Studentės karas dėl pinigų: algos nemokantis direktorius siūlo pasiskolinti

2013 m. rugpjūčio 12 d. 11:58
Evelina Valiuškevičiūtė
Studentė vasarą norėjo užsidirbti, o dabar turi kaulyti savo pinigų. Atlyginimo nemokantis direktorius – nepagaunamas ir pilnomis kišenėmis pažadų. Priremtas prie sienos, savo darbuotojams pataria pasiskolinti – nesvarbu iš kur. Tokia situacija yra vienoje iš Vilniaus kavinių, kurios darbuotojai – jauni studentai ir abiturientai. Pats direktorius pripažįsta - įmonės situacija labai prasta, o tokių skolininkų yra ne vienas. 
Daugiau nuotraukų (1)
Vilniuje studijuojanti Viktorija Masiulionytė dirbo kavinėje „Ginger“, įsikūrusioje pačiame sostinės centre. Ji įsidarbino gegužės pabaigoje – tuomet, kai jai dar vyko paskaitos. Darbo sutartyje buvo nurodyta sąlyga, kad už mėnesį darbo bus sumokėta iki kito mėnesio 10 dienos. Reiškia, už birželio mėnesį merginai turėjo sumokėti iki liepos dešimtos.
Siūlė pasiskolinti
Už daugiau nei mėnesį darbo V.Masiulionytei buvo sukrapštyta 100 litų. Dar aštuoni šimtai – nežinia kur.
Mergina iš darbo galvojo išeiti kuo anksčiau – kad įmonė liktų kuo mažiau skolinga. Ji darbovietę paliko liepos 1 dieną.
Tuomet prasidėjo nemaloni dalis, kai mergina turėjo prašyti savo sąžiningai uždirbtų pinigų: „Išėjus iš darbo man daugiau nei savaitę skaičiavo atlyginimą. Nelabai suprantu, ką tiek laiko reikėjo skaičiuoti. O vėliau prasidėjo nesibaigiantys pažadai ir trumposios žinutės su vis atidėliojamu sumokėjimu“.
Studentė pasakojo, kad „Ginger“ direktorius Antanas Bimbiras nuolatos neatsiliepdavo telefonu, o jeigu atsiliepdavo – žadėdavo sumokėti kitą dieną ar kitą savaitę. Direktoriui neatsiliepus, ji parašydavo žinutę. A.Bimbiras atrašydavęs, jog neturi pinigų.
„Iš pradžių bandžiau tartis ir paaiškinti priežastis, kad man tikrai reikia pinigų sumokėti buto nuomai. Tuomet jis paklausė, ar aš negaliu pasiskolinti tų 800 litų“, – prisiminė V.Masiulionytė.
Ateidavo seni darbuotojai
„Iš pradžių viskas buvo gerai. Tikrai neturėjau jokių nusiskundimų – sąlygos buvo geros, nereikėjo dirbti viršvalandžių. Tik pastebėjau, kad visą laiką į restoraną ateina buvę darbuotojai. Kadangi buvau nauja – jų nepažinojau ir nežinojau, kokiu tikslu jie čia lankosi“, - pasakojo mergina ir pripažino daug nesidomėjusi – ji buvusi nauja, todėl ir buvę darbuotojai jai nelabai rūpėjo.
Vėliau, susidraugavus su kolegomis, jie pasakė tiesiai – buvę darbuotojai vaikšto dėl nesumokėtų pinigų: „Krito į akį, kad pasirodo tie patys veidai. Jie ateidavo nuolatos. Nežinau, kaip jiems baigdavosi pokalbiai su direktoriumi, bet jeigu jie grįždavo – turbūt nesėkmingai. Maniau, kad man taip nenutiks“.
V.Masiulionytė pasakojo, kad kavinėje būdavo įtempta atmosfera: „Išėjau, nes prasidėjo nesąmonės. Žmonės ilgai turėdavo laukti patiekalų, būdavo nepatenkinti, o aš turėdavau nuolatos aiškintis. Iš virtuvės išėjo šefai, todėl gamindavo pats direktorius. Valgiaraštyje sumažėjo patiekalų, nes trūkdavo produktų. Kartais būdavo taip, kad klientai užsakydavo maistą, o produktų dar tik važiuodavo nupirkti“.
Dirbo nelegaliai
Apie A.Bimbiro valdomas kavines pasakojo ir kita buvusi darbuotoja. Ji dirbo Centrinėje universalinėje parduotuvėje (CUP) įsikūrusioje kavinėje „Sushi house“. Kavinės „Ginger“ ir „Sushi house“ direktorius tas pats – A.Bimbiras. Problemos irgi tokios pačios. Tiesa, šiuo metu „Sushi house“ yra užsidariusi.
