„Forbes“: Rusijos užsienio prekyba – ties krizės riba

2015 m. kovo 26 d. 16:49
lrytas.lt
Po smukdančios recesijos, užklupusios Rusiją po 1998 metų krizės, šios didžiulės šalies tarptautinės prekybos apyvarta smarkiai kilo ištisą dešimtmetį. Augant žaliavų kainoms, eksportas pradėjo didėti, drauge stiebėsi ir importas, mat Rusijoje užgimstančios vidurinės klasės atstovai galėjo sau leisti pirkti užsieninius automobilius, drabužius, produktus ir prabangos prekes.
Daugiau nuotraukų (1)
Rusijoje, kaip ir kitose šalyse, užsienio prekyba rimtai nukentėjo nuo 2008-2009 metų finansų krizės. Tačiau importas ir eksportas gana greitai grįžo į iki tol buvusį lygį ir netrukus pasiekė naujas aukštumas, rašo „Forbes“ apžvalgininkas Markas Adomanis.
Užsienio prekyba Rusijoje 2014-aisiais traukėsi nereikšmingai. Pirmus tris metų ketvirčius eksportas mažėjo apie 4,5 proc., o importo mastas – 2,1 proc. Šie rodikliai nėra katastrofiški, tačiau jie aiškiai rodo lėtėjimą ir tai, kad ateityje padėtis dar prastės.
Naftos kainų krytis, lydėjęs paskutinius 2014-ųjų mėnesius, rublio nuvertėjimas rodė, kad, be jokių abejonių, pirmieji 2015-ųjų mėnesiai nebus šaliai malonūs.
Neseniai Rusijos statitikos departamentas paskelbė naujausius užsienio prekybos duomenis. „Pasakyti, kad skaičiai yra „nemalonūs“, reiškia nepasakyti nieko. Jie – katastrofiški“, – rašo M.Adomanis.
Eksportas susitraukė 31,4 procento – nuo 39,5 mlrd. dolerių iki 27,5 mlrd. dolerių. Akivaizdu, kad tai blogai, tačiau, atižvelgiant į tai, kaip pigo nafta, anot „Forbes“, viskas galėjo būti dar blogiau.
Tačiau kur kas labiau gąsdinantys yra importo duomenys: importas Rusijoje sumažėjo 40,8 proc. Reiškingiausias mažėjimas statistikos lentelėse nurodomas ties grafa „mašinos, įranga ir transporto priemonės“ – ši importo dalis per metus susitraukė 55,2 proc.
Bendrai paėmus, užsienio prekybos apyvarta Rusijoje kasmet susitraukdavo 34 proc. Tarkim, prabėgus metams po pastarosios pasaulinės finansų krizės, šis rodiklis Rusijoje mažėjo 35 proc. O nuostoliai, kuriuos atnešė pinganti nafta, krintanti rublio vertė, Vakarų sankcijos Rusijai ir jos atsakomosios sankcijos Vakarų pasauliui, iš esmės prilygsta tai žalai, kurią sukėlė „Lehman Brothers“ bankroto sukeltas pasaulinės finansų sistemos žlugimas.
Kiti ekonominiai rodikliai, tarkim, pramonės gamybos, nedarbo, krizės metu Rusijoje iš esmės nepasikeitė. 2014-aisiais Rusijos bendrasis vidaus produktas netgi išaugo. Ir nors 2015-ųjų pradžioje gamybos mastas traukėsi, tai nebuvo itin skausminga – šis rodiklis mažėjo vos 1-2 proc.
Tuo tarpu, anot „Forbes“ apžvalgininko, užsienio prekybos rodikliai rodo, kad Rusijos ekonomikos nuostoliai gali būti kur kas rimtesni.
Žinoma, padėtis gali netrukus pasikeisti: jei bus atšauktos sankcijos arba naktos kainos vėl pakils, Rusijos užsienio prekybos apyvarta, tikėtina, vėl pradės augti – iš esmės taip pat, kaip kad 2009-aisiais.
Tiesa, nėra garantijų, kad taip nutiks. M.Adomanis mano, kad kur kas labiau tikėtina, kad padėtis tik blogės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.