Sritis, kur Lietuvoje moterys uždirba daugiau nei vyrai

2014 m. kovo 7 d. 10:28
lrytas.lt
Aukščiausio lygio vadovės uždirba vidutiniškai 5 proc. daugiau nei tas pačias pareigas užimantys vyrai, atskleidė tarptautinės žmogiškųjų išteklių konsultacijų bendrovės „Hay Group“ tyrimas. 25 proc. aukščiausio lygio vadovų yra moterys.
Daugiau nuotraukų (1)
„Nors per pastaruosius dvejus metus aukščiausio lygio vadovų pareigas užimančių moterų atlyginimų pranašumas sumažėjo nuo 10 proc. iki 5 proc., tačiau atsakingiausias pareigas Lietuvoje užimančios moterys vis dar uždirba daugiau nei vyrai“, – komentuoja Eligijus Kajieta, „Hay Group“ produktų ir paslaugų vadovas Baltijos šalims.
Žmogiškųjų išteklių konsultacijų bendrovės „Hay Group“ duomenimis, daugiausia aukščiausiojo lygio vadovių moterų yra Lietuvos greitojo vartojimo prekių sektoriaus įmonėse (35 proc. visų aukščiausio lygio vadovų), draudimo kompanijose (38 proc.), komunalinių paslaugų bendrovėse (29 proc.) ir bankuose (23 proc.). Tyrimo metu „Hay Group“ išnagrinėjo daugiau kaip 83 tūkstančių darbuotojų duomenis iš 280 Lietuvos įmonių.
Mažiausiai aukščiausio lygio vadovių – statybų pramonėje, pramonės mašinų gamyboje.
„Nors moterų vadovių yra mažiau nei vyrų, tačiau tokią karjerą padariusios moterys yra sėkmingos savo darbe. Lyderystės tyrimai rodo, kad moterims dažniau pavyksta suderinti tiek vyrišką, tiek moterišką vadovavimo stilių“, – teigia E.Kajieta, remdamasis anksčiau atliktos „Hay Group“ lyderystės studijos duomenimis.
Moteriškam vadovavimo stiliui būdingas didelis dėmesys darbuotojams, empatija, darbuotojų augimo skatinimas. Vyriškam – griežtumas, įsakmumas, noras vadovauti asmeniniu pavyzdžiu. Sėkmingi vadovai yra tie, kurie savo veikloje panaudoja įvairius skirtingus vadovavimo stilius ir pasirenka juos pagal situaciją.
Kitose pareigose – uždirba mažiau
Visose kitose pareigybėse, išskyrus aukščiausio lygio vadovus, vidutiniai moterų atlyginimai yra mažesni nei vyrų.
Vyresnieji specialistai ir vidurinės grandies vadovai vyrai uždirba 6 proc. daugiau nei moterys; specialistai – 9 proc.; jaunesnieji specialistai ir darbininkiškos profesijos – 15 proc.
„Jaunesniųjų specialistų ir darbininkiškų profesijų kategorijoje moterų algų atskirtį didele dalimi lemia didelis mažmeninės prekybos sektoriuje dirbančių moterų skaičius. Šiame sektoriuje bendrai atlyginimai yra 15 proc. žemesni, nei kitose Lietuvos įmonėse“, – teigia E. Kajieta.
Vertinant darbuotojų pasiskirstymą pagal lytis, daugiausia moterų yra tarp žemiausios grandies darbuotojų ir santykinai jų mažėja pareigybėms kylant. Pavyzdžiui, tarp aukščiausio lygio vadovų moterų yra 25 proc., o tarp jaunesniųjų specialistų ir darbininkiškų profesijų net 67 proc.
„Dažnai įvardijama, kad moterims sunkiau daryti karjerą dėl skiriamo prioriteto šeimai. Iš dalies, tai gali paaiškinti, kodėl moterų yra mažiau tarp aukštesnes pareigas užimančių darbuotojų. Tačiau vis dažniau matome, kad vyrai taip pat imasi šeimyniškų pareigų ir daro pertrauką karjeroje – išeina tėvystės atostogų. Tai anksčiau buvo reta. Norėtųsi tikėti, kad tokia tendencija augs ir lyčių balansas tarp specialistų ir vadovų susilygins“, – teigia E. Kajieta,
Daugiausiai moterų dirba žmogiškųjų išteklių srityje (94 proc. visų darbuotojų), klientų aptarnavimo srityje, mažmeninės prekybos  įmonėse (91 proc.) ir bankuose (86 proc.), finansų apskaitoje (86 proc.) biuro administravime (71 proc.) bei kontaktų ir skambučių centruose (69 proc.). Rečiau moterų sutinkama gamyboje, kur nemažai techninių pareigybių (30 proc.), IT specialistų tarpe (25 proc.), bei inžinerinėse pareigybėse (13 proc.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.