Pieno kainų nutemptas į krizės dugną, atsispyrė ir išplaukė

2015 m. kovo 25 d. 15:55
Audrė Srėbalienė
Todėl patys pasigaminome įrangos, nes jai nusipirkti neturėjome pinigų. Pradėjome perdirbti pieną ir net radome vietą, kurioje pradėjome prekiauti tuo, ką pagaminome. Ir visam tam tesugaišome mėnesį“, – pasakojo Prienų rajone, Veiverių seniūnijoje ūkininkaujantis J.Pažėra.
Daugiau nuotraukų (1)
Todėl patys pasigaminome įrangos, nes jai nusipirkti neturėjome pinigų. Pradėjome perdirbti pieną ir net radome vietą, kurioje pradėjome prekiauti tuo, ką pagaminome. Ir visam tam tesugaišome mėnesį“, – pasakojo Prienų rajone, Veiverių seniūnijoje ūkininkaujantis J.Pažėra.
Kaskart ūkininkų turgelyje Kaune ties jo prekystaliu nutįsta pirkėjų eilės, – J.Pažėra parduoda visus produktus, kuriuos tik atgabena iš ūkio. Pavyzdžiui, už 1,5 litro nenugriebto pieno žmonės jam moka 0,9 euro. Tai maždaug trečdaliu mažiau, nei tenka pakloti už gerokai liesesnį pieną parduotuvėse.  Jo litro kaina ten sukasi apie 0,65-0,86 euro.
Šiltuoju metu laiku J.Pažėros ūkyje kasdien išpilstoma į butelius bei perdirbama apie toną pieno, – ūkyje yra melžiama apie 70 karvių. Gamybos ceche dirbama net dviem pamainomis, o kartu su namiškiais ūkyje darbuojasi dar 6 žmonės.
Keis konkursų tvarką
Ūkininkų, auginančių daržoves, melžiančių karves ir perdirbančių tai, ką sukuria, gyvenimas palengvėtų, jei jų produktų galėtų įsigyti mokyklos, vaikų darželiai, senelių namai ar kitos „valdiškos“ įstaigos.
Pasak žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, problema, kad viešųjų pirkimų konkursai šiuo metu skelbiami tik maitinimo paslaugai. Todėl rengiami teisės aktai, suteikiantys galimybę konkursą išskaidyti – atskirai pirkti pačią paslaugą, ir atskirai – produktus bei žaliavas. Tai suteiktų galimybę juose dalyvauti ir ūkininkams.
Skatina pirkti
Ūkininkas J.Pažėra – vienas tų, kuriuos Žemės ūkio ministerija pakvietė į Vyriausybę, kur kovo 25-ąją jos narius supažindino su projektu “AuGink savo kraštą“. Tai projektas, skirtas  Lietuvos ūkiuose pagamintų produktų pardavimui paskatinti.
Juo norima atkreipti žmonių dėmesį į įprastinius, vietinės gamybos produktus. Ir paskatinti juos rinktis šviežią ir kokybišką maistą, – rūpintis savo sveikata, o kartu ir šalies ekonomine gerove.
Ūkininkų gaminių – uogienių, karvių bei avių pieno sūrių, medaus, duonos, mėsos gaminių bei pyragų paragavę ministrai ir jų talkininkai “aikčiojo“ aiškinami, kad tai – labai gardu.   
O užkandę paantrino V.Baltraitienei, – mūsų šalies ūkiuose užaugintais ar pagamintais produktais verta didžiuotis.
„Valstybė turi skatinti didesnį ūkininkų produkcijos vartojimą“, – įsitikinusi V. Baltraitienė.
Projektas „AuGink savo kraštą“ sumanytas viliantis, kad kiekvienas žmogus prisidės prie taikaus ir solidaraus savo krašto gynimo ir ekonomikos stiprinimo. Tereikia tik šiek tiek pakeisti kasdienius įpročius, – daugiau pirkti tautinio paveldo,  išskirtinės kokybės, pačių ūkininkų pagamintų produktų.
„Dalyvauti projekte „AuGink savo kraštą“  kviesime visus žmones, verslo įmones, kariuomenę, švietimo įstaigas, ligonines,  kitas valstybės institucijas. Tai galima padaryti paprasčiausiu būdu  - perkant tai, kas užauginta ir pagaminta čia pat“, – sakė ministrė.
Vietos produkcijos vartojimą skatina visos šalys, nes taip remiami vietos ūkininkai. Žmonės ne tik sveikiau maitinasi, valgydami tai, kas užauga bei pagaminama arčiausiai gyvenamosios vietos, bet taip mažinamas ir neigiamas poveikis aplinkai. Nes mažiau pagaminama pakuočių bei mažiau reikia transportavimo sąnaudų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.