Maistas iš automobilinių parduotuvių - pavojingas

2013 m. rugsėjo 17 d. 19:53
lrytas.lt
Per tris šių metų vasaros mėnesius valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atliko daugiau kaip 700 patikrinimų įmonės kurios prekiauja gyvūninės kilmės produktais - mėsa, žuvimi, kiaušiniais, pieno produktais. Jų metu patikrinta daugiau kaip 60 tonų gyvūninio maisto. Net 13 proc. patikrinimų prekybos įmonėse metu nustatyti įvairūs greitai gendančių produktų laikymo sąlygų pažeidimų.
Daugiau nuotraukų (1)
Dažniausiai pasitaikantis pažeidimas – netinkamos mėsos, pieno ar žuvies produktų laikymo sąlygos, neužtikrinami gamintojų nurodyti produktų saugojimo temperatūros režimai. Inspektoriai dažnai baudė ir automobilių-parduotuvių šeimininkus, kurie klientams siūlė nešvarius indus, įrankius.
Tarkim, šviežia paukštiena turi būti laikoma ne žemesnėje kaip -2 lapsnių Celsijaus ir ne aukštesnėje kaip +4 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Tikrinimų metu inspektoriai išmatavo temperatūrą prekybinėje vitrinoje arba paties produkto viduje, tikrino produktų priėmimo bei sandėliavimo temperatūrą.
„Buvo patikrinta daugiau kaip 15 tonų fasuotos ir sveriamos paukštienos. 8 proc. tikrintos produkcijos neatitiko būtinųjų reikalavimų: šviežia paukštiena buvo laikoma aukštesnėje nei +4 laipsnių Celsijaus temperatūroje, o tai sudaro sąlygas veistis patogeniniams mikroorganizmams ar gali susidaryti toksinai.
Pasitaikė atvejų, kai teko sustabdyti prekybą, nes vartotojams buvo siūlomi produktai su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu“, - kalbėjo VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Vilma Rudokaitė.
Gamintojai - pareigingesni
Tuo tarpu gamybos įmonėms maisto inspektoriai kur kas rečiau turi priekaištų.
Kelerių metų valstybinės kontrolės duomenys rodo, kad gamybos įmonėse temperatūros režimų saugant ar pervežant maisto produktus nustatoma labai retai. Per 8 šių metų mėnesius gyvūninio maisto gamybos įmonėse VMVT inspektoriai atliko per 650 patikrinimų. Jų metu atvejų, kai gaminant maisto produktus ar saugant pagamintą produkciją būtų pažeisti temperatūros režimai, nustatyta vos apie 3 proc.
Nuolat sulaukia pirkėjų skundų
Pastaraisiais metais nustatoma nemažai pažeidimų prekyba maisto produktais užsiimančiose automobilinėse parduotuvėse.
Per 2012 metus ir 8 šių metų mėnesius nustatyti 7 atvejai, kai maisto produktais prekiavo atitinkamo patvirtinimo neturintys automobiliai-parduotuvės, o 15 subjektų prekiavo nefasuotais greitai gendančiais maisto produktais, nors tam neturėjo leidimo.
VMVT inspektoriai patikrino 84 proc. visų registruotų automobilių-parduotuvių. 27 proc. patikrinimų metu nustatyti įvairūs teisės aktų reikalavimų pažeidimai. Dėl šių parduotuvių veiklos dažnai skundžiasi ir pirkėjai, pasitvirtina beveik pusė visų iš vartotojų gautų skundų dėl automobilinių parduotuvių veiklos.
„Tikrinant automobilius-parduotuves dažniausiai nustatomi pažeidimai – tai higienos sąlygų neatitikimas. Tokie pažeidimai sudaro beveik trečdalį visų nustatytų pažeidimų. Patikrinimų metu inspektoriai konstatavo, kad transporto priemonės netvarkingos, blogai valomos, nešvarios.
Nešvarūs šaldytuvai ir šaldikliai, naudojami nešvarūs įrankiai, inventorius neženklintas, valymo inventorius laikomas šalia maisto produktų, prekiautojai neturi valymo priemonių, neturi higienos priemonių nusiplauti ar nusivalyti rankas, dirba nešvariais darbo rūbais“, – vardijo VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Načienė.
Jos teigimu, tikrinant automobilius-parduotuves nustatyta ir nemažai maisto produktų transportavimo ir laikymo sąlygų pažeidimų. Pavyzdžiui, prekiaujant greit gendančiais produktais - žuvimi, mėsos ar pieno produktais – šių parduotuvių prekiautojams ne visuomet pavyko užtikrinti tinkamą produktų laikymo temperatūrą.
Patikrinimų metu nustatyta, kad karšto rūkymo, virtos dešros, dešrelės, vyniotiniai transportuojami ir parduodami automobilinėse parduotuvėse, kuriose neįrengti šaldytuvai arba šaldytuvuose neužtikrinama reikalinga temperatūra, pvz., termometras rodė aukštesnę nei 15 laipsnių Celsijaus temperatūrą.
Patikrinimų metu uždrausta prekiauti beveik 900 kg maisto produktų dėl įvairių ženklinimo, tinkamumo vartoti terminų, laikymo sąlygų, kokybės reikalavimų pažeidimų. Iš jų 53 proc. sudarė mėsos gaminiai, 18 proc. - žuvis ir žuvų produktai, 5 proc. - konditerijos gaminiai, 4 proc. - pieno produktai.
Visais atvejais nustačius šiurkščius teisės aktų reikalavimų pažeidimus, prekiautojams buvo taikomos administracinio poveikio priemonės – įspėjimai, baudos. Kelių parduotuvių ir automobilinių parduotuvių veikla buvo laikinai sustabdyta, kol buvo pašalinti nustatyti trūkumai. Konfiskuoti nesaugūs, maistui netinkami produktai buvo sunaikinti specializuotose utilizavimo įmonėse.
Specialistai pataria, kaip išvengti blogo pirkinio
A.Načienė pataria, kad vartotojams nereikėtų pirkti maisto produkto, kurio ženklinimo etiketė arba jos dalis nuplėšta ar perklijuota – taip gali būti nuslepiamas tikrasis produkto tinkamumo vartoti terminas.
Reikėtų nepirkti greitai gendančių maisto produktų, jei jie transportuojami ir parduodami ne iš šaldymo įrenginių, tai ypač aktualu karštuoju metų laiku. Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kaip maisto produktai laikomi prekybos vietoje.
Jei žemėtos daržovės vežamos ir parduodamos kartu su nefasuotais maisto produktais, daržovių ir nefasuotų maisto produktų svėrimui naudojamos tos pačios svarstyklės, prekės laikomos tiesiog ant grindų ar sukrautos vienos ant kitų, reikėtų žinoti, kad šie pažeidimai blogina įsigyjamų maisto produktų saugą ir kokybę.
Įsigijus nekokybišką prekę ar pamačius netinkamai tvarkomus maisto produktus prekybos įmonėje ar automobilinėje parduotuvėje, skambinkite į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokama telefono linija 8 800 40403 arba užpildykite interneto svetainėje www.vmvt.lt elektroninę formą „Praneškite mums“, būtinai nurodykite mašinos tipą, numerį, išsaugokite pirkimo čekį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.