„Kiek kainuoja?“ – šis klausimas, tariamas į juvelyrus žvilgsnį įsmeigusių pirklių iš Kinijos, keletą dienų Vilniuje bus kartojamas be paliovos.
Šiandien sostinėje prasideda didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė juvelyrikos paroda „Amber Trip“.
Vilnius jau vienuoliktą kartą tampa regiono juvelyrikos sostine. Į parodą traukia ir tie, kurie dairosi žaliavos, ir tie, kurie gamina dirbinius iš gintaro, ir tie, kurie juos eksportuoja.
Iš viso apie 100 dalyvių, tarp kurių yra jo importuotojų iš Kinijos, Turkijos, Indijos, Graikijos ir kitų valstybių.
Burbulas taip ir nesprogo
Gintaro kainos vis dar milžiniškos, nors trenksmo tikėtasi jau pernai. Mat netrūko požymių, kad burbulas turi sprogti.
Tačiau, anot parodą rengiančios bendrovės „Amber Trip“ vadovo Giedriaus Guntoriaus, Azijos rinka nenuspėjama, todėl gintaras vis dar brangsta.
Pavyzdžiui, 2012-aisiais už mažesnių frakcijų (20–50 gramų svorio) – pačių populiariausių gintaro gabalėlių – kilogramą buvo prašoma 500 eurų (1726 litų), 2013 metais – kone 1300 eurų (4488 litų).
Šiuo metu kilogramas kainuoja net 2800 eurų (9667 litų).
Žaliavos vis dar stinga
„Pernai rugsėjį pasikeitė Kaliningrado gintaro kombinato vadovybė. Naujasis generalinis direktorius Michailas Zacepinas greičiausiai imsis tam tikrų veiksmų. Nes šiuo metu juntame gintaro žaliavos stygių.
Gintaro kombinatui, atrodo, neblogai sekasi užkirsti kelius gintaro kontrabandai.
Dauguma jos kanalų jau yra uždaryti.
Vadinasi, atsirado šiokia tokia kontrolė, vis mažiau lieka chaoso, kuris tvyrojo ištisus dešimtmečius“, – sakė G.Guntorius.
Kontrabandos kelias driekiasi iš rankų į rankas, kai tik per audras ar liūtis gintaras pakliūva į nelegalių jo žvejų semtuvėlius.
Tokių veikėjų nestinga, nes jiems rizikuoti verta dėl išpūstų gintaro kainų.
Tarp pirklių – Azijos valstybės
Kinai jau žiūri, už ką kloja pinigus, ir nebegraibsto smulkmės.
Bet jie vis dar išlieka pagrindiniai gintaro pirkėjai.
„Didžiausių Kinijos įmonių atstovai jau kurį laiką atvyksta į mūsų parodą kaip pirkliai. Jie vis dar noriai perka gintaro dirbinius“, – sakė G.Guntorius.
Pavyzdžiui, viena iš Kinijos įmonių turi per 100 mažmeninės prekybos tinklų.
Tai – išskirtinė klientė, kuri atstoja apie 30 Europos pirklių. Lietuvos gintaro juvelyrikos gamintojams toks pirkėjas – kone aukso vertės.
Mūsų šalies gintaro ir juvelyrikos dirbinių įmonės nesėdi be darbo. Pavyzdžiui, iš 46 pernai parodoje dalyvavusių Lietuvos įmonių bei juvelyrų 26 buvo gavusios viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ paramą.
Dalis jų – 14 gamintojų – jau deklaravo eksporto duomenis.
Paaiškėjo, kad per 2013-ųjų parodą užmegzti ryšiai jiems pernai padėjo eksportuoti 1,6 mln. litų vertės gaminių. O per pačią parodą šie gamintojai pardavė dirbinių už 0,43 mln. litų.
„Bet tai tik trečdalis parodos dalyvių. Vadinasi, ir kitiems turėjo sektis ne ką prasčiau“, – svarstė G.Guntorius.
Versle sukasi tūkstančiai bendrovių
Lenkai, garsėjantys sidabro ir gintaro juvelyrika, taip pat junta žaliavos stygių. Į parodą jie šiemet suvažiavo vildamiesi surasti naujų gintaro tiekėjų.
Lietuvoje yra apie 1200 gintaro dirbinių gamintojų, nedidelėse įmonėse vidutiniškai dirba po 50 žmonių.
Tarp stipriausių mūsų šalyje – Šiaulių „Premiere“ ir gamybos bei prekybos įmonė Aukso centras. Jose darbuotojų skaičius siekia po 300.
Estijoje bei Kaliningrade veikia po 300 gintaro apdirbimo įmonių, Baltarusijoje jų yra apie 600, Latvijoje – apie tūkstantį.
95 proc. viso gintaro iškasama Kaliningrado srityje, Jantarno miestelio prieigose.