Rusijos ekonominės plėtros ministerija ir Federalinė migracijos tarnyba sutarė, kad reikia į šalį privilioti investuotojų.
Šios valstybės pasą netrukus galės gauti 10 mln. rublių investavę užsienio verslininkai arba Rusijoje mokslus krimtę ir ne mažiau kaip trejus metus čia dirbę svetimšaliai studentai.
Verslas rūpi tik mažumai
Tikslios pilietybės įgijimo sąlygos kol kas nėra oficialiai paskelbtos. Anot kai kurių valdininkų, bus reikalaujama ne šiaip padėti į Rusijos banką 10 mln. rublių, bet ir sukurti veikiančią įmonę su tokio dydžio kapitalu.
Kitas būdas – už šią sumą įsigyti 10 procentų rusiškos bendrovės, kurios kapitalas ne mažesnis kaip 100 mln. rublių, o mokesčių per pastaruosius trejus metus sumokėta mažiausiai 6 mln. rublių, akcijų.
Kad ir koks būtų galutinis sprendimas, jau dabar aišku, kodėl rusai karštligiškai ieško užsienio investuotojų – privatus verslas šioje šalyje paprasčiausiai miršta.
Per praėjusius metus iš Rusijos verslo žemėlapio pasitraukė pusė milijono privačių verslininkų. Šįmečio sausio netektis – dar 10,5 tūkstančio.
Verslo ombudsmenas Borisas Titovas paskelbė liūdnus apklausos duomenis: Rusijoje užsiimti verslu norėtų tiktai 10 proc. gyventojų. Tai kelis kartus mažiau nei daugumoje Europos ir pasaulio šalių.
Valdžia gausybę metų stengėsi sukioti rankas prakusti mėginantiems verslininkams. Tokios pastangos subrandino vaisių: nuo 65 iki 80 procentų vidurinę mokyklą baigusių jaunuolių svajoja apie valdininko karjerą. Anot jų, toks gyvenimas ramesnis ir sotesnis.
Praregėjo ir Kremlius
Tačiau valdininkiją maitina būtent mokesčius mokantis verslas. Tai pagaliau bando suvokti ir Kremlius. Net ir šalies prezidentas Vladimiras Putinas prabilo apie naujo ekonominės plėtros modelio paieškas.
Valdžia puolė kurti strategijų, kaip pagyvinti vietos verslą, pirmiausia – smulkųjį ir vidutinį. Tačiau aiškėja, kad gaivinti nelabai bėra ko.
Kone vienintelė išeitis – pasikviesti užsieniečių. Gal todėl nustatyta nepernelyg didelė 10 mln. rublių investicijų kartelė.
Mėgins sugundyti studentus
Užtat užsienio studentai bus viliojami „tapti rusais“ ir dėl kitų priežasčių. Net ir demografinių. Anot Nepriklausomo socialinės politikos instituto demografės Natalijos Zubarevič, maždaug nuo 2015-ųjų darbingo amžiaus rusų armija pradės mažėti po 600–800 tūkst. žmonių per metus.
Rusijos aukštosiose mokyklose studijuoja ne mažiau kaip 100 tūkst. atvykėlių iš besivystančių šalių, tad dalį jų tikimasi sugundyti likti čia ilgesniam laikui ar suvisam.
Koledžuose svetimšalių – dar daugiau. Ten apie 20–25 proc. studentų – atvykėliai iš Turkmėnijos, Uzbekistano, Moldovos ir kitų buvusios SSRS valstybių, kuriose Rusijoje įgytas diplomas vis dar laikomas prestižiniu.
Manoma, kad iš viso Rusijoje mokosi apie porą milijonų užsieniečių. Jie gerai moka rusų kalbą, yra išsilavinę ir gali tapti paspirtimi šalies ekonomikai. Anot kai kurių ekspertų, pritaikius tinkamas sąlygas net apie trečdalį jų galėtų likti šioje šalyje.
Viliotinį groja daugelis valstybių
Praėjusiais metais Malta pasiūlė visiems norintiems ne ES šalių piliečiams įsigyti pilietybę už 650 tūkstančių eurų (2,2 mln. litų). Tiesa, toks sprendimas sulaukė atgarsio: Briuselis neuždraudė šiai salai prekiauti pasais, tačiau nurodė, kad piliečiu tapti galima tik čia pragyvenus ne mažiau kaip trejus metus.
Portugalai pasus siūlo tiems, kurie investuoja milijoną eurų (3,45 mln. litų) į šalies ekonomiką. Tiesa, pilietybę ten galima gauti tik praėjus 5 metams nuo verslo pradžios.
Kipras dar užpernai pasus pasiūlė tiems, kurie investuos 10 milijonų eurų (34,5 mln. litų). Bet vos išrinktas šalies prezidentu Nikos Anastasiades paskelbė akciją: kainą sumažino iki 3 milijonų eurų (10,3 mln. litų).
Bulgarai anksčiau buvo nustatę, kad pilietybė suteikiama metus šalyje pragyvenusiems ir ne mažiau kaip milijoną levų (1,7 mln. litų) investavusiems užsieniečiams. Tačiau prieš metus kartelė nuleista iki 600 tūkst. levų (milijono litų).
Mažiausiai už pilietybę prašo Karibų jūros salų valstybės. Pavyzdžiui, Sent Kitse ir Nevyje bei Antigvoje ir Barbudoje pilietybę galima įsigyti už 250 tūkst. JAV dolerių.
Dominikos Respublikoje ji kainuoja dar pigiau – 100 tūkstančių JAV dolerių.