Neprižiūrėta elektros įranga nuolat grasina bankrotu

2014 m. lapkričio 25 d. 16:34
lrytas.lt
4 tūkst. liepsnose žuvusių kiaulių, trys sudegusios fermos, apie 8 mln. litų nuostolio – tokios prieš savaitę Panevėžio kiaulių ūkyje kilusio gaisro pasekmės.  Numanoma gaisro priežastis – elektros instaliacijos gedimas.
Daugiau nuotraukų (1)
Ši tragedija išskirtinė tik savo mastu. Kasmet dėl įrangos ir elektros instaliacijos gedimų įmonės patiria milijonus litų siekiančius nuostolius, o kartais net priverstos nutraukti veiklą.
Didžiausios žalos dėl gaisrų
Gaisras Panevėžio kiaulių fermoje – toli gražu ne vienintelė tokio pobūdžio nelaimė Lietuvoje. Ne taip seniai dėl elektros gedimo išsijungus ventiliacinei sistemai Radviliškio rajono bendrovės „Kepalių bekonas“ kiaulių fermoje nugaišo beveik 700 kiaulių. Nuostoliai siekė apie 300 tūkst. litų.
Panašių įvykių, kai sugedus įrangai laikinai nutraukiama įmonių veikla, nepagaminama produkcija, o kartais bendrovės net bankrutuoja, Lietuvoje kasmet įvyksta kelios dešimtys. Specialistų teigimu, norint to išvengti yra vienintelis kelias – nuolatinė įrenginių ir elektros instaliacijos techninė priežiūra.
Kaip sakė draudimo bendrovės „If“ įmonių turto draudimo produkto vadovas Saulius Baranauskas, elektros instaliacijos gedimai – dažnas įvykis sukeliantis nemažus nuostolius. Ypač dažnai genda senesnė nei penkeri metai įranga. Šiais metais vidutinė vidaus gedimų draudimo išmoka siekė apie 25 tūkst. litų.
„Didžiausia žala, kurią išmokėjo „If“, dėl įtampos svyravimų buvo apie 100 tūkst. litų, kuomet sugedo gamyklos kompiuterinės valdymo sistemos. Panašus nuostolis buvo sanatorijoje, kai išėjo iš rikiuotės visos apsauginės ir ryšio sistemos. Dėl įrangos gedimų, kuomet atšilo šaldytuvuose laikoma mėsa, turėjome 100 tūkst. litų žalą“, – sako S. Baranauskas.
Draudimo specialistas pabrėžė, jog prižiūrėti elektros įrangą, tiek instaliaciją, tiek stakles labai svarbu ne tik dėl vidinių gedimų, bet ir dėl gaisro prevencijos. Netvarkinga ar sena instaliacija yra viena iš pagrindinių gaisrų priežasčių. Gaisrai sukelia didžiausius nuostolius, nes jų metu prarandamas visas turtas. Tačiau yra pasitaikę atvejų, kai ir dėl įrengimų gedimų verslininkams teko nutraukti veiklą – pavyzdžiui, dėl ventiliacijos gedimo paukštyne išgaišus visiems paukščiams.
Kol veikia, tol gerai?
„Atvejai, kai įmonės vadovai apie profilaktinę technikos ir elektros instaliacijos priežiūrą pradeda galvoti tik patyrę nuostolių, ganėtinai dažna.
Kol įrenginiai veikia, tol, atrodo, kad viskas gerai. Bet neprižiūrimi įrengimai dažnai sustoja jau tada, kai reikia rimtų laiko ir lėšų investicijų. Tai reiškia sustojusią gamybą, neatliktus užsakymus, negautas pajamas“, – pasakoja elektros instaliacijos bei pramoninės automatikos priežiūra užsiimančios bendrovės „Emas“ direktorius Andrius Griškevičius.
Jis pastebėjo, kad apie įrangą dažnai tiesiog nesusimąstoma – jei stovi ir veikia, vadinasi viskas gerai. Tačiau, tos pačios elektros instaliacijos izoliacija sensta, kaupiasi dulkės, augant įmonėms į tą pačią sistemą jungiami nauji įrenginiai, nors pajėgumai lieka tie patys, dėl ko instaliacija perkraunama, pradeda kaisti laidai. Ne specialistas to nepamatys, kol neįvyks nelaimė.
Tas pat ir su automatiniais įrenginiais. Įmonės darbuotojams neretai tenka remontuoti įrenginius, kuriems sugedus gamyba sustoja, remontas kainuoja brangiai ir ilgai, nes reikia gabenti naujas detales. Nors dažnai to galima išvengti tiesiog laiku pakeitus susidėvėjusias mažiau reikšmingas detales ar įrenginį sureguliavus.
„Pastebime, kad vis daugiau bendrovių vadovų pradeda suprasti, jog norint išvengti nemalonumų įrangą reikia sistemingai prižiūrėti ir kreipiasi į techninės priežiūros įmones. Deja, dažnai tas atsakingas požiūris atsiranda jau patyrus nuostolių patiems arba kolegoms“, – sako A.Griškevičius.
Beje, pasak S. Baranausko, šiuo metu ir draudimo bendrovės kai kurių verslų, jei bendrovės nepasirašiusios sutarčių dėl techninės priežiūros, tiesiog nedraudžia.
„Atsižvelgiame priklausomai nuo verslo pobūdžio. Jei draudžiame šaldytas prekes, būtinai reikalaujame, kad būtų šaldymo įrangą prižiūrinti įmonė.
Kai norima drausti nuo vidaus gedimų, aiškinamės, kokios aptarnavimo ir remonto galimybės, ar įranga gali būti remontuojama vietoje, ar esant gedimui turi būti siunčiama į kitą šalį. Yra technikos, kuri yra neremontuojama ir gedimo atveju reikia keisti visą įrenginį, todėl draudžiant svarbu išsiaiškinti visas aplinkybes“, – sako S. Baranauskas.
Statistika neguodžia
Statistika Lietuvoje liudija, kad įmonės taupydamos lėšas ar iš nežinojimo skiria nepakankamą dėmesį elektrosaugai, todėl mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe nuo 2009 iki 2013 metų padaugėjo beveik 20 procentų, o pirmoje vietoje – darbuotojų netektys, dirbant su energetiniais objektais.
Siekiant išvengti skaudžių avarijų, sutrikimų ar nelaimingų atsitikimų pasekmių, specialistai pataria imtis prevencinių priemonių ir vykdyti įstatymuose numatytas tvarkas bei įpareigojimus. Tai galima atlikti savo jėgomis, tiek pasitelkiant savo srities profesionalus.
elektros įrangaNelaimėBankrotas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.