Lediniuose Vyriausybės rūmuose susirgo premjeras, gyventojai nuo lentynų šluoja šildytuvus

2013 m. spalio 4 d. 12:07
Aurimas Abišala
Premjeras Algirdas Butkevičius greičiausiai nespėjo pasirūpinti šildytuvu savo kabinetui – penktadienį ministras pirmininkas pranešė, kad dėl peršalimo nedalyvaus suplanuotuose susitikimuose. Tai neturėtų stebinti, nes 1982 metais pastatytuose Vyriausybės rūmuose šią savaitę buvo šalta kaip rūsyje. 
Daugiau nuotraukų (1)
Per ketvirtadienį vykusią A.Butkevičiaus ir Europos Komisijos pirmininko pavaduotojo Joaquino Almunios spaudos konferenciją dauguma žurnalistų nenusivilko paltų ir sugrubusiais pirštais spaudė kompiuterių klavišus.
Portalui lrytas.lt penktadienį pasiteiravus apie oro temperatūrą Vyriausybės pastate, spaudos tarnyba informavo, kad pastate šildymas buvo įjungtas tik ketvirtadienį po pietų. Šiuo metu Vyriausybės darbo kabinetuose laikosi 16–18 laipsnių temperatūra.
Rekomenduojama temperatūra administracinėse ir gyvenamosiose patalpose šaltuoju metų laiku (kuris prasideda tuomet, kai trijų parų vidutinė temperatūra yra žemesnė nei 10 laipsnių šilumos) yra 18–22 laipsniai šilumos.
Patys gyventojai nelaukia ligų, nuo šalčio darbe ar namuose žmonės ginasi įsigydami radiatorius arba šildytuvus – prekybos tinklų atstovai jau praneša apie išaugusius šių prekių pardavimus.
Geriausiai tiems, kurių namuose ir darbovietėje yra autonominis šildymas, nes daugelio miestų savivaldybės, įjungusios šildymą mokyklose, darželiuose ir ligoninėse, oficialiai šildymo sezono dar nepaskelbė. 
Šilti drabužiai ir arbata nepadeda
Šąlantys gyventojai kartais taupo ir neperka šildytuvų – tikisi sušilti gurkšnodami arbatą ar užsimaukšlinę šiltesnes kojines.
Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Razmienės, tokie šildymosi būdai neapsaugo nuo tykančių peršalimo ligų.
„Rūbai neduos efekto. Šildyti patalpas reikia ne tik dėl geresnės savijautos, bet ir dėl to, kad tuomet iš patalpų pašalinama drėgmė, kurioje pradeda veistis grybeliai, bakterijos, virusai“, – portalui lrytas.lt sakė A.Razmienė.
Specialistė pataria nesišildyti savadarbiais dujiniais šildytuvais, verčiau įsigyti elektrinius šildytuvus.
Tačiau šildytuvu negalima piktnaudžiauti – pernelyg ilgai kaitinama patalpa gali išsausėti.
„Žmogus pirmiausia pajaučia, kad išdžiūsta nosies gleivinė, kartais net pradeda bėgti kraujas. Retkarčiais pajuntama, kad įsielektrino plaukai. Žmogus pajunta, kai patalpose sausa. Be to, būna pirkti specialių drėgmę rodančių aparatų – jei drėgmė yra mažesnė nei 35 proc., jau reiktų sunerimti“, – sakė A.Razmienė.
Taip pat patariama nepamiršti vėdinimo – bent kelioms minutėms atidaryti buto ar darbo kabineto langus ir leisti patalpose pasikeisti orui.
Nuo lentynų šluoja šildytuvus
Prasidėjus šalčiams prekybos tinklų atstovai irgi trina rankomis, tačiau ne nuo šalčio – rugsėjo mėnesį elektriniai šildytuvai tapo itin paklausia preke.
„Šildytuvų pardavimo pikas – rugsėjo pabaiga–spalio vidurys, iki tol, kol prasideda centralizuotas šildymas. Po sausio 1 d. visuomet matomas šildytuvų pardavimo sumažėjimas. Palyginti su praėjusių metų rugsėjo mėnesiu, šildytuvų pardavimas išaugo apie 5 kartus. Tokį skirtumą lėmė šaltesnis rugsėjis šiais metais“, – lygino prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė.
Ši prekė yra „vienkartinė“, tad žmonės neperka brangių šildytuvų – dažniausiai įsigyjami pigūs ventiliatoriai už 40 litų.
Iš tepalinių radiatorių labiausiai perkami vidutinio kainų lygio – nuo 109 iki 169 Lt – šildytuvai.
R.Saulytė pastebėjo, kad dažniau šildytuvus perka miestų gyventojai.
„Dalis kaimo vietovių gyventojų, žinoma, šildo patalpas individualiai ir jiems nereikia rūpintis šildytuvais. Tačiau ir mažesniuose miestuose gyvenantys daugiabučių gyventojai šildytuvus perka rečiau nei miestų gyventojai – galbūt jie jau taupo, ruošiasi artėjančiam šildymo sezonui“, – svarstė pašnekovė.
Prekybos tinklo „Rimi“ atstovė portalui lrytas.lt teigė, jog lyginant su praeitais metais labiausiai išpopuliarėjo šildomos antklodės.
„Lyginant praeitų ir šių metų rugsėjį, šildytuvų pardavimai panašūs. Populiariausi yra tepaliniai šildytuvai ir nedideli, patrauklios kainos ventiliatoriai, pučiantys šiltą orą. Jų kainos - nuo 39 Lt iki 100 Lt.
Iš pradžių labiausiai perkami pučiantys orą, nedideli šildytuvai – juos naudoja vaikų darželiai, biurai, mokyklos. Prasidėjus šildymo sezonui ir labiau atšalus už lango populiarėja tepaliniai radiatoriai.
Taip pat populiarėja ir šildomos elektrinės antklodės. Jų pardavimai šoktelėjo, lyginant su praeitais metais“, - sakė „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
***
Primename, kad antradienį Vilniuje buvo įjungtas šildymas mokyklose, darželiuose ir ligoninėse. Kada bus šildomas visas miestas, savivaldybė teigia dar nenusprendusi.
Taip pat antradienį įjungtas šildymas Šiaulių ligoninėse ir darželiuose.  

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.