„Aš pasirašiau sutartį, tačiau „Sodrai“ apie tai nebuvo pranešta. Tą sužinojau, kai kreipiausi į Darbo inspekciją. O kreipiausi dėl to, kad nesumokėjo man atlyginimo – tūkstančio litų“, – pasakojo lygiai mėnesį „Sushi house“ dirbusi Augusta Zenovič.
Ji taip pat nepagaudavo A.Bimbiro – arba jo nebūdavo, arba pažadėjęs atvykti į susitikimą – neapsirodydavo. Šiai merginai jis siūlė atlygį sumokėti dalimis.
„Aš jam pasakiau, kad man reikia visų pinigų. Dalimis man netinka. Nežinau, kaip jis būtų mokėjęs – arba po šimtą, arba po du“, – sakė A.Zenovič ir prisiminė kitą merginą, kuri nuolatos klausinėjo, kur yra direktorius. Jai alga taip pat nebūdavo sumokėta. Darbuotojų, kurie būtų kavinėje dirbę ilgai – mergina neatsiminė.
Antanas Bimbiras, „Ginger“ ir „Sushi house“ vadovas, tikino tokią situaciją girdintis pirmą kartą. Atlyginimai visiems darbuotojams esą mokami laiku. Susitarus pasikalbėti vėliau, A.Bimbiras nekeldavo telefono arba jis būdavo išjungtas.
Dar sykį pavykus susisiekti su minėtų kavinių vadovu, vėl buvo sutarta pasikalbėti už poros valandų – A.Bimbiras neturėjęs laiko. Tačiau jo skambučio nebuvo sulaukta, bandžius skambinti dar kartą – visi telefonai buvo nepasiekiami.
Situacija vasaros metu – bloga
„Dirbame tik pusę metų. Vasaros metu jaučiame didelį klientų sumažėjimą, todėl yra sunku. Mūsų kaimynai (šalia esančios kavinės. – Red.) patiria lygiai tą patį. Tačiau mes susitariame, kada ir kaip bus sumokėta“, - pirmadienį portalui lrytas.lt komentavo A.Bimbiras.
Kaip rašyta anksčiau, vienos merginos įdarbinimas nebuvo praneštas „Sodrai“. A. Bimbiras nustebo tai sužinojęs: „Pas mus keičiasi labai daug darbuotojų, tačiau jie visi būdavo įdarbinti. Todėl nesuprantu, kodėl viena darbuotoja galėjo būti neįdarbinta. Be to, suprantame, kokios yra baudos, todėl nerizikuotume tokiais dalykais“.
„Mes tikrai nevengiame atsiskaityti. Su kiekvienu žmogumi stengiamės tai išspręsti kuo greičiau. Tik tai padaryti šiuo metu yra finansiškai sunku. Situacija yra tikrai labai bloga“, – komentavo A.Bimbiras.
Vadovo nuomone, jo kavinė, kaip ir kitos neturinčios lauko terasų, patiria sunkų periodą. Kai pastebėjo, kad vasarą bus sunku išsilaikyti, A.Bimbiras tikino sumažinęs darbuotojų skaičių: „Kad nepasidarytume didesnių įsiskolinimų“.
Algą sumoka darbo ginčų metu
Padavėjomis dirbusios V.Masiulionytė ir A.Zenovič kreipėsi į Darbo inspekcijoje esančią Ginčų komisiją. A.Zenovič alga jau sumokėta.
Šiuo metu Lietuvoje yra 13 darbo ginčų komisijų. Jos įsteigtos nuo šių metų sausio – todėl tokio pobūdžio ginčais nebeužsiima teismai. Darbo ginčai yra išsprendžiami per vieną mėnesį nuo pareiškimo davimo datos.
„Jeigu ginčas kyla dėl darbdavio nesumokėtos algos, dažnai būna taip, kad darbdavys stengiasi susitarti ir sumoka atlygį. Taip sudaroma taikos sutartis. Kartais darbdaviai atsiskaito tik per Darbo ginčų komisijos posėdį“, – sakė Darbo inspekcijos Komunikacijos skyriaus vedėja Gabrielė Banaitytė.
Individualiu darbo ginču laikomas darbuotojo ir darbdavio nesutarimas dėl neišmokėto darbo užmokesčio, neatlygintos materialinės žalos, paskirtos drausminės nuobaudos, nesuteiktų atostogų ir panašiai.
Pabrėžtina, kad ši valstybės teikiama administracinė paslauga yra nemokama.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.