Edukacinės programos, kurias pastaruoju metu siūlo kaimo turizmo sodybų šeimininkai, suleido šaknis. Poilsiautojai, keliaujantys po Lietuvą, nebesėdi kojų sumerkę į ežero vandenį. Jiems reikia veiksmo, tad sodybų šeimininkai, pasakojantys apie tautinį – kulinarinį paveldą ar senuosius amatus užsidirba nemažai svečių palankumo balų.
Kviečia namo
„Čia ne viešbutis ar kavinė, čia yra tikri namai“, – patikina kaskart svečius kaimo turizmo sodybos „Pas tėvukus“ kieme pasitinkanti Jurgita – sodybos šeimininkės Marijonos Striaukienės dukra.
Sodyba ant Beržoro ežero kranto išsirito iš dirbamos žemės sklypo, kuriame šeimynykšiai kone kas savaitgalį „draugus“ priimdavo bene 30 metų.
„Laimei, kad atsirado toks verslas kaip kaimo turizmas. Išsigelbėjome nuo visų tų „draugų“. Tikrieji draugai žino, kad pas mus rengiantis reikia pasiskambinti iš anksto ir paklausti, kuo galėtų padėti ir ką atvežti“, – sakė Jurgita.
Svečias yra dovana
Svečiais šeimininkai rūpinasi ištisus metus. Pasak Jurgitos, juos apnakvindina, pavedžioja, pavežioja, pavalgydina.
„Kaimas ilgam buvo išėjęs iš mados. Ir tik pastaruoju metu žmonės atsitokėjo – suprato, kokios daugialypės naudos jis duoda. Jau vien tyla ko yra verta. Štai dėl to čia niekam neleidžiame užsileisti muzikos“, – patikino šeimininkė.
Anot M.Striaukienės, sodyba kūrėsi savaime, iš nieko nesiskolinant ir niekam neskolinant. Kiek šeima uždirbdavo, tiek ir investuodavo.
„Daugybė sodybų turėjo sukabinti spynas, nes prasiskolino bankams, o svečiai sunkmečiu juk kaip dingo, taip ilgiausiai ir neatsirado.
O mes, jei tik neatvažiuoja svečiai, užrakiname visas sodybos trobas ir einame į savo darbus. Visa bėda, kad nebemokame gyventi be žmonių. Jei nėra svečių sodyboje, jau ir nejauku“, – motinai atitariant, kalbėjo Jurgita.
Jos teigimu, daug kaimo turizmo sodybų turėjo užsidaryti ir dėl to, kad šeimininkai nenorėjo bendrauti su žmonėmis.
„Įsivaizduok, – sako pažįstamas, – atsikeliu ryte, išeinu į kiemą, o jame – stovi kažkas svetimas. Po kelių valandų jį jau norisi išprašyt lauk. Pas mus, atvirkščiai, be svečių negalim. Atvažiuoja jų visokio plauko, ir lietuvių, ir užsieniečių. Visus aptupinėjam“, – juokėsi šeimininkė.
Edukacinės programos
Pasak M.Striaukienės, edukacinė programa „Žemaičių etnokultūros puoselėjimas ir pritaikymas“ yra tarsi bakstelėjimas į molinius dubenius, siūlant svečiams paragauti to paties maisto ir gėrimų, kokius prieš 100 metų kramtė ir gurkšnojo žemaičiai.
Edukacinės programos maitina daugybę kaimo turizmo sodybų. Juk seniai šaknis į šį verslą suleido „Duonos kepimas“ – ties Anykščiais, Niūronyse – Arklio muziejuje esančioje aukštaičių sodyboje.
Dzūkijoje, kaimo turizmo sodyboje „Grikucis“ šeimininkė Laima Mačionienė kartu su vyru svečius pavedžioja „Grikių keliu“. Tai edukacinė programa, kurios metu svečiai kelionę pradeda nuo lauko, kuriame ruduoja grikiai ir baigia prie krosnies, kuriame iškepa grikinę „babką“, – dzūkišką pyragą.
„Dalgedų sodyba“ Dzūkijoje taip pat svečius vaišina „Dzūkiškom patrovom“ – tuo, ką visi kartu išsikepa pagal edukacinės programos „receptą“.
Senų dzūkiškų amatų moko sodyba „Šilas“. Po amatų – veltinių, keramikos ar odos gaminių paslaptis vedžioja ir molėtiškiai, svečius priimantys „Įlankos sodyboje“.
Tokios programos pastaruoju metu smarkiai padidino kaimo turizmo sodybų patrauklumą.
Šiek tiek apie kainas
Edukacinės programos kainuoja. Kiek, priklauso ir nuo svečių skaičiaus, ir nuo jų amžiaus. Būna, kad programos kaina sukasi apie 80 eurų, o būna – ir apie 100-ą.
Kambario kaina 4 „gandriukais“ paženklintoje sodyboje „Pas tėvukus“ parai sukasi apie 30-50 eurų. Kaimiški pusryčiai vienam žmogui – 6 eurai, žemaitiška vakarienė – 15 eurų. 380 eurų – tiek kainuotų visos sodybos nuoma parai.
Kitokios kainos yra tose sodybose, kurios lygiuojasi, pavyzdžiui, į dvarus.
Pasak sodybos Telšių rajone „Auksinio elnio dvaras“ šeimininkų, jei žmonių iki 50 – kiekvieno svečio apgyvendinimas bei maistas per šeštadienį sekmadienį kainuoja apie 72 eurus.
Kasdienės kambarių nuomos kainos yra tradicinės. Liukso klasės kambarys – apie 75 eurus per parą. Tiek pakanka pakloti pinigų už dviaukštes gyvenamas patalpas. Vidutinė paprastesnių kambarių nuoma parai kainuoja apie 27-30 eurų.