Lietuvių ekologinės idėjos Europai – nuo butelių iki namų

2013 m. liepos 29 d. 06:00
Marius Jokūbaitis
Namai iš kanapių, delne suspaudžiami ir vėl ištiesinami buteliai, meno kūriniai iš šiukšlių, teršalų skaičiuoklė. Tai – tik kelios ekologinės idėjos, kuriomis išradingi lietuviai siekia sudominti Europą.
Daugiau nuotraukų (1)
Daugiau nei trys šimtai projektų iš viso žemyno pateikti Europos Komisijos paskelbtam konkursui, kurio rengėjai teigia kovojantys su klimato kaita.
Lietuviai pateikė 13 originalių idėjų, padedančių mažinti anglies dvideginio išmetimą. Vienam jų bus suteikta galimybė plačiai pasireklamuoti, rašo „Lietuvos rytas”.
Suskaičiuokite savo teršalus
Jei jums rūpi, kiek kelionės metu į atmosferą bus išmesta anglies dvideginio, tam puikiai tinka skaičiuoklė.
Internete galima greitai sužinoti, kiek teršalų išmetama, jei kelionę renkiesi savo automobiliu, o kiek – traukiniu, autobusu ar lėktuvu.
www.maps.lt/co2 skaičiuoklė padeda suvokti, kiek kelionė prisideda prie klimato kaitos. Čia tereikia įrašyti kilometrų skaičių ir transporto priemonę.
Projekto autoriai sako, kad keliaujantys automobiliais Lietuvoje išmeta galybę anglies dvideginio, nors tarpmiestiniai autobusai ir traukiniai važinėja pustuščiai.
„Jei be automobilio išsiversti negalite, vadovaudamiesi taupaus vairavimo įpročiais galite sumažinti degalų sąnaudas ir anglies dvideginio išmetimą iki 20 proc.”, – sakė kovotojai su klimato kaita iš Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje.
Beje, kuriant skaičiuoklę jiems talkino tokios kompanijos kaip „Lietuvos geležinkeliai”, „Kautra”, „Vilniaus viešasis transportas”, LESTO.
Tuščią buteliuką – į kišenę
Besimėtantys PET buteliai irgi teršia aplinką. Tad lietuviai sugalvojo unikalų butelį, kurį siūlo ir Europai. Jį galima naudoti daug kartų. Armoniką primenantį buteliuką galima suspausti, o kai nori pasinaudoti – vėl ištiesini.
Tokius suspaudžiamus butelius Kėdainių bendrovė „Eco-friendly bottle” jau siūlo gėrimų ir kitokių skysčių gamintojus.
Tuo metu Vilniaus bendrovė „Ruptela” siūlo jau išbandytą ekonomiško vairavimo įrenginį.
Jis įspėja, kai vairuotojas pradeda važiuoti neekonomiškai arba kai smarkiai padidėja degalų sąnaudos.
Idėjų Europai siūlo ir pavienės kūrybinės dizaino dirbtuvės. Pavyzdžiui, „Galvok žaliai” veikla apibūdinama trimis žodžiais – kūryba ekologijos link.
Jos autoriai Cechas.Com rengia įvairias dirbtuves: pavyzdžiui, kartu su vaikais gaminami atvirukai iš perdirbto popieriaus.
Kanapės – iš Kriūkų
Jei norime tausoti aplinką, namus reikia statyti iš pluoštinių kanapių. Jomis galima ne tik stogą uždengti, bet ir pasigaminti plytų ar blokelių. Tai – puiki izoliacinė medžiaga, nepraleidžianti šilumos.
Taip tvirtina projektą pateikę tokių namų statybos iniciatoriai iš Kriūkų (Šakių r.). Jie siūlo pradėti statybinių medžiagų gamybą iš pluoštinių kanapių.
Apskaičiuota, kad iš vieno hektaro pluoštinių kanapių galima pastatyti šimto kvadratinių metrų gyvenamąjį namą. O tokios kanapės sugeria 3–8 kartus daugiau anglies dvideginio nei medžiai.
Jei pastatai iš kanapių neatrodo patikimi, galima rinktis šiaudinius namus. Viešosios įstaigos Atsinaujinančios energijos informacijos konsultacinio centro projektas irgi pretenduoja tapti geriausiu.
Presuoti šiaudai yra visavertė statybinė medžiaga, pasižyminti ypač gera šilumine varža, gera garso izoliacija, teigiamu poveikiu žmogaus sveikatai. Bent taip tvirtina šio projekto autoriai.
Iš šiukšlių – meno darbai
Dizaino studija „Absurdo idėjos” siūlo senus nenaudojamus daiktus prikelti naujam gyvenimui.
Dizainerė Jurgita Jakubauskaitė iš šiukšlių gamina interjero detales ir viską, kas tinka būstui ir jo grožiui. Pavyzdžiui, iš senos vielos padarytas šviestuvas, auskarai iš džinsinio audinio atraižų ir statybinių poveržlių.
Jauna dizainerė taip pat tikisi laimėti ES paskelbtame konkurse.
„Mano dirbtuvėse šiukšlės virsta vienetiniais gaminiais, kurie ilgai džiugins savo naujuosius šeimininkus. Ne vienas mano šviestuvas iš metalinių pakabų ar PET taros privertė žmones susimąstyti, ar tai tikrai šiukšlės.
Matydami, kokių gaminių iš jų atsiranda mano dirbtuvėse, jie noriai pradeda rūšiuoti atliekas ir meta jas nebe į tris, bet į keturis konteinerius.
Ketvirtasis skirtas mano dirbtuvėms”, – pasakojo dizainerė, šiuo metu studiją atidariusi Maleckažemio kaime (Utenos r.).
Kartais su nereikalingais daiktais reikia elgtis kaip su dovanomis: ne išmesti, o atiduoti kitam. Taip tvirtina projekto Geresnispasaulis.lt kūrėjai.
Internete jau veikia jų skelbimų puslapis, kuriame galima paskelbti, ką norima dovanoti. Nuo kalyčių iki sofų, nuo kriauklių iki riedučių – čia galima rasti to, kas nereikalinga kitam.
Geresnispasaulis.lt komanda mano, kad tokiu būdu galima kovoti su šiukšlinimu ir nereikalingu vartojimu.
Panašių idėjų siūlo ir kooperuokimes.lt. Čia gali rasti ne tik bendrakeleivį, bet ir partnerį mėgstamai veiklai. O juk kartu keliaujant į darbą ar miestą mažinama tarša.
Lietuvaekologiška idėjaEuropa
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.