Tyrimo duomenimis, Lietuvoje, kaip ir daugelyje posovietinių šalių, indai plaunami senuoju būdu, o tai reiškia – rankomis. Tačiau, pastebi tyrimo autoriai, tendencijos gerėja. Lietuviai, ypač jaunos šeimos, kurių perkamoji galia yra didesnė, jau vis dažniau perka indaploves. Jas, anot tyrimo autorių, perka didesnes nei vidutinės pajamas gaunančios šeimos.
Tačiau, pastebi tyrimo autoriai, įprotis indus plauti rankomis Lietuvoje vis dar gajus ir Lietuvos namų ūkiai teikia nepakankamai didelę reikšmę šiam, buitį palengvinančiam įrenginiui.
2013 m. namų apyvos daiktų lyderės – kompanijos „Procter & Gamble“ produktų paklausa Lietuvoje išaugo 32 proc. Antroji pagal dydį panašias paslaugas ir produktus teikianti kompanija „Henkel Lietuva“ praėjusiais metais augo 24 proc.
„Procter & Gamble Services LT“ populiariausias produktas Lietuvoje – „Fairy“. Kaip pastebi tyrimo autoriai, šis produktas mūsų šalyje yra reklamuojamas visus metu. Pirkėjams jis parduodamas įvairiose pakuotėse, įvairių rūšių ir įvairių aromatų.
„Henkel Lietuva“ mūsų rinkoje parduoda tokius produktus kaip „Pur“ ir „Somat“. „Pur“ pernai Lietuvoje buvo antroji pagal populiarumą rankomis plaunamiems indams skirta priemonė, o „Somat“ – antroji pagal populiarumą indaplovėms pritaikyta indų plovimo priemonė.
Tyrimų autorių prognozėmis, ateityje šių produktų paklausa priklausys nuo to, kokį indų plovimo būdą rinksis lietuviai.
„Euromonitor International“ duomenimis, Lietuvoje populiariausiu liks rankų darbas. Prognozuojama, kad ateityje augs ekologiškų, natūralių indų plovimo priemonių paklausa. Tyrimo autorių teigimu, indaplovių paklausa Lietuvoje pamažu augs, Iki 2018 metų ji padidės 8 proc. Atitinkamai augs ir indų plovimų priemonių asortimentas, skirtas indaplovėms.
Įdomioji statistika
Remiantis Bonos universiteto tyrimais, automatinės indaplovės vieno indų plovimo metu sunaudoja 15-22 litrus vandens, o plaunant rankomis tą patį indų kiekį sunaudojama 103 litrai vandens. Taigi, naudojant indaploves sutaupoma iki 85proc. vandens.
Automatinės indaplovės vieno indų plovimo metu sunaudoja 1 kWh – 2 kWh. Plaunant rankomis tą patį indų kiekį sunaudojama 2,5 kWh. Taigi naudodami indaploves, žmonės sutaupo iki 60 proc. energijos palyginus su plovimu rankomis.
Remiantis Bonos universiteto tyrimais, plaunant indus automatinėse indaplovėse jie išplaunami geriau.
Indaplovių minusai
Mokslininkai teigia, kad indaplovėse veisiasi mirtį galinčios atnešti bakterijos.
Drėgmė ir aukšta temperatūra sukuria idealias sąlygas daugintis dviem pavojingos rūšies grybams, kurie taip pat gali būti randami skalbimo ir kavos mašinose.
Mokslininkai aptiko grybus „Exophiala dermatitidis“ ir „E. phaeomuriformis“ 62 proc. indaplovių. Grybai buvo užsiveisę techninės priemonės guminėje dalyje prie durelių. Abiejų rūšių grybai yra pavojingi žmogaus sveikatai, rašo „DailyMail“.
Šie grybai puikiai toleruoja karštį, aukštą druskos koncentraciją, chemines skalbimo priemones ir rūgštų vandenį.
„Exophiala dermatitidis“ yra susijęs su žmogaus ligomis ir grybo kolonijos yra linkę žmogaus plaučiuose, kurie turi cistitinę fibrozę. Kartais šie grybai gali sukelti mirtiną infekciją.