistų laukiantys miestai.
„Siūlome tranzitinius skrydžius į Aziją bei kitas tolimas pasaulio šalis. Vis dėlto Maskvoje patogu persėsti iš vieno orlaivio į kitą ir tęsti kelionę toliau. Nes laukimo laikas neilgas. Visa bėda, kad žmonės nelabai žino, kad galima skristi tranzitu. Daugumai atrodo, kad tam reikia Rusijos vizų. Bet jų nereikia“, – aiškino Aleksandra.
Po pasaulio gaubliu įsikūręs žalias skrydžių bendrovės „AirBaltic“ stendas, ryškiaspalviai „Turkish Airlines“ skrydžių maršrutai – viso to neįmanoma nepastebėti.
Juoba kad visų skrydžių bendrovių stendai „Adventur“ parodoje remte remiasi į kelionių organizatorių stendus. Nes vieni be kitų gyvuoti jie negali.
Kelionių nebūna be pinigų
Geriausia į „Adventur“ eiti žinant, ko nori. Nes kiekvienas kelionių organizatorių – didieji „Novatur“, „TezTour“, „Makalius.lt“ bei pora šimtų smulkesnių turizmo bendrovių siūlo milžinišką kelionių bei turistinių maršrutų skaičių.
Todėl tereikia atsitiktinumo, ir žmonių minioje kalba užsimezga su arčiausiai esančia kelionių agentūra.
„Paragaukit“, – Josefas Strosny iš Slovakijos akimirksniu ištiesia miniatiūrinę stiklinaitę kažkokio raudono gėrimo. O kartu – sumuštinį su brinza, apkrautą svogūnais.
Tai – patikimas būdas pritraukti dėmesį. Nes ties tais stendais, kuriuose kuo nors vaišinama, netrūksta ir smalsaujančių.
J.Stronsky – smuklės Aukštuosiuose Tatruose „Koliba Zbojnica“ savininkas. Ir ne tik. Realiai jis su savo „Koliba“ visame pasaulyje atstovauja Slovakijai.
„Jo smuklėje nuolat koncertuoja keturi romai. Šios tautos žmonės visur garsėja tuo, kad nenori dirbti, o „Koliboje“ jie tai daro, ir dar gana noriai“, – patikino keliautojus iš Lietuvos į Aukštuosius Tatrus su „Makaliaus“ agentūra dažnai lydinti gidė Marija Šimonelienė.
Ji turistus į Slovakiją gabena jau penkiolika metų. O per tą laiką didžiausias jų srautas, pasirodo, buvo pernai.
„Prieš pat Naujuosius metus į kelionę išsirengė 160 žmonių – du pilni autobusai. O ir praėjusią vasarą teko kone be sustojimo važiuoti dviaukščiais autobusais, vienu kartu – po 114–120 turistų. Tokio jų srauto iš Lietuvos dar niekada nėra buvę“, – sakė M.Šimonelienė.
Pavyzdžiui, pažintinė penkių dienų kelionė autobusu, iš kurių viena skirta slidinėti, kainuoja 169 eurus.
Miestai vilioja maistu
Kaip pelnyti turistų simpatiją, pasėti gerų atgarsių ir prisikviesti dar daugiau poilsiautojų? Tai – Lietuvos miestuose ir jų apylinkėse pažintines keliones siūlančių turizmo agentūrų užduotis.
Apskritai Europoje populiarėja miestų turizmas. O ir Lietuvoje jau tapo madinga savaitgalio kelionei išsirengti į kokį nors miestą.
Neatsitiktinai ir šiųmetės „Adventur“ tema – miestų turizmas. Kelionių agentūros savaitgalio išvykoms bei atostogoms šiemet parodoje siūlo pažintį su 44 Lietuvos miestais.
„Vis dėlto didžiausias pastaruoju metu turistų traukos centras – Labanoro regioniniame parke iškilęs aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas.
Gausiai lankoma ir Videniškių vienuolyno ekspozicija. Alantoje atidarytas naujas amatų centras. Ir ypač sparčiai populiarėja edukacinės programos, pavyzdžiui, Mindūnų žvejybos muziejuje“, – sakė Molėtų savivaldybės stende besidarbuojanti moteris.
O ką turistams vertėtų pamatyti, tarkime, Kauno rajone?
„Parodoje supažindiname lankytojus su keliais rajono miestais. Vienas jų – Vilkija, kur gyveno aludaris Volfas Engelmanas. Kitas – Garliava, kurioje įsikūrusi prieskonių gamykla „Sauda“. Ir Ežerėlį – durpynais garsėjantį miestą“, – sakė Kauno rajono turizmo vadybininkė Ieva Jasaitytė.
Raudondvaris, Vilkija, Kauno marių regioninis parkas, kuriame įrengti įspūdingi pažintiniai takai bei lankytojų centras.
„Galima net atplaukti laivu iš Kauno senamiesčio į Raudondvarį. Ir čia pat užsisakyti ekskursijas“, – sakė I.Jasaitytė.
Jos teigimu, lietuviai atrado Lietuvą. Per metus vien Kauno rajone lankytinas vietas išmaišo apie 10–14 tūkst. turistų.
„Kauno rajone yra 60 lankytinų objektų. Ir vaikščioti visur galima nemokamai. Nebent tai muziejus, į kurį reikėtų įsigyti bilietą“, – užsiminė I.Jasaitytė.
Statistika – viltinga
Statistikos duomenimis, per devynis 2015-ųjų mėnesius vietos turistas, keliaudamas po Lietuvą, išleido 8,4 proc. daugiau pinigų nei per tą patį laiką 2014 metais.
Lietuvos apgyvendinimo įstaigų duomenimis, vietos turizmas per 2015-uosius ūgtelėjo 11 proc. Visa tai neišvengiamai padeda rinkai atsigauti ir kompensuoja tai, ką turizmo agentūros prarado Rytų rinkose.