Verslininkų organizacijos „Opora Rossii“ („Rusijos ramstis“) prezidiumo narys Aleksejus Nebolsinas leidiniui sakė, kad dauguma stambių ir smulkių didmenininkų, tiekiančių alkoholinius gėrimus mažmeninės prekybos tinklams, iki kitų metų pradžios nesuspės prisijungti prie etilo spirito, alkoholinių gėrimų ir spirituotos produkcijos gamybos apimčių ir apyvartos apskaitos vieningosios valstybinės automatizuotos informacinės sistemos („EGAIS“) ir išmokti naudotis spiritinių gėrimų apyvartos duomenų perdavimo programa.
A.Nebolsinas pabrėžė, kad šiuo metu prie sistemos yra prisijungę tik mažiau kaip 5 proc. alkoholį tiekiančių šalies didmenininkų. Neprisiregistravę sistemoje jie negalės priimti, transportuoti, laikyti ir parduoti jokios alkoholio produkcijos – ne tik stipriųjų gėrimų, bet ir vyno, alaus, sidro, midaus ir kitų silpnųjų alkoholinių gėrimų.
Jis pabrėžė, kad prisijungimo prie „EGAIS“ sistemos problema slypi aukštoje kainoje: viena prekybos patalpa su vienu kasos aparatu tiekėjui atsieis daugiau kaip 250 tūkst. rublių (per 3,55 tūkst. eurų). Į šią sumą įskaičiuotos išlaidos, kurias teks apmokėti už kasos aparato prijungimą prie „EGAIS“, programinės įrangos instaliavimą ir abonentinį aptarnavimą.A.Nebolsinas yra tikras, kad dauguma didmeninės prekybos įmonių, ypač provincijoje, yra neinformuotos, kaip prisijungti prie sistemos, rašo laikraštis.
Apie artėjantį alkoholinių gėrimų tiekimo „kolapsą“ kalba ir bendrovės „Baltika“ oficialaus platintojo – bendrovės „Zolotoj standart“ generalinis direktorius ir Alaus ir nealkoholinių gėrimų sąjungos vykdomasis direktorius Kamalis Lebedevas.
„Praeitą savaitę vyko Prekybos ir pramonės rūmų alkoholio produktų pakomitečio posėdis „EGAIS“ tema. Dalyvavo visos alkoholio pramonės asociacijos, alaus, vyno ir spiritinių gėrimų gamintojai. Pasitarę mes rašome laišką Valstybės Dūmai, vyriausybei. Laišką, šaukiantį apie tai, kad mūsų laukia neišvengiamas kolapsas alkoholio rinkoje“, – sako K.Lebedevas. Anot jo, potencialius „EGAIS“ naudotojus pykdo tai, kad iki šiol nėra norminių aktų, reglamentuojančių informacijos pateikimo laiką, taip pat ginčų sprendimą.
Operacijų srautą ir sistemai teksiančią apkrovą verslo atstovai savo laiške lygina su socialinio tinklo „Facebook“ serverių apkrova.
„Rusijos Federacijoje dabartiniu metu pro kasos aparatus pereina apie 2 milijardai alkoholio produktų per dieną. Tokį kreipimųsi iš kasos aparatų į „EGAIS“ sistemą skaičių galima prilyginti kreipimųsi skaičiui į vieną iš didžiausių pasaulinių socialinių tinklų „Facebook“.
Atsižvelgiant į pastarojo duomenų centrų tinklą – dešimčių tūkstančių kvadratinių metrų angarus, prikimštus nuo 120 iki 180 tūkst. serverių, belieka stebėtis, kaip „Rosalkogolregulyrovanije“ („PAP“ – Federalinė alkoholio rinkos reguliavimo tarnyba. – Red.) sugebės priimti tokį pranešimų kiekį“, – sakoma laiške ir prašoma atidėti „EGAIS“ diegimą: didmenininkams – iki 2016 m. spalio 1 d., mažmenininkams – iki 2018 m. liepos 1 d. (miestuose įsikūrusioms įmonėms) ir iki 2019 m. liepos 1 d. (kaimo gyvenvietėse).
Tuo tarpu „PAP“ spaudos tarnyba laikraščiui tvirtino, kad rinkos dalyvių prisijungimas prie „EGAIS“ vyksta pagal planą, sistemoje įregistruota 15 tūkst. kasos aparatų ir 680 kompiuterių. Žinyba tvirtina, kad nemato pagrindo „kolapsui“ ir prognozuoja, kad visos prekybos įmonės sėkmingai prisijungs prie sistemos nustatytu laiku.
„Kurį laiką pakaks to, ką parduotuvės gaus iki gruodžio 31 dienos, tačiau per šventes alkoholiniams gėrimams geras sezonas, ir šį klausimą teks kažkaip spręsti“, – sako A.Nebolsinas.
Sistema „EGAIS“ 2006 metais įdiegta stipriųjų spritinių gėrimų gamyboje. Šiandien ši sistema negali pilnai kontroliuoti rinkos, kadangi prie jos dar neprisijungusios visos didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonės. „PAP“ reikalavimu iki sausio 1-osios prie sistemos privalo prisijungti visi didmenininkai, o iki liepos 1-osios – visi mažmeninės prekybos tinklai.
Parengė Leonas Grybauskas