Vilnius be rusų – turizmas be ateities?

2015 m. liepos 13 d. 06:13
Artūras Jančys
Keiksnoti ir pašiepti svečiai iš Rusijos tapo pageidaujami ir pasiilgti tik dabar, kai jų gretos tirpsta it Sibiro sniegas liepos mėnesį. Vilniaus gidai nerimauja pristigsiantys darbo, o senamiesčio kavinių savininkai ilgesingai prisimena plačius rusų užmojus ir gausius arbatpinigius. Rusišką tuštumą užpildę vakariečiai – gerokai taupesni.
Daugiau nuotraukų (12)
Turistų srautai sostinėje iš Rusijos, Vilniaus turizmo informacijos centro (TIC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį sumažėjo 30 proc. Spėjama, kad liepą ir rugpjūtį, lyginant su tais pačiais praėjusių metų mėnesiais, turistų iš Rusijos gali sumažėti per 50 procentų. Bet blogiausia, kad atvykti į Lietuvą jau vengia amerikiečiai ir net vokiečiai.
Kas atbaidė rusų turistus nuo Lietuvos: Rusijos veiksmai Ukrainoje, Vakarų sankcijos ar kai kurių mūsų aukštas pareigas einančių politikų karingi antirusiški pareiškimai?
„Viskas, matyt, dedasi į krūvą, – svarstė bendrovės „Senamiesčio gidas“ direktorius Jonas Ignatonis. – Jau sausio mėnesį pajutome pirmuosius signalus, kad rusų turistų nesulauksime. Nes po Naujųjų metų jie dar įšilę atvykdavo į Vilnių, Trakus tęsti linksmybių, švęsti stačiatikių Senųjų naujųjų metų. O šiemet masinio atvykimo nebuvo. Žinoma, priežastys ne vien politinės, ekonominės gal net svaresnės. Matyt, rusų pajamos gerokai sumažėjo, nes ir kitose ES šalyse rusų turistų mažiau.“
Rusų kalba skamba vis rečiau
Rusų turistų sumažėjimo metas akivaizdžiai juntamas pasivaikščiojus po senamiestį. Pilies gatvėje žmonių su kuprinėmis ir žemėlapiais rankose – apstu. Iš jų lūpų daugiausia girdėti lenkų (TIC duomenimis, per pusmetį lenkų šiemet atvyko net 43 proc. daugiau), ispanų (net 82 proc. daugiau), vokiečių, švedų kalbos.
Jau vien iš Vilniaus senamiesčio grindiniu šiūruojančių miesto svečių amžiaus, išvaizdos ir aprangos galima spręsti, kad rusų tarp jų nedaug.
Daugiausia po užsienį keliauja jauni ar 30–40 metų rusai, išsiskiriantys tvarkinga, net puošnia apranga, moterys pasidažiusios ir pasipuošusios. Šiomis dienomis Vilniaus senamiestyje vyrauja žilagalviai vyrai ir jaunatviškos močiutės, visi apsirengę „postpunk“ stiliaus skarmalais – tipiškas Vakarų Europos turistų kontingentas.
Pilies gatvėje užkalbintas atlikėjas, „Eurovizijos“ konkurso dalyvis Jurgis Didžiulis pripažino, kad rusišką šneką senamiestyje girdi gerokai rečiau nei anksčiau.
„Aš, žinoma, nesiklausau ausų ištempęs, ką ir kokia kalba šneka praeiviai, bet rusų turistų gal tikrai mažiau“, – sakė  popmuzikos žvaigždė.
Tokios tuštumos dar nebuvo
Tuo neabejoja jau nuo 1976 metų turistus po Vilnių vedžiojanti gidė Marija Beinortienė. Ji pasitinka turistų grupes prie Odminių skvero, nuo čia „Vilnius City Tour“ autobusai turistams siūlo ekskursijas po Vilnių ir Trakus.
„Tokios tuštumos, jei kalbėtume apie turistus iš Rusijos, dar nebuvo per visus mano darbo dešimtmečius“, – pažymėjo ilgametė turistų vedlė, šiais metais vis rečiau sulaukianti užsakymų vesti ekskursijas rusų kalba.
Portalo žurnalistai per dvi dienas šiame skvere nematė nė vieno turisto iš Rusijos. Taip pat ir iš Baltarusijos, nors, pagal TIC statistiką, baltarusių turistų per šį pusmetį Vilniuje padaugėjo 27 proc.
„Baltarusių turizmas labiau komercinio pobūdžio, jie greitai aplekia miestą iš ryto, o po to juos domina parduotuvės, nuolaidos. Bet ir jie sako, kad pas mus viskas pabrango įvedus eurą ir jiems labiau apsimoka važinėti į Lenkiją“, – teigė „Senamiesčio gido“ direktorius J.Ignatonis.
Baltarusiai ištikimi Vilniui
Katedros aikštėje vis dėlto pavyko aptikti grupę baltarusių turistų. Juos po miestą vedžiojo Sergejumi iš Gardino prisistatęs apie 30 metų vyriškis.
„Man jokio gido nereikia, aš Vilniuje būnu kiekvieną savaitę. Miesto istoriją žinau net geriau nei jūs, lietuviai. Koks nesutrumpintas Katedros pavadinimas, ar žinote?“ – Vilniaus architektūros ir istorijos egzaminą žurnalistams iš karto surengė baltarusis.
Sergejus taip pat sakė, jog apsipirkti Lietuvoje jau ne taip apsimoka kaip anksčiau, bet Vilnius jam vis tiek patrauklesnis už Lenkiją.
„Gardino srities baltarusiams Vilnius vis dėlto arčiau. Keblu tik dėl vienkartinių vizų, jos baltarusiams atsieina net 60 eurų. Tačiau Vilnius puikus miestas ir visiems savo draugams patariu čia atvažiuoti, geri restoranai, kavinės. Nors mes turime išpuoštas Nesvyžiaus, Myriaus pilis, jūsų Valdovų rūmai irgi nuostabūs, ką tik aprodžiau juos savo draugams“, – pasakojo gardiniškis.
Išsigandę ir nepasitikintys
Net ir pavieniai Vilniaus senamiestyje sutikti rusai turistai buvo anaiptol ne taip džiugiai nusiteikę ir atviri kaip baltarusiai. Prie suvenyrų kiosko užkalbinta apie 60 metų rusė tarsi buvo pasirengusi kalbėtis su žurnalistu, bet prišokusi jos draugė griežtai timptelėjo už rankovės: „Idiom, Nadia. A to nagovorišsia“ (išvertus iš rusų k. – „Eime, Nadia. Nes prisikalbėsi“).
Su žurnalistais bendrauti atsisakė ir gerokai jaunesni rusai turistai. Tai stebino, nes lygiai prieš dvejus metus tose pačiose Vilniaus senamiesčio vietose teko kalbinti svečius iš Rusijos – tada jie mielai, su slavams būdingu nuoširdumu ir atvirumu dalijosi įspūdžiais apie Vilnių.
„Nėra taip, kad rusų sumažėjo tik dėl geopolitinės krizės Ukrainoje. Visą laiką daugiausia atvažiuodavo inteligentiški žmonės, menininkai, mokslininkai. Jie supranta, kaip ir kas. Bet pastaruoju metu baimės, nepasitikėjimo tikrai jaučiama. Kai kurie tikrai mano, jog bus užkabinėjami gatvėse, niekas su jais nenorės kalbėtis rusiškai. Bet pamato, jog lietuviai jokio priešiškumo jiems nerodo, ir apsiramina“, – tikino J.Ignatonis.
Vis dėlto jis pripažino, jog šaltuko tarpusavio santykiuose atsirado.
„Rusai sako, kad jiems skaudu, kai jų tauta tapatinama su Kremliumi, valdžia. Juos žeidžia ir mūsų politikų griežtai skambančios kalbos. Rusai sako: jeigu mus taip niekinsite, mes į Lietuvą niekada nebeatvažiuosime“, – pasakojo „Senamiesčio gido“ vadovas.
Pabūgo ir amerikiečiai
Sostinės turistų vedliams neramu ne tik dėl išsekusio anksčiau buvusio gausaus rusų turistų srauto. Gali sumažėti turistų ir iš Vakarų.
„Jau dabar amerikiečiai atšaukia išankstinius užsakymus, nes jiems Lietuva ir Ukraina atrodo esančios toje pačioje ginkluoto konflikto erdvėje. Net vokiečiai jau pradeda baimintis, jiems nerimą kelia žinios apie papildomas NATO pajėgas Lietuvoje“, – sakė J.Ignatonis.
Rusų turistų mažėjimas plonina ir Vilniaus suvenyrų pardavėjų, senamiesčio kavinių, restoranų darbuotojų pinigines.
Pilies ir Vokiečių gatvėje įsikūrusių, turistų pamėgtų užeigų administratoriai, padavėjai kalbėjo panašiai: turistų apskritai nesumažėjo, lankytojų apstu. Bet anksčiau vyraudavo rusai, kuriems būdavo gėda pakilti nuo stalo nepalikus už maistą ir gėrimus nors 100 eurų ir gausių arbatpinigių padavėjams, o dabar apsilankantys vokiečiai ir skandinavai valgo ir geria kur kas kukliau.
„Vakariečiai labai taupūs, daugiausia tai pagyvenę žmonės. Išleisti net 10 eurų vakarienei jiems atrodo prabanga. Sukramto lėkštę salotų, ir jiems gana. Gausiau valgo ir geria lenkai, bet arbatpinigiais nesišvaisto“, – kalbėjo Pilies gatvėje įsikūrusios kavinės administratorė.
Pilies gatvėje gintariniais papuošalais daug metų prekiaujanti vilnietė Tatjana taip pat sakė, kad turistai iš Rytų plačiau atveria pinigines.
„Brangiausius gintarinius karolius perka rusai ir baltarusiai. Pastarieji net iš anksto užsisakydavo. Dabar, tiesa, vis rečiau. O vokiečiai, švedai daugiausia perka pigius suvenyrus“, – teigė pardavėja.
Vilniaus turizmo informacijos centruose per 2015 m. pirmąjį pusmetį daugiausia lankėsi:
Rusų 6798 (29,90 % mažiau nei pernai) Lenkų 6717 (43,74 % daugiau nei pernai) Vokiečių 5121 (14,33 % daugiau nei pernai) Baltarusių 3514 (27,32 % daugiau nei pernai) Prancūzų 3251 (34,45 % daugiau nei pernai) Britų 2326 (27,17 % daugiau nei pernai) Ispanų 3157 (82,49 % daugiau nei pernai) Italų 2577 (70,21 % daugiau nei pernai) Suomių 1469 (8,25 % daugiau nei pernai) JAV piliečių 1410 (11,46 % daugiau nei pernai)
turistaiRusijos turistaiTIC
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